Nasza "Piątka"

  • Andrzejki w świetlicy

  • Dzień Postaci z Bajek

    Samorząd Uczniowski zaprosił do świętowania Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W naszej szkole świętowaliśmy 30 listopada.

    Akcja dotyczyła uczniów klas I - VIII: Zgrana Szkoła - Zgrana Klasa - przebieramy się za ulubioną postać!

  • Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja

    Od ubiegłego piątku wystartowała w naszej szkole akcja:

    "Zostań pomocnikiem Świetego Mikołaja”

    Na czym ona polega?

    Możemy wspólnie wesprzeć małych pacjentów Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im.Świetego Jana Pawła II w trudnych chwilach pobytu w szpitalu.

    Do najbliższego piątku (2 grudnia) włącznie można przynosić maskotki, gry planszowe, zestawy kredek, flamastrów i temu podobne. Oczywiście nowe, niezniszczone.

    Wszystkie te podarunki w dniu 6 grudnia zaniesiemy z uczniami naszej szkoły do oddziału dziecięcego i chirurgii dziecięcej szpitala dla przebywających tam pacjentów.

    Jeśli chcesz zostać Pomocnikiem Świętego Mikołaja i podzielić się dobrem - przynieś w najbliższych dniach swój prezent dla przebywających w szpitalu dzieci do szkolnej biblioteki lub gabinetu logopedy albo do sali 15B, a na pewno sprawi radość któremuś z pacjentów oddziału dziecięcego.

    Liczymy na Waszą ofiarność!

    ​​​​​​​:)

    Kartony na zabawki czekają...

  • Dzień Pluszowego Misia

    W naszej szkole Dzień Pluszowego Misia obchodzony był w piątek 25 listopada 2022 roku. Ten dzień to wyjątkowy dzień dla klas I-III. W piątek uczniowie klas młodszych przynieśli ze sobą do szkoły swoją ulubioną przytulankę, misia, maskotkę.

    Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!

  • "Jesień w obiektywie"

    Świetlicowy konkurs fotograficzny „Jesień w obiektywie” został rozstrzygnięty.

    Do konkursu zgłoszono ponad 60 fotografii ukazujących piękno jesieni.

    Wszystkie zdjęcia są wspaniałe, kolorowe i mamy nadzieję, że wiążą się z miłymi chwilami oraz wspomnieniami.

    Oto wyniki konkursu:

    I miejsce- Julia Marton, kl. 1c

    II miejsce- Maciej Ładziak, kl. 2b

    III miejsce- Marta Plak, kl. 1c

    Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych.  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy

  • Wycieczka do Lublina

     

        Dnia 17 listopada pojechaliśmy  na  wycieczkę do Lublina,  podczas której zostaliśmy zaproszeni do magicznego świata teatru. Wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych, na których poznaliśmy podstawowe rodzaje lalek i sposoby ich animowania. Były to m.in. marionetka, jawajka, pacynka. Następnie aktorzy Teatru im. Andersena zabrali nas na  przedstawienie pt. PROSZĘ SŁONIA na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna w reżyserii Arkadiusza Klucznika.

        Sztuka realizowana była w konwencji  teatru lalek. Aktorzy występowali także w żywym planie, a jednym z najbardziej wyrazistych kostiumów były półmaski groteskowe.

        Teatr im. H. Ch. Andersena jest miejscem, w którym to, co piękne i ciekawe płynnie przenika się z tym, co trudne i skłaniające do refleksji. Jest miejscem, w którym teatr lalki animowanej przez aktora współistnieje z teatrem żywego planu, a tradycja zderza się z nowoczesnymi technikami multimedialnymi. Magia miesza się z codziennością oddziałuje na  wszystkie zmysły.

       Wiele emocji wzbudziły wśród najmłodszych widzów: bajeczna sceneria, barwne kostiumy, muzyka i zmienne oświetlenie.

    Po spektaklu udaliśmy się na Stare Miasto, które przywitało nas Niegasnącą Latarnią Poznaliśmy kilka legend związanych z Lublinem,  Bramę Grodzką, Wzgórze Zamkowe i figurę Sztukmistrza balansującego nad ulicą.

    Pomimo późnej pory wszyscy wróciliśmy zadowoleni  i gotowi na kolejny wyjazd.

                                                                      Uczniowie kl. IC, IID,  III E i wychowawcy:
                          Monika Zaczkiewicz, Agnieszka Krasowska, Monika Całka-Stańczuk

  • Nasi uczniowie w Fabryce Bombek

    22 listopada 2022r. uczniowie klas 1d i 1e pojechali na wycieczkę do fabryki bombek w Wołominie.

    Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały wydmuchiwanie, srebrzenie, malowanie i dekorowanie bombek.

    Uczniowie zapoznali się z procesem powstawania bombek.

    Podczas warsztatów samodzielnie ozdobili bombki, które zabrali ze sobą na pamiątkę do domu.

  • Gwiazdka do pierwiastka

    Z okazji 90 rocznicy powstania naszej szkoły, uczennice klasy VIIIc Oliwia Biernacka, Natasza Wołk i Natasza Gajowniczek, pod opieką Pani Miłosławy Wrzosek, przygotowały i wydały gazetkę matematyczną - "Gwiazda do pierwiastka".

    Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany na leczenie naszej chorej koleżanki z klasy VI c.

    Dziękujemy!

  • JUBILEUSZ 90-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5

    „Są czasy, miejsca i ludzie, których się nie zapomina”

              Uroczystości  jubileuszowe rozpoczęły się 17 listopada o godz. 18°° w kościele pw. Św. Jana Pawła II. Piękne nabożeństwo dostarczyło wielu duchowych doznań, a słowa ks. Krzysztofa Zawadzkiego wprawiły nas w głębokie wzruszenie.

           Część oficjalna i artystyczna odbyła się 18 listopada na dużej hali sportowej. Oprócz całej społeczności szkolnej i  rodziców przybyło wielu zaproszonych gości. Zaszczycili nas swą obecnością: Kamila Gasiuk – Pihowicz posłanka na sejm RP i absolwentka naszej szkoły, Krzysztof Tchórzewski poseł na sejm RP, Adam Skup dyrektor Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Robert Szczepanik zastępca prezydenta miasta Siedlce, liczni  przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, członkowie Rady Miasta na czele z przewodniczącym Rady Miasta - panem Henrykiem Niedziółką, dyrektorzy siedleckich szkół i przedszkoli, nasi przyjaciele i sympatycy. W tym dniu towarzyszyły nam  bliskie sercu osoby – emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy administracji. Wszyscy goście przy wejściu do hali zostali obdarowani okolicznościową publikacją.

              Nasi niezawodni konferansjerzy, Natalia Grochowska z kl. 8b i Maks Zalewski z kl. 8c, powitali wszystkich dostojnych gości. Słowa powitania  skierowane zostały również do licznych darczyńców, bez których obchody rocznicowe nie miałyby tak niezwykłego charakteru. Nadszedł czas życzeń i gratulacji.  Z ust gości popłynęło morze pięknych słów pod adresem dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów i rodziców. Miło nam było również przyjąć dowody uznania od naszych gości. Nie zabrakło również podsumowania konkursów organizowanych z okazji tego święta.

            Ważnym momentem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów SP5 - symboliczne zderzenie przeszłości z teraźniejszością,  chwila refleksji, zadumy. Nasi uczniowie  słowami i śpiewem pięknie opowiedzieli o przeszłym i teraźniejszym życiu szkoły.

            Zwieńczeniem całej uroczystości były torty dla gości i wszystkich uczniów oraz fotobudki, gdzie można było wykonać pamiątkowe zdjęcie. Pani Dyrektor  Joanna Kowalska – Wróbel podziękowała wszystkim za obecność i wyraziła ogromną wdzięczność  całej społeczności szkoły za trud włożony w przygotowanie uroczystości:

    Film i zdjęcia z drona: Karol Bojar,
    Film o patronie: Karol Bojar, Kamil Bojar kl. 6b, uczniowie kl. 6b
    Zdjęcia: archiwum fotograficzne SP nr 5, zbiory prywatne
    Prowadzący: Natalia Grochowska kl. 8b, Maksymilian Zalewski kl. 8c
    Wiersz: uczniowie kl. 2a, uczeń kl. 3c, uczennica kl. 6c
    Chór szkolny pod kierunkiem Joanny Sadowskiej – Wołowskiej
    Oprawa plastyczna i dekoracje: Beata Matusik - Rolińska
    Prowadzenie Kroniki Szkoły: Renata Żylak z Kołem Bibliotecznym
    Zdjęcia do Kroniki Szkoły: Julita Poszalska
    Teksty do Kroniki Szkoły: Monika Całka - Stańczuk

    Archiwizacja: Andrzej Jóźwiak, Karol Bojar
    Publikacja: Anna Michalak, Elżbieta Tyrawska, Hanna Karpowicz, Beata Spyrzewska
    Projekt pierwszej strony okładki: Beata Matusik – Rolińska
    Nagłośnienie i multimedia: Marcin Wasak, Krzysztof Małaszek
    Obsługa techniczna: Piotr Andrzejczyk, Marcin Piekut
    Prezentacja multimedialna: Agnieszka Wołek
    Wystawa zdjeciowa: Marta Tomczak
    Wystawa sportowa: Magda Protasewicz, Andrzej Pienkowski, Michał Markowski
    Przygotowanie hali: Andrzej Pieńkowski, Paweł Kulik
    Przygotowanie uroczystości: Barbara Pieńkowska, Beata Spyrzewska, Agnieszka Wołek
    Organizacja Konkursów o Władysławie Rawiczu:
    Renata Żylak (konkurs poetycki), Beata Matusik – Rolińska (konkurs plastyczny dla klas IV – VIII ), Janina Skowrońska – Rauba (konkurs plastyczny dla klas I – III), Anna Stąsiek ( konkurs wiedzy o Patronie)

     

            Mamy nieodparte wrażenie o wyjątkowości naszego święta, a przede wszystkim jesteśmy dumni z naszej szkoły. Ufamy, że zaspakaja potrzeby naszych uczniów, rodziców i całej społeczności.

    Żyj nam wiele lat, kochana szkoło,
    Niech twoje drzwi na zawsze już otworem stoją!

     

    Tekst: Agnieszka Wołek, Barbara Pieńkowska

  • Konkurs "Kartka na urodziny szkoły" - z okazji Jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 5

    Uczniowie nagrodzeni:

    I miejsce – Marika Wymiatał kl. 5e

    I miejsce – Gabriela Danilkiewicz kl. 7b

    II miejsce – Patrycja Dorosz kl. 5e

    II miejsce –  Julia Pawluk kl. 4c

    III miejsce – Nikola Witczuk kl. 6a

     

    Uczniowie wyróżnieni:

    Adrianna Skaruz kl.5b, Dawid Pachnik kl.6c, Julia Kluska kl.6a, Julia Wereszczyńska, kl.6a, Aleksandra Klimek kl.5e, Paulina Tarapata kl.6c, Hanna Maliszewska kl.6b, Wiktoria Skaruz kl.7a

    Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy. Uczniom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe Dyplomy i wspaniałe Nagrody na uroczystości Jubileuszu 90- lecia Szkoły w dniu 18 listopada 2022r.
    Konkurs zorganizowany przez nauczyciela plastyki p.Beatę Matusik-Rolińską.

    Wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione prezentowane są na wystawie pokonkursowej.

    Projekt i wykonanie oprawy plastycznej uroczystości 90. Jubileuszu - Beata Matusik - Rolińska

  • Konkurs "Kartka na urodziny szkoły" - z okazji Jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 5

    Laureaci:

    I miejsce-Filip Miernicki kl.3e, Monika Duło kl. 1d

    II miejsce- Kacper Pliszka kl. 3d, Wiktoria Bieńko kl. 3a

    III miejsce-Alicja Żurawska kl.2d, Jaś Jurzyka kl.1c, Nikola Orzyłowska kl. 3a

    Wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione prezentowane są na wystawie pokonkursowej. 

    Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe Dyplomy i wspaniałe Nagrody na uroczystości Jubileuszu 90- lecia Szkoły w dniu 18 listopada 2022r.

     Organizatorem konkursu dla edukacji wczesnoszkolnej była p. Janina Skowrońska –Rauba.

  • Podsumowanie Konkursu Poetyckiego pt. Pamięć o Władysławie Rawiczu – Patronie SP nr 5 w Siedlcach – nigdy nie przeminie

    W kategorii dla klas I – III:

    I miejsce: Jan Harke  kl. III c

    II miejsce: Karolina Grabowska  kl. III c  

    III miejsce: Klara Fierasiewicz kl. III c

    Wyróżnienie otrzymała: Aleksandra Dołęga kl. III c
     

    W kategorii dla klas IV – VI:

    I miejsce ex aequo:  Nikola Witczuk kl.  VI a  i Amelia Nowak  kl. VI c

    II miejsce ex aequo: Gabrielą Bosek  kl. V d i Aleksandra Oknińska kl. V d

    III miejsce: Dawid Pachnik kl. VI c 

     

    Wyróżnienia przyznano następującym autorom wierszy: Zuzannie Mościbrodzkiej z kl. V b, Kornelii Roman z kl. V b, Adriannie Skaruz z kl. V b, Mikołajowi Oniszkowi z kl. V b, Mai Modrzewskiej z kl. V d oraz Markowi Szczepaniakowi z kl. V d.

    Amelia Nowak  z kl. VI c recytowała swój wiersz na uroczystości jubileuszowej. Swoim wystąpieniem wzbogaciła akademię szkolną. Gratulujemy pięknej, poetyckiej prezentacji.

     

                „Podlaski Bohater”

     

    Rawicz… to bohater narodowy

    Który bronił swojej ojczyzny

    Polskiej mowy

     

    W Styczniowym Powstaniu się zasłużył

    Przez co … życia długiego … nie użył

     

    Na Podlasiu odwagą zasłynął

    Podlaską ziemię uświęcił

    Na niej … dla niej … zginął

     

    Każdy Polak chyli przed nim czoła

    Nie mogła mieć godniejszego Patrona

     

    Nasza Szkoła..!

    W kategorii dla klas VII – VIII:

    I miejsce ex aequo: Weronika Pławiak  kl. VIII d i Weronika Teca  kl. VIII a    

    II miejsce: Marcin Złoch  kl. VII a

    III miejsce ex aequo: Karolina Wąsowska kl. VIII a i Tobiasz Kurowski kl. VIII d

     

    Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymała: Jagoda Stańczuk z kl. VII b za utwór pt. „Limeryk o Rawiczu”      

  • Podsumowanie konkursów zorganizowanych z okazji 90-lecia szkoły

    Konkurs fotograficzny dla klas 1-8

    W kategorii klas 4-8  „Piątka dodaje skrzydeł”

    1 miejsce – Mikołaj Łopaciuk kl.4a

     

    W kategorii klas 1-3 „W piątce rozwiniesz skrzydła”

    1 miejsce –Ewelina Teca kl.1a

    Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły Władysławie Rawiczu
     dla klas czwartych

    1 miejsce    Karol Duło kl.4b i Szymon Krystyan kl.4a

    2 miejsce    Julian Krasuski kl.4a i Szymon Kożuchowski kl.4b

    3 miejsce   Alicja Paczuska kl. 4b i Michał Jaworski kl.4b

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów i gratulujemy laureatom!

  • Podsumowanie konkursów i akcji w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

    1. Konkurs plastyczny „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”

    W kategorii klas 1-3:

    I miejsce - Krzymowska Kornelia kl.1b , Rochon Emilia kl.2a           

    II miejsce - Teca Ewelina kl.1d , Chromiec Oliwia kl.3a           

    III miejsce - Żurawska Alicja kl.2d , Wierzejski Juliusz kl.3c

    Wyróżnienia przyznano:

    1.Tobollik-Gałachowska Alicja kl.1b

    2.Kuberska Natalia kl.1c

    3.Skrzyńska Aleksandra 1c

    4.Plak Marta 1c

    5.Cabaj Marcin kl.2a

    6.Burak Laura kl.2c

    7.Król Martyna kl.2c

    8.Piwowarczyk Hanna kl.3c

    9.Mateuszak Blanka kl.3d

    10.Pliszka Kacper kl.3d

     

    W kategorii klas 4-5 :

    I miejsce - Pawluk Julia Anna kl.4c, Parchotiuk Liliana kl.4a

    II miejsce - Knap Karolina kl.4c

    III miejsce - Polkowski Miłosz kl.4d

    Wyróżnienia przyznano : Kosińska Oliwia kl.5d, Chmielińska Oliwia kl.5b

     

    II.   Wyniki konkursu plastycznego pt.: „Drugie życie starych gazet”

    I miejsce - Pawluk Julia Anna kl.4c , Kosińska Oliwia kl.5d

                     

    III.   Wyniki konkursu literackiego na wyjaśnienie/rozwinięcie hasła tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Czytanie dla pokoju”

    I miejsce - Rochon Alicja kl.5a

     

    IV.   Akcja Książka na życzeniew październiku w naszej szkole odbyła się akcja “Książka na życzenie”, której celem był rekonesans wśród czytelników jakich książek życzyliby sobie w bibliotece szkolnej klas 1-5.
    Najczęściej wymienianymi tytułami wśród życzeń były:
     „Mopsik ,który chciał zostać jednorożcem”- Bella Swift

    „Misia i jej mali pacjenci”- Aniela Cholewińska-Szkolik

     „Szkoła magicznych zwierząt”-Margit Auer

    „Opowiem tobie o gwiazdach”- Edyta Prusinowska

    „Tajemnica domu w Belinach”-Katarzyna Berenika Miszczuk

    „Ucieczka w dzicz”-Erin Hunter

    „Calvin i Hobbes”- Bill Watterson 

    „O psie, który dał słowo” –W.Bruce Cameron

    „Na ratunek psiakowi”  - Kelly Mckain

    „Kocięta ze strasznego dworu”-Kelly Mckain

    „Tajemnice głębin oceanu”- Lisa Regan, Julia Adams

    „Dorastanie dla dziewcząt”- Anita Naik

     „Dorastanie dla chłopców”- Phil Wilkinson

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom !

  • Rajd Rowerowy z okazji 90 rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach

    W dniu 18 października uczniowie z klas 7 i 8 uczcili 90 rocznicę powstania Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach wycieczką rowerową na dystansie 90 km.

    Trasa przejazdu poprowadzona została drogami lokalnymi i duktami leśnymi.
    Młodzież podczas wycieczki zobaczyła Pałac w Patrykozach, w Krasnodębach – Sypytkach zapoznała się z miejscem, gdzie ukrywał się ksiądz Stanisław Brzózka.
    W drodze powrotnej przejechali obok najwyższego wzniesienia w powiecie siedleckim i zapoznali się z historią cudownego źródła w Budzieszynie.

    Wśród śmiałków znaleźli się uczniowie z klasy 7a w składzie Kozera Dawid, Krawczak Dominik, Zola Artur i 8c w składzie Kosieradzki Aleksander, Krystyan Kacper, Sochaj Adam i Zalewski Maksymilian.

    Pomysłodawcą przedsięwzięcia i osobą, która zajęła się wyznaczeniem trasy był Paweł Kulik.
    Sprawował również opiekę nad uczniami razem z Grzegorzem Dąbrowskim.

    ​​​​​​​

  • Bezpłatne szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży.

    Informacja ze strony "sekurak.pl" (link na końcu wiadomości):

    "15 czerwca 2022 o godzinie 18:00 zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 11+ na bezpłatne szkolenie z cyberzbezpieczeństwa (zachęcamy do dołączenia również rodziców). Wraz z Michałem Wnękowiczem zmierzymy się z najczęstszymi zagrożeniami w sieci oraz sposobami jak się przed nimi chronić. Podczas streamu nie będziemy zanudzać zbędną teorią a w atrakcyjny sposób pokażemy (na konkretnych przykładach!) różne sztuczki stosowane przez cyberprzestępców oraz oczywiście metody ochrony przed nimi.

    Agenda:

    • Dowiecie się jak rozpoznać fałszywy e-mail oraz dlaczego trzeba uważać podczas klikania w linki.
    • Pokażemy Wam jak dbać o swoje hasła i nie dać prosto się zhackować, a także na co zwracać uwagę podczas zakupów w Internecie.
    • Wszystkich dla których bliskie są gry komputerowe na pewno zainteresuje to jak kradnie się konta w grach, oraz co zrobić by się przed tym uchronić.
    • Zobaczycie co można bezpiecznie pobierać z Internetu, a czego lepiej nie robić.
    • A na koniec coś extra – czyli jak dbać o siebie oraz swoje dane w social mediach.

    Po streamie przewidujemy krótką sesję Q&A więc będziecie mogli zadać Michałowi swoje pytania.

    Szkolenie jest w trybie otwartym tzn. nie trzeba się zapisywać. Wystarczy wejść na ten link, ustawić sobie powiadomienie na YT i wbić do nas 15 czerwca :-) Zachęcamy do dzielenia się tą informacją wśród znajomych czy w szkołach. UWAGA! Jeżeli nie możesz być z nami na żywo to nic straconego. Nagranie ze szkolenia będzie dostępne przez 14 dni."

     

  • Kl. 3b i 3c na spektaklu muzycznym w Lublinie

    9 listopada klasy 3 b i 3 c pojechały na wycieczkę do Teatru Muzycznego w Lublinie na spektakl „Królewna Śnieżka”. Uczniowie poznali nowa formę sztuki, jaką jest balet. Spektakl wywołał wiele emocji. Po bajce uczniowie mieli możliwość spotkania z aktorami. Wykonali pamiątkowe zdjęcia i otrzymali autografy.

  • Narodowe Święto Niepodległości 2022

    ​​​"Wróć nam, o Boże, ojczyznę kochaną…" słowa te mocno zabrzmiały w „szlacheckim dworku”, który mogli obserwować uczniowie klas 4-8.

    Spotkali się tam, by upamiętnić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Młodzi artyści z klas 8b i 8c przypomnieli zebranym te ważne dla Polaków chwile, pokazali nadzieję na zwycięstwo i radość, która towarzyszyła odzyskaniu wolności.

    W przygotowaniu uroczystości pomogły im nauczycielki:  Barbara Banaś, Barbara Murek, Marta Tomczak i Katarzyna Jakoniuk- Wojtuś.​​​​​​​​​​​​​​

    ​​​​​​​

    Również uczniowie klas 1-3 uczcili Narodowe Święto Niepodległości słowem, pieśnią i tańcem. 

    ​​​​​

    Zdjęcia autorstwa Andrzeja Jóźwiaka oraz Izabeli Melcarz pokazujące Narodowe Święto Niepodległości 2022 w naszej szkole zostały umieszczone w albumie fotograficznym.

    Zapraszamy do obejrzenia.

  • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

  • Kampania EFSA "Wybieraj bezpieczną żywność"

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood.

    Większość działań kampanii jest realizowana w okresie letnim i wczesną jesienią.

    Celem kampanii jest uświadomienie konsumentom, jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności odgrywa nauka.

    Konsumenci w Unii Europejskiej należą do najlepiej chronionych i poinformowanych o zagrożeniach w łańcuchu żywnościowym obywateli na świecie. Unijny system bezpieczeństwa żywności wytycza odpowiednie zasady i wymagania dla przedsiębiorców, organów kontrolnych, jak również daje konsumentom prawo do dostępu do wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa produkcji, przetwarzania, pakowania, etykietowania i sprzedaży żywności.

    W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA przeprowadzają ocenę ryzyka na podstawie przeglądu danych naukowych i badań. EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, aby wymagania dot. bezpieczeństwa żywności opierały się na rzetelnych dowodach naukowych. Kluczowym przesłaniem kampanii jest zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych.

    EFSA zachęca kraje UE do wsparcia kampanii w ramach lokalnych inicjatyw. Dlatego też w sierpniu br. Państwowa Inspekcja Sanitarna zainicjowała akcję edukacyjną wpisującą się tematyką w kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność”. Akcja edukacyjna jest realizowana jesienią. Działania są skierowane głównie, ale nie jedynie, do rodziców  dzieci szkolnych i przedszkolnych.

     

    Zachęcamy Państwa do zapoznania się z akcją na poniższej stronie:

     

    https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

     

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
    ul. gen. Orlicz-Dreszera 3
    08-110 Siedlce
  • +48 25 794 34 01
    +48 25 794 34 02

Galeria zdjęć