Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
już jutro (wtorek 12 maja 2020 roku) startuje edukacyjny projekt “Szkoła z Gigantami” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program zajęć objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
“Szkoła z Gigantami” to cykl 5 bezpłatnych zajęć online w formie webinaru. Gorąco zachęcamy, aby nasi uczniowie zainteresowani programowaniem skorzystali z tej formy poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie.
Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z podstawami programowania oraz zasadami bezpiecznego poruszania się po Internecie.
Pierwsze 4 lekcje, to praktyczne warsztaty z programowania w języku Scratch lub Python (w zależności od grupy wiekowej). Ostatnie zajęcia realizują program “Bezpieczny Internet Online” i poświęcone będą bezpieczeństwu w sieci.
Webinar “Bezpieczny Internet Online” kierowany jest także do Rodziców.
Projekt organizowany jest przez szkołę Giganci Programowania, oferującą od ponad 5 lat kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Trenerzy prowadzący zajęcia to doświadczeni i aktywni zawodowo programiści oraz specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Młodsi uczniowie (9 - 12 lat) mogą wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania w Scratch oraz tworzeniu aplikacji w App Inventorze. Starsi uczniowie natomiast będą mieli okazję do rozpoczęcia przygody z programowaniem w języku Python.
Szczegółowe informacje na temat warsztatów (linki poniżej):
Szkoła z Gigantami - warsztaty online z programowania w Scratchu (9-12 lat)
Szkoła z Gigantami - warsztaty online z programowania w Pythonie (13-18 lat)
Zapraszamy do obejrzenia filmików, które mówią, dlaczego warto wziąć udział w warsztatach (linki poniżej):
- grupa 9-12 lat https://www.youtube.com/watch?v=dDYclimXjeg&t=3s
- grupa 13-18 lat https://www.youtube.com/watch?v=M9d5-apix_Q&t=5s
Więcej o informacji o programie mogą Państwo znaleźć na stronie:
https://www.giganciprogramowania.edu.pl/szkola-z-gigantami
UWAGA! Wymagana jest rejestracja ucznia do webinarów!
Każdy z uczniów powinien zarejestrować się indywidualnie, aby móc otrzymać link do kolejnych zajęć oraz materiały powtórzeniowe.
Zapisów można dokonywać poprzez link:
https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/SzkolaZGigantami
Serdecznie zapraszamy również Rodziców naszych uczniów do udziału w bezpłatnym webinarze “Bezpieczny Internet Online”.
Zachęcamy rodziców do rejestracji poprzez stronę:
https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/BezpiecznyInternet
Na początku była nuda... Potem pojawiły się one. Pierwsze gry wideo i na zawsze zmieniły oblicze rozrywki. :)
Ale ich czas minął… Czy na pewno?
Młody Programisto! Weź udział w konkursie Restore Classic with PixBlocks i daj nowe życie tytułom sprzed lat! Wykorzystaj swoje umiejętności i kreatywność! Napisz w języku Python odświeżoną wersję wybranej gry, wydanej przed 1995 rokiem. Skompiluj ją w darmowym kompilatorze PixBlocks. Pokaż, że stare koncepty mogą dalej rozpalać wyobraźnię graczy i wygraj jedną z nagród.
Szczegółowe informacje, regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz pod adresem:
https://pixblocks.com/restore-classic
Zachęcam do udziału, trzymam kciuki i życzę powodzenia!
Tydzień Bibliotek, który jest realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja odbędzie się tylko w przestrzeni wirtualnej. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Zasmakuj w Bibliotece”.
Zapraszamy na wirtualną podróż po najpiękniejszych bibliotekach świata oraz zachęcamy do zabawy – książkowe menu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z nowymi funkcjonalnościami Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej dostępnej pod adresem epodreczniki.pl.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączonych pismach.
Społeczność I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach zaprasza uczniów klas VIII w dn. 15 maja 2020 (piątek) w godz. 12.00 – 15.00 na Internetowy Dzień Otwarty w naszym liceum. Będzie można w nim uczestniczyć za pośrednictwem strony internetowej naszego liceum: www.klosiedlce.pl lub na naszym fanpage’u na Facebooku.
W czasie Dnia Otwartego można będzie dowiedzieć się wszystkiego o naszej szkole, poznać propozycje dla absolwentów szkół podstawowych oraz zapoznać się z sposobami kształcenia i społecznościami naszej szkoły. Internetowy Dzień Otwarty będzie realizowany metodą telewizyjnego przekazu na żywo.
Równocześnie dla wszystkich uczniów i ich rodziców uruchomiliśmy możliwość bezpośredniej konsultacji w sprawach nauki w naszej szkole. Kontaktować się można z nauczycielami naszego liceum w tej sprawie za pośrednictwem Facebooka i komunikatora Skype. Konsultacje te odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 15.00 – 16.00. Informacje o nich można znaleźć także na naszej stronie internetowej.
Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.
Oto galeria prac najmłodszych, którzy niesamowicie angażują się w naukę zdalną.
Efekty są wspaniałe!
Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.
Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday
Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (ze strony Polskiej Izby Książki).
Dzień Książki to okazja do promowania czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Jakie atrakcje przygotowała nasza biblioteka? Gdzie warto zajrzeć?
Zobacz:
Klasa IIId w marcu realizowała drugą część z projektu Innowacje Pedagogiczne - "Nasze podróże małe i duże". Tym razem zwiedzaliśmy Francję. Skupiliśmy się na kilku obszarach, oprócz historii, położenia i podstawowych zwrotów francuskich poznaliśmy - kuchnię francuską, łącznie z degustacją croissantów i sera pleśniowego, następnie dzieci obejrzały film "Jak powstają perfumy" oraz przeprowadzono zajęcia projektowania strojów w związku z tematem lekcji "I ty możesz zostać Diorem". Z tej okazji zorganizowano Dzień beretu w naszej klasie. Piosenką przewodnią śpiewaną przez dzieci był utwór Champs-Élysées. Klasa dołączyła także do projektu "Uniwersytet dzieci" i przy mojej pomocy przeprowadziła zajęcia "Czy strach jest potrzebny". Długo będziemy wspominać ten wspaniały czas i radość jaką niosą takie formy zajęć.
Joanna Sadowska-Wołowska
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach Komitet Organizacyjny Konkursu Kangur Matematyczny podjął decyzję o przeniesieniu zawodów KANGUR MATEMATYCZNY 2020 na dzień 28 maja 2020 r. godz. 9.00
9 marca 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach odbył się międzyszkolny konkurs „MISTRZ SUDOKU” adresowany do uczniów klas 3-8 z Siedleckich Szkół Podstawowych.
Do konkursu stawili się uczestnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza, Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi oraz ze Szkoły Podstawowej nr 10.
Konkurs został przeprowadzony w następujących kategoriach:
1. klasy 3-4
2. klasy 5-6
3. klasy 7-8
W każdej kategorii szkoły wytypowały po 2 uczniów. Czas trwania
rozwiązywania diagramów wynosił 60 minut.
Miło nam poinformować, że wśród zwycięzców znaleźli się też nasi uczniowie:
w kategorii klas 5-6 miejsce 2- zajęła Antonina Korzeniowska z klasy 6f - opiekun p. Ewa Koć
w kategorii klas 7-8 miejsce 1- zajęła Julia Leszczyńska z klasy 8a - opiekun Stella Duda
Zwycięzcom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy.
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty
Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Miasta Siedlce przyznał stypendia za I semestr roku szkolnego 2019/2020.
Stypendia I stopnia otrzymało 57 uczniów naszej szkoły, a II stopnia – 18.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Dnia 07.04 obchodzony jest Dzień Medyka. Uczniowie z naszej szkoły stworzyli kartki aby wyrazić swoją wdzięczność za trud i poświęcenie wszystkich ludzi pracujących w służbie zdrowia.
DZIĘKUJEMY!
Słynne muzea oferują wirtualne wycieczki, na które możesz się wybrać nie ruszając się z kanapy .
Kopalnia Soli w Wieliczce
To bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Chcesz poznać olśniewające oblicze kopalni? Trasa turystyczna liczy ok. 3 km i składa się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów.
> WIRTUALNY SPACER <
Zamek w Malborku
Wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej.
> WIRTUALNY SPACER <
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. W 2007 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę Pomników Historii.
> WIRTUALNY SPACER <
Westerplatte
Wirtualny Spacer po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte poświęcony jest historii bohaterskiej obrony półwyspu. Został on wzbogacony o mapy, archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania ich wcześniej niepublikowanych wspomnień. Przy realizacji nowatorskiego projektu powstało ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano czterdzieści archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców. Ciekawą opcją możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki i jej dalszego przesłania lub udostępnienia. W historycznej prezentacji wykorzystano m.in. zasoby Muzeum II Wojny Światowej, Archiwum Państwowego w Gdańsku czy też Muzeum Stutthof w Sztutowie. Zachęcamy do przejścia wszystkich możliwych ścieżek zwiedzania.
> WIRTUALNY SPACER <
Zamek Królewski w Warszawie
Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.
> WIRTUALNY SPACER <
Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie
Muzeum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia ClassiC Gniezno. Założyciele proponują cykliczne wystawy o tematyce motocyklowej oraz pokazy zabytków techniki. Prezentowane eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywróceniem 100% sprawności.
> WIRTUALNY SPACER 1 <
> WIRTUALNY SPACER 2 <
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Muzeum jest instytucją zajmującą się głównie dziedzictwem polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Posiada zbiory archeologiczne, sztuki, historyczne i archiwalne; prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą oraz edukacyjną w ramach lekcji muzealnych.
> WIRTUALNY SPACER <
Muzeum Auschwitz-Birkenau
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
> WIRTUALNY SPACER <
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery.
> WIRTUALNY SPACER <
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione, aby promować piękną literaturę oraz grafikę dla młodego czytelnika.
Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, który znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Autor ten stworzył takie utwory jak "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu" czy "Księżniczka na ziarnku grochu".
Zachęcamy do czytania utworów Andersena online (bogaty wybór znajdziecie w bibliotece cyfrowej Polona).
KOCHANI!!!
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje około 400 tysięcy osób z autyzmem. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas dużo więcej.
A Ty? Znasz taką osobę, rodzinę? A może Twoje dziecko ma takiego kolegę lub koleżankę w szkole? Czy chcesz nas poznać i zrozumieć? Czy wiesz, jak możesz nam pomóc?
2 kwietnia KOLOR NIEBIESKI da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie.
Nawet w tym trudnym czasie będąc w izolacji możemy wyrazić swoją solidarność: dodać niebieski kolor do ubrania, lub ubrać się cały na niebiesko, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), Zaświeć świat na niebiesko.
Niech w ten jeden dzień w roku będzie Nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem
Pedagodzy szkolni