W bieżącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała Polakom do czytania osiem polskich nowel: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.
We wspólnym czytaniu wzięli udział uczniowie klas 4-8 naszej szkoły. Każdy oddział klasowy reprezentowały 2 osoby, które głośno czytały fragment dzieła.
Wspólne czytanie zorganizowały panie: Anna Stąsiek, Monika Mućko i Agnieszka Wołek.
Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękujemy!
Dnia 22 listopada 2019 roku klasa 5d uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Uczniowie odwiedzili Urząd Komunikacji Elektronicznej, gdzie wzięli udział w lekcji. Uczniowie pracowali z makietą Inteligentnego Miasta. Ich zadaniem było „ożywienie” elementów, które na niej się znajdowały przy wykorzystaniu języka Scratch. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się m.in. czym jest krokowe wykonywanie działań, algorytm, instrukcje warunkowe czy pętle. W trakcie zajęć programowali sygnalizację świetlną, latarnie uliczne oraz przejazdy kolejowe.
Następnie klasa zwiedzała Muzeum Iluzji, w którym poznawali świat złudzeń, iluzji i paradoksów.
Nasza szkoła bierze udział w konkursie plastycznym "Dobrze jeść w stołówce z klasą" zorganizowanym przez Kaufland Polska Markety.
Przypominamy, że zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej na temat zdrowego odżywiania i promowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.
Otrzymaliśmy wiele pięknych prac, za które bardzo dziękujemy.
Wszystkie wasze dzieła ozdobią nasze szkolne korytarze, a już w poniedziałek przedstawimy zwycięskie prace.
Jedna z nich zostanie wysłana na kolejny etap konkursu, w którym główną nagrodą jest remont naszej stołówki szkolnej!
Koordynatorami akcji w szkole są panie: Sylwia Gruszecka oraz Kamila Łobacz.
W dniu 27 listopada klasa 3a wzięła udział w warsztatach ekologicznych, które odbyły się w Galerii Sztuki w Siedlcach. Warsztaty te były przeprowadzone w formie zabawy. Uczniowie klasy 3a musieli odgadnąć szereg zagadek o treści przyrodniczej i ekologicznej, które ułożone były w logicznym ciągu. Wykazali się dużą wiedzą i wyobraźnią.
Dzięki wykonaniu prezentacji w programie Scratch o polskiej legendzie, uczniowie mieli możliwość tygodniowego pobytu w Północnej Macedonii w dniach 10-16 listopada 2019r. w ramach projektu Erasmus+ "Future Unique to Us, Robotics and E-learning".
Sześcioro uczniów z SP5 w Siedlcach w ramach projektu wybrała się do miejscowości Kriva Palanka w Północnej Macedonii: Julia Leszczyńska i Adrianna Dziewulska z 8A Aleksander Niedziółka i Patryk Marciniak z 7B oraz Tymoteusz Wojtuś i Olivier Chorchos z 7d, razem z opiekunami: Marcinem Wasakiem oraz Rafałem Kordowskim-koordynatorem projektu.
Po 2-godzinnym locie do stolicy Bułgarii uczestnicy przyjechali busem do miejscowości w Macedonii. Na miejscu poznali rodziny, u których będą mieszkać. Pierwszego dnia siedlczanie wraz z młodzieżą z Portugalii, Litwy, Macedonii i Turcji zostali oprowadzeni po szkole. Następnie odbył się pokaz folklorowego tańca przygotowanego przez podopiecznych szkoły Joakima Krchovskiego. Późnym popołudniem młodzież wykonywała pamiątkowe prace plastyczne na porcelanie. Kolejnego dnia rozpoczęły się pracę w programie Scratch w międzynarodowych grupach. Prace dotyczyły ochrony środowiska. Następnie uczniowie udali się na spotkanie z burmistrzem miasta Kriva Palanka - Borjancho Micevski - oraz miejscowego muzeum. Po powrocie studenci rozpoczęli prace z programem MICRO-BIT. Wieczorem odbyła się impreza dla młodzieży w klubie. Trzeciego dnia kontynuowane były prace w Scratchu. Po południu młodzież wraz z nauczycielami odwiedziła Monaster św. Joakima Osogovskiego. Po kilku godzinnym zwiedzaniu spowrotem zasiedli do komputerów i kończyli prace w programie komputerowym. Wieczorem odbyła się noc filmowa. Przed ostatniego dnia prezentowane były prace wykonane w krajach ojczystych, a następnie w Macedonii. Po południu odbyły się zajęcia z robotyki i programowania. Później zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Ostatniego dnia nauczyciele wraz z podopiecznymi wybrali się do Skopje. Zwiedzała najciekawsze zakątki stolicy Macedonii oraz Canyou Matka. Mieli również chwile wolnego, aby kupić sobie drobne upominki. Ciężko było nam się rozstać z osobami poznanymi na wyjeździe. Spotkaliśmy tu niesamowite osoby, z którymi pragniemy się wkrótce zobaczyć. Wspólne wieczorne spotkania zostaną w naszych głowach na zawsze. Wyjazd był niesamowity - pełen doświadczeń i wrażeń.
Tekst by Adrianna Dziewulska i Julia Leszczyńska 8a
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał w roku 1902 i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Tego dnia nasi najmłodsi uczniowie przynieśli do szkoły swoje ukochane przytulanki, rysowali ich portrety, pozowali do zdjęć. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek moda na misia nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Biblioteka szkolna pod kierunkiem p. Ewy Misiak i klasa 3a zorganizowała obchody Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole. To niezwykle sympatyczne święto przypada w rocznicę powstania lubianej przez pokolenia maskotki. Znany przez wszystkich miś to zabawka, symbol z niezwykłą historią. Jest bohaterem wielu bajek, książek,filmów, komiksów. To kultowa zabawka dla dzieci na całym świecie. Popatrzmy, jak dzieci z naszej szkoły uczciły to święto.
Klasa 3b brała udział w ciekawej lekcji przyrody „Ekologiczny pokój zagadek” w Galerii Kultury i Sztuki. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali szereg zadań popisując się swoimi wiadomościami z zakresu ekologii.
W dniu 18.11.2019r. Reprezentacja chłopców SP 5 Siedlce wzięła udział w Turnieju Piłki Nożnej ,,Z Podwórka na Stadion'' o Puchar Tymbarku w kategorii u - 12 (2008 i młodsi).
Zawody odbyły się na boisku Orlik, na ul. Gospodarczej w Siedlcach, w zmaganiach wzięło udział 7 drużyn z powiatu Siedleckiego.
Grupa 1
1. SP 7 Siedlce
2. SP 10 Siedlce
3. SP Krześlin
Grupa 2
1. SP 5 Siedlce
2. Wektra Zbuczyn
3. Wektra Krzesk
4. GOOL Stok Lacki
Wyniki uzyskane przez nasz zespół:
SP 5 Siedlce – GOOL Stok Lacki 3:0
SP 5 Siedlce – Wektra Krzesk 9:0
SP 5 Siedlce – Wektra Zbuczyn 5:0
FINAŁ :
SP 5 Siedlce - SP 10 Siedlce 3:0
Zespół z naszej ,,Piąteczki'' nie tracąc żadnej bramki w 4 meczach, okazał się najlepszy w powiecie siedleckim i awansował do następnej fazy Tymbarku.
Gratulujemy Naszym piłkarzom i dziękujemy za godne reprezentowanie Naszej szkoły.
Skład SP 5 Siedlce: Dawid Czaplicki, Maciej Solarczyk, Bartosz Solarczyk,Piotr Piekarski, Bartosz Ryszkowski, Maciej Stefaniuk, Gabriel Odrobiński, Sebastian Kapitan, Patryk Stankiewicz, Bartosz Wrzosek. Opiekun/trener Robert Pierog
Tomasz Wielgórski, uczeń klasy VI a zajął III miejsce w VII Międzyszkolnym Dyktandzie z Języka Angielskiego, które odbyło się 16 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Siedlcach. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczniów, 21 z 11 siedleckich szkół. Tematem był szkocki Nowy Rok- Hogmanay.
Inicjatorem i organizatorem VII Międzyszkolnego Dyktanda z Języka Angielskiego była Szkoła Podstawowa nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach przy współpracy z Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.
Tomkowi gratulujemy doskonałej znajomości zasad ortografii i interpunkcji w języku angielskim. Życzymy dalszych sukcesów.
18 listopada dzieci z klasy zerowej miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych-Spotkanie z książką, organizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Siedlcach. Dzieci miały okazję zobaczyć wiele nietypowych książek znajdujących się w zbiorach biblioteki np. najdłuższą książkę dla dzieci, najkrótszą i teksty dla osób niewidomych. Podziwiały też piękne oprawy i ilustracje książek dziś już rzadko spotykanych. Chętnie odpowiadały na zagadki związane z literaturą dla najmłodszych.
Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych przyszłych czytelników.
Ogromny sukces naszej reprezentantki Katarzyny Żur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych w Warszawie zdobyła GRAND PRIX!!!
Kasia wykonała piosenkę ,,Niezłomni" z albumu Panny Wyklęte. Piosenka jest utworem niezwykle ambitnym, wymagającym dużych predyspozycji wokalnych i aktorskich. Jak widać Kasia poradziła sobie znakomicie. Kasiu, wielkie brawa! Opiekunem Kasi jest p. J. Sadowska-Wołowska
W Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej w Radomyśli Kasia zajęła III miejsce. Nasza wokalistka została doceniona przez Panią Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dostając przepustkę do Ogólnopolskiego Konkursu Patriotycznego w Baboszewie w maju przyszłego roku. Gratulujemy!!!!!!!! Opiekunem Kasi jest p. J. Sadowska
Nikola Witczuk uczennica klasy 3a reprezentowała naszą szkołę w 6 Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej, który odbył się w dniu 14 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 10 w Siedlcach kategoria klasy 1-4. Zaśpiewała piosenkę ,,W listopadzie''. Za udział w konkursie otrzymała piękny dyplom. Życzymy Nikoli dalszych sukcesów i rozwijania talentu.
13 listopada 2019 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej dla Szkół ,,Patriota'' 2019.
Znakomicie zaprezentowała się na konkursie uczennica klasy 3a Natalia Woźnica, która utworem ,,Wspomnienie'' zajęła 3 miejsce w kategorii klas 1-3.
Natalia otrzymała nagrody rzeczowe oraz bon o wartości 500 zł na zakup pomocy i wyposażenie klasopracowni.
Serdecznie gratulujemy Natalii i życzymy jej dalszych sukcesów.
13 listopada w sali CKiS w Siedlcach odbył się konkurs piosenki ,,Patriota” organizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Nasza reprezentantka Katarzyna Żur zajęła II miejsce w kategorii klas IV-VIII. Konkurencja była liczna, gdyż startowało w niej aż 31 uczestników, w tym chóry 40-osobowe i zespoły wokalno-instrumentalne. Dodatkowy bonus do występu to nagroda dla szkoły w wysokości 1000 zł. Opiekunem Kasi jest p. J. Sadowska-Wołowska GRATULUJEMY!
8 listopada 2019 roku odbyła się Uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Honorowymi gośćmi naszej szkolnej imprezy byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty: Dyrektor Delegatury w Siedlcach – pan Adam Skup oraz Starszy Specjalista pani Agnieszka Jankowska.
Niezapomnianych przeżyć doświadczyliśmy oglądając wzruszającą inscenizację z piękną oprawą muzyczną i artystyczną.
W związku z akcją "Szkoła do Hymnu" cała społeczność szkolna o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.
Akademię przygotowali uczniowie z klasy 8c, 6a oraz 6f pod opieką pani Joanny Sadowskiej- Wołowskiej, pani Agnieszki Pietrzak, pani Ewy Koć oraz pana Grzegorza Matejczuka.
Tegoroczny sezon artystyczny obfituje w same sukcesy naszej wokalistki Katarzyny Żur. Reprezentowała ona naszą szkołę w Mińsku, na III Przeglądzie Piosenki w Mundurze. Zaprezentowała piosenkę ,,Niezłomni”, zdobywając tym samym I miejsce!!!!!!!! Wielkie gratulacje! Opiekunem Kasi jest p. J. Sadowska-Wołowska
ps. Wiadomość z ostatniej chwili…
Kasia wystąpiła także w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Warszawie ,, Jak długo w sercach naszych”. Ten konkurs długo pozostanie w naszej pamięci, mamy już oficjalnie potwierdzony sensacyjny wynik, ale zdjęcia i informacje za tydzień na stronie szkoły, gdyż przed naszą artystką koncert galowy. Zapraszamy do odwiedzania strony naszej szkoły.
J. Sadowska
Dnia 7-go listopada w naszej szkole odbyło się szkolenie dla nauczycieli pt. "Narzędzia internetowe WEB 2.0".
Przeprowadzone zostało w ramach projektu Erasmus+ "Future Unique to Us, Robotics and E-learning" realizowanego w naszej szkole w latach 2018-2020.
Szkolenie dotyczyło użycia różnych narzędzi internetowych m.in. Kahoot, Quizizz, Plickers, Actionbound, kody QR czy Quiver czy Quizlet, które pozwalają na uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć.
Sesję szkoleniową przeprowadzili nauczyciele SP5: p. Katarzyna Belowska-Harke oraz Rafał Kordowski-koordynator projektu.
6-latki uczestniczą w X edycji projektu Zdrowo jem, więcej wiem pod patronatem Agaty Kornhauser - Dudy.
Jednym z zadań było przeprowadzenie przez nauczyciela cyklu zajęć, na których dzieci rozpoznawały warzywa i owoce za pomocą zmysłów. Poznały jaką wartość odżywczą mają warzywa i owoce i jak ogromną rolę odgrywają w codziennej diecie.
Wykonały wspólnie z rodzicami zwierzaki –cudaki, które zachęcały do codziennego jedzenia warzyw i owoców. A oto niezwykłe efekty ich pracy.