Na razie aura nie jest bardzo zimowa, ale to się może wkrótce zmienić - w końcu zaczynamy ferie!
Wszystkim naszym uczniom życzymy wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypominamy będą wskazówką gwarantującą bezpieczne spędzenie ferii zimowych.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU I PODCZAS KULIGÓW:
Poniżej zamieszczamy link do strony PGW "Wody Polskie" z garścią cennych informacji na temat zachowania bezpieczeństwa wypoczynku feryjnego oraz ciekawy film ratowników lodowych z częstochowskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej - warto się zapoznać z tymi materiałami.
Szanowni Rodzice
W poniedziałek, zaraz po feriach zimowych, 17 lutego 2025r.
odbędą się zebrania z Wychowawcami.
16:00 - klasy 5 - 8
17:00 - klasy 1 - 4
Uwaga!
Zebranie klasy 8A
odbędzie się w środę, 19 lutego
o godz. 17°° w sali 8b
Poniżej przedstawiamy przydział sal na zebrania:
Z radością informujemy, że w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika dla uczniów klas pierwszych. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz z regulaminem biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o książki i rozwijać swoje zainteresowania literackie. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i sumiennie korzystać z ich mądrości. Każdy z uczniów mógł już wypożyczyć swoją pierwszą książkę ze specjalnie przygotowanej wystawki.
Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały Wyprawki Czytelnicze, które zawierały książkę „Wnuczka antykwariusza”, broszurę dla rodziców oraz zakładki do książek. Wyprawki zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej i życzymy naszym pierwszakom wielu radosnych chwil z książkami!
Ciekawa lekcja – kl. 1c
23 stycznia klasa 1c uczestniczyła w interesujących zajęciach z elementami kodowania i programowania.
Mama jednego z uczniów zaprezentowała dwa roboty i pokazała, jakie możliwości daje wykorzystanie ich w praktyce.
Gry i zabawy z kodowaniem były przystępną formą wprowadzenia w fascynujący świat technologii.
Bardzo dziękujemy Pani Małgosi.
:-)
Szanowni Państwo, informujemy, że rekrutacja do szkół podstawowych na rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 7 maja 2025 roku.
Szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej, w załączniku do zarządzenia nr 19/2025 Prezydenta Miasta Siedlce z dnia 27 stycznia 2025r.
W związku dużą absencją nauczycieli spowodowaną zachorowaniami na grypę zebrania z rodzicami zostają przełożone na dzień 17 lutego 2025 r. (poniedziałek po feriach zimowych)
Za trudności przepraszamy.
Dyrekcja SP nr 5
10 stycznia w szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach odbył się koncert finałowy XI Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim i Niemieckim o zasięgu powiatowym, pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół siedleckich oraz ze szkoły w Golicach i Łysowie. Występy wykonawców oceniło jury w składzie: p. Agnieszka Soćko, p. Beata Soćko, p. Mariusz Dmowski i p. Philip Hoffman.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b: Helena Harań i Igor Sawicki. Hela i Igor wystąpili w duecie, zdobywając wyróżnienie w kategorii uczniów klas 1-4. Opiekunem była p. Monika Jakonik-Grabarska.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
bierze udział w I edycji programu edukacyjnego
„#Żyj dobrze”.
Program adresowany jest do uczniów klas I-VIII. Jego główną ideą jest przypomnienie i uświadomienie, że mamy wpływ na nasze zdrowie, a wybory dokonywane każdego dnia warunkują jakość naszego życia.
Program został przygotowany przez ekspertów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych.
Ogólne założenia programu:
Poniżej dokumenty z garścią cennych informacji w temacie akcji:
6 stycznia 2025r. uczestniczyliśmy w Siedleckim Orszaku Trzech Króli. W trakcie przemarszu oglądaliśmy scenki teatralne w wykonaniu siedleckich artystów. W tym roku hasłem Orszaku były słowa "Kłaniajcie się Królowie".
Dorota Sosnowska
Małgorzata Borkowska
Z wielką przyjemnością ogłaszamy laureatów wewnątrzszkolnego etapu konkursu "EKOMISJA NA TALERZU"
I miejsce - Ignacy Nowosielski kl. 6d
II miejsce - Dawid Pluta kl. 6d
III miejsce - Franciszek Stopniak kl. 6d
Wyróżnienia:
- Pola Kaliniak kl. 6d
- Nina Kuberska kl. 5d
Konkurs organizowany przez Federację Polskich Banków Żywności jako część projektu, którego celem jest promowanie zdrowego stylu żywienia. Konkurs był udziałem dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Celem inicjatywy było wyłonienie oraz promocja najciekawszych prac plastycznych przedstawiających zasady zdrowego odżywiania. Najmłodsi uczestnicy (6–9 lat) mieli za zadanie zilustrować skomponowane przez siebie przekąski, co stanowiło nie tylko twórcze wyzwanie, ale i dostęp do pogłębienia wiedzy na temat odżywczych składników. Młodzież w wieku 10-14 lat wykonała nie tylko ilustrację zdrowej potrawy, ale również do pracy należało dołączyć przepis w wersji pisemnej lub zilustrowała wykonanie dania.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Czekamy w wyniki konkursu na dalszym etapie.
Katarzyna Mędza
Barbara Korneć
18 grudnia w naszej szkole odbyły się jasełka.
Śpiew kolęd i teksty recytowane przez naszych aktorów wprowadziły nas w świąteczny nastrój.
Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia.
Jasełka zostały przygotowane przez nasze koleżanki i kolegów pod kierunkiem katechetów.
Poniżej galeria ze zdjęciami z uroczystości:
"Święta w ekologicznym klimacie"
"Święta w ekologicznym klimacie" to temat przewodni VI Powiatowego Konkursu Ekologiczno- Przyrodniczego, którego celem było promowanie i rozwijanie zachowań ekologicznych oraz wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Organizator konkursu – Starostwo Powiatowe w Siedlcach, postawił za priorytet uwrażliwienie na kwestie związane z ideą upcyklingu, czyli ponownego wykorzystania surowców wtórnych, w wyniku którego powstają produkty o wyższej wartości , traktowane jako wartościowe surowce.
Kształtowanie poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą, selektywna zbiórka odpadów, segregacja i przetwarzanie ich w celach artystycznych oraz popularyzacja polskich tradycji świątecznych, a przede wszystkim utrwalanie tradycji przekazywania sobie nawzajem kartek bożonarodzeniowych to była idea prac uczniów. Efekty uzdolnień plastycznych i technicznych dzieci i młodzieży oraz kreatywnego myślenia w aspekcie ekologii oceniła i doceniła komisja konkursowa. Przedstawiciele Powiatu Siedleckiego, między innymi Starosta Karol Tchórzewski, Wicestarosta Małgorzata Cepek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Bartłomiej Kurkus nagrodzili wszystkie dzieci, które wzięły udział w Konkursie pamiątkowymi dyplomami uznania oraz drobnymi upominkami – gadżetami Powiatu Siedleckiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za zaangażowanie oraz piękne, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju prace. Mamy nadzieję, że te drobne upominki będą zachętą do udziału w przyszłorocznym VII Powiatowym Konkursie Ekologiczno- Przyrodnicznym.
Barbara Korneć
Katarzyna Mędza
W ostatni czwartek, 12 grudnia, świętowaliśmy Dzień Uśmiechu i Życzliwości.
Tego dnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ubrali się na żółto.
Cała szkoła, z choinkami włącznie była uśmiechnięta – poniżej kilka zdjęć...
Dnia 22.11.2024r. klasy Id i IIIc wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Poranek przywitał nas pierwszym tego roku śniegiem, który wyzwolił u dzieci wielką radość.
Celem wyjazdu były: wizyta w Muzeum Historii Warszawy łącząca różne formy aktywności oraz warsztaty w Pijalni Czekolady Wedel na Starym Mieście.
Ekspozycje, które zobaczyliśmy w Muzeum Warszawy przybliżyły nam historię stolicy, jej rozwój, zmiany w architekturze oraz życie zwykłych warszawiaków. Mogliśmy wspiąć się też na punkt widokowy, z którego zobaczyliśmy kolorowe kamieniczki wokół Starówki. Wcieliliśmy się w role małych artystów i stworzyliśmy wielokolorowe ozdoby oraz ornamenty.
Czas spędzony w wyjątkowym miejscu kultowym Wedlu, to dawka słodkiej wiedzy na temat magicznego płynu połączona z częścią praktyczną -dekorowaniem czekolady, w której mogliśmy pokazać swoje artystyczne możliwości.
Cała wycieczka była bezpośrednim kontaktem z zabytkami, kulturą i sztuką naszej stolicy. Uczyliśmy się słuchać, opowiadać i dyskutować. Bawiąc się i wykonując różne działania, zdobyliśmy kolejne doświadczenie.
Monika Całka-Stańczuk, Monika Zaczkiewicz, Monika Jakonik-Grabarska i Marlena Ługowska
Miło nam poinformować, że troje uczniów naszej szkoły odniosło wielki sukces, kwalifikując się do III etapu ogólnopolskiego konkursu InstaLogik. Na podstawie klasyfikacji ogólnopolskiej awans uzyskali:
To wspaniałe wyróżnienie, które świadczy o ich ogromnych umiejętnościach i wytrwałości w rozwiązywaniu wymagających zadań logicznych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finałowej części konkursu! Wierzymy, że przed Wami kolejne sukcesy!
Po raz kolejny w naszej szkole zakończyła się akcja zbierania naklejek z Biedronki, które zostały wymienione na maskotki i książeczki dla dzieci. Tym razem zostały obdarowane dzieci z Domu Dziecka w Kisielanach.
Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom
serdecznie dziękujemy za udział w akcji.
29.11.2024 w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie, w którym uczniowie z klas 1-3 zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, językowe oraz taneczne. Tego dnia na świetlicy szkolnej odbył się Konkurs Piosenki Świątecznej w języku angielskim w kategorii klas 1-3. Dzieci pięknie zaprezentowały wybrane utwory, układy taneczne, rekwizyty i stroje.
Występy uczniów wprowadziły do naszej szkoły świąteczny klimat. Można było poczuć magię zbliżających się świąt. Konkurs połączony był ze szkolnymi eliminacjami do XI Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Piosenek Świątecznych o zasięgu powiatowym. Laureatami konkursu zostali Helena Harań i Igor Sawicki z klasy III b. Igor i Hela wezmą udział w Koncercie Laureatów, który odbędzie się 10 stycznia w SP 11. Trzymamy za nich mocno kciuki!
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs zorganizowała p. Monika Jakonik-Grabarska z pomocą wychowawców świetlicy p. Marty Tomczak, p. Wioletty Hołubiec i p. Izabeli Baranowskiej-Miszczuk.
W dniu 11 grudnia 2024 roku uczniowie klasy 7b Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego. Wizyta miała na celu przybliżenie młodzieży procesu uzdatniania i dystrybucji wody, a także zwiększenie świadomości ekologicznej i odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.
Fascynująca podróż od źródła do kranu.
Po przybyciu na teren przedsiębiorstwa uczniowie zostali powitani przez Pana Marcina Żegunia, który w interesujący sposób wprowadził ich w tematykę działania wodociągów. W trakcie wstępnej prezentacji uczniowie dowiedzieli się, skąd pochodzi woda w ich domach oraz jakie procesy musi przejść, aby stała się bezpieczna do spożycia.
Następnie grupa udała się do stacji uzdatniania wody. Tam uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy filtry, osadniki oraz systemy monitoringu jakości wody. Ekspert prowadzący wyjaśnił, jak usuwane są zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i mikrobiologiczne. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o zaawansowanych technologiach, takich jak ozonowanie czy zastosowanie węgla aktywnego.
Pracownicy przedsiębiorstwa poruszyli również temat odpowiedzialnego korzystania z wody i oszczędzania jej w codziennym życiu. Uczniowie dowiedzieli się, ile litrów wody zużywa przeciętna osoba dziennie, i jak proste nawyki – takie jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów – mogą przyczynić się do ochrony zasobów wodnych.
Wrażenia uczniów:
„Było bardzo ciekawie! Nigdy wcześniej nie myślałem, że woda, którą pijemy, przechodzi przez tyle etapów. Teraz bardziej doceniam, że mamy czystą wodę w kranie” – powiedział Marcel , jeden z uczestników
Wycieczka klasy 7b do przedsiębiorstwa wodociągowego była nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również ważną lekcją odpowiedzialności ekologicznej. Uczniowie wrócili do szkoły z nową wiedzą i refleksją na temat znaczenia wody w naszym życiu. Organizatorzy mają nadzieję, że ta wizyta na długo zapadnie w pamięć młodym ludziom i przyczyni się do kształtowania świadomych, odpowiedzialnych obywateli.
Wizyta została zorganizowana w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Trzymaj Formę!
Katarzyna Mędza