W dniu 28 marca 2018r. rozstrzygnięto konkurs plastyczno – językowy pt. „Symbol Londynu”, którego organizatorem była p. Milena Gajewska.
Komisja konkursowa spośród 25 prac wyłoniła 7 najciekawszych. Laureatom wręczono dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania za udział w konkursie.
Nagrodzone prace konkursowe można obejrzeć w galerii zdjęć.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Ida Terpiłowska kl. II a
II miejsce (ex aequo) – Jagoda Stańczuk kl. II b, Antonina Zdunek kl. II a
III miejsce – Mateusz Kozdęba kl. II b
Wyróżnienia:
Karolina Skibińska kl. II b
Igor Rydzewski kl. II b
Marcin Złoch kl. II a
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
W dniu 27 marca odbył się konkurs „Wiedzy o krajach anglojęzycznych – Wielka Brytania” dla klas IV-VI, który zorganizowany został przez p. Annę Markiewicz-Onopiuk.
Zakres merytoryczny zadań dotyczył wiadomości z zakresu historii, geografii, kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. Konkurs cieszył się dużą popularnością.
Wyniki:
I miejsce – Maciej Drozdowski kl. VI A (40 pkt/48 pkt)
I miejsce – Aleksandra Kobylińska kl. VI B (40 pkt /48 pkt)
II miejsce– Jakub Woźniak kl. V D (38 pkt /48 pkt)
II miejsce – Łucja Szostek kl. VI C (38 pkt /48 pkt)
III miejsce – Sandra Proń kl. IV E (37 pkt /48 pkt)
Wygranym serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że Prezydent Miasta Siedlce przyznał stypendia za I semestr roku szkolnego 2017/2018.
Stypendia I stopnia otrzymało 50 uczniów naszej szkoły, a II stopnia – 17. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy.
Stypendia za I semestr roku szkolnego 2017/2018 zostaną wypłacone w dniu 4 kwietnia 2018 r. (środa) w kasie Urzędu Miasta Siedlce lub przekazane na wskazany we wniosku rachunek bankowy, zgodnie z wolą rodziców/opiekunów ucznia.
Uczniowie wyróżnieni przyznaniem stypendium Prezydenta Miasta Siedlce:
I stopnia:
II stopnia:
24 marca w Serocku odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę". Uczniowie naszej szkoły zajęli tam czołowe pozycje w kilku kategoriach:
Martyna Mućko i Jadwiga Potyra-Żółkowska ex aequo - III miejsce w kategorii prac indywidualnych
Weronika Ambroziewicz i Laura Wieczorek ex aequo - II miejsce w kat. prac zespołowych
Magdalena Dąbrowska, Zuzanna Hawryluk, Diana Myrcha i Julia Misztal – I miejsce w kat. prac multiumedialnych, zespołowych
Martyna Mućko nagrodzona została za pracę nt. znanego siedleckiego działacza społecznego i PTKK - Józefa Mikulskiego. Jadwiga Potyra-Żółkowska pisała o podsiedleckim lesie Sekuła. Historię swoich rodzin na tle historii Siedlec przedstawiły Weronika Ambroziewicz i Laura Wieczorek. Magdalena Dąbrowska, Zuzanna Hawryluk, Diana Myrcha i Julia Misztal były reżyserkami, scenarzystkami i operatorkami filmu o Siedlcach p.t. "Moje Siedlce". Dziewczyny w nagrodę za I miejsce pojadą na finał ogólnopolski tego konkursu.Opiekunami wszystkich nagrodzonych uczniów w konkursie byli: Andrzej Jóźwiak - nauczyciel historii oraz Grzegorz Matejczuk - nauczyciel geografii i przyrody.
Serdecznie gratulujemy!
(Informacje i zdjęcia ze strony UM Siedlce)
17 marca jest Dniem Świętego Patryka - patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto zarówno narodowe jak i religijne. W związku z tym, że najważniejszą tradycją obchodów dnia Św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, tego dnia w szkole dominowały te barwy.
Mając na celu pokazanie uczniom kultury i tradycji innych narodów dnia 20 marca przeprowadzony został Konkurs wiedzy o Irlandii oraz św. Patryku dla uczniów klas IV-VI.
A oto zwycięzcy:
I miejsce – Olivier Chorchos z klasy Vd oraz Justyna Kurek z klasy IVd
II miejsce – Wiktoria Wysokińska z klasy IVe
Serdecznie gratulujemy!
Organizator konkursu: p. Izabela Baranowska
Zarządzenie Prezydenta Miasta
w sprawie terminów przeprowadzania
postepowania rekrutacyjnego do publicznych szkół podstawowych
na rok szkolny 2018/19,
dla których organem prowadzącym jest Miasto Siedlce.
(kliknij powyższy obrazek lub link poniżej, aby zobaczyć dokument PDF)
Zarządzenie nr 31/2018 Prezydenta Miasta Siedlce z dnia 30 stycznia 2018 r.
Zachęcamy uczniów i wszystkich Państwa, zaglądających na naszą szkolnę stronę, aby w ramach programu edukacyjnego "Trzymaj Formę!", zagrać w grę edukacyjną pt.: "Zdrowice".
Jest to aplikacja do pobrania na telefon, która została stworzona pod opieką ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia, w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia. Wszystkie treści w niej zawarte, charakteryzuje wysoki walor edukacyjny oraz pełne bezpieczeństwo.
Grę stworzono z myślą o dzieciach i młodzieży, która poprzez zabawę motywuje do prawidłowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Jedną z największych zalet aplikacji jest wychodzenie poza ramy wirtualnego świata. Aby móc budować i rozwijać swoje miasto w grze, dzieci jedzą owoce i warzywa, piją wodę i ćwiczą w codziennym życiu.
Użytkownicy sami układają plan zdrowego działania. Służy do tego funkcja ustalania dziennych oraz tygodniowych wyzwań. Warto również podkreślić edukacyjny aspekt gry. Aplikacja zgłębia wiedzę m.in. nt.: właściwości owoców lub warzyw, co pozwala zrozumieć dlaczego warto jeść zdrowo i żyć aktywnie.
Link do strony poświęconej projektowi znajduje się w menu strony, po lewej stronie oraz poniżej.
20 marca 2018r. w Małej Galerii Sztuki w Siedlcach miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom rejonowego konkursu plastycznego pt. „Palma Wielkanocna” organizowanego przez MOK w Siedlcach.
Organizatorzy podkreślali oryginalność, rzetelność i autentyczność wykonanych przez uczniów prac. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej. Spośród 108 nadesłanych prac wyłoniono laureatów w 7 kategoriach. Uczniowie naszej szkoły zdobyli dyplomy, nagrody i wyróżnienia.
W kategorii klas IV- VI:
II miejsce - Julia Wróbel z kl.5e
W kategorii klas VII i II, III gimnazjum :
I miejsce - Bartosz Lubański z kl. 7b
III miejsce - Maja Ługowska z kl. 7b
Wyróżnienie - Laura Radomska z kl. 7b.
Gratulujemy laureatom i opiekunowi - p. Beacie Matusik - Rolińskiej!
21 marca zawitała do nas KALENDARZOWA WIOSNA, a od 20 marca od godz. 17:15 mamy ASTRONOMICZNĄ WIOSNĘ!
Widzieliście już oznaki WIOSNY 2018 w przyrodzie?
Sprawdźcie także, kiedy zmieniamy czas na letni.
I choć na typowo wiosenną pogodę przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać to PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY był w naszej szkole kolorowy i wiosenny za sprawą … skarpetek. Wszystko to dlatego, że 21 marca przypada Światowy Dzień Osób dotkniętych zespołem Downa. Nasi uczniowie na znak solidarności z tymi osobami mieli dziś dwie, różnokolorowe skarpetki .
Zespół Downa to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Większość osób z Zespołem Downa jest w różnym stopniu niepełnosprawna intelektualnie. Niektórzy doskonale radzą sobie w codziennym życiu, inni wymagają opieki przez 24 godziny na dobę.
Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
20 marca 2018 r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski pt. "Poezja na wesoło". 13 uczniów klas pierwszych zaprezentowało wiersze znanych polskich twórców, m.in. J. Brzechwy, J. Tuwima, D. Gellner.
Jury w składzie:
p. Justyna Adamowicz, p. Urszula Chruściel,
p. Anna Stąsiek i p. Monika Zaczkiewicz
przyznało:
I miejsce Zosi Krasnodębskiej z kl. I a
II miejsce Natalce Klimek z kl. I a
III miejsce Gabrysi Osińskiej z kl. I c
Nasi najmłodsi uczniowie recytowali poezję z ogromnym zaangażowaniem, świetnie opanowali teksty wierszy, pokonali tremę towarzyszącą występom przed publicznością i z sukcesem zaprezentowali swoje umiejętności przed rówieśnikami.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałego występu! Dzisiejsze zwyciężczynie w kwietniu będą reprezentowały naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie recytatorskim.
Zdjęcia z konkursu są w albumie fotograficznym - zachęcamy do obejrzenia.
Nazwa grupy na FB: SP5 Siedlce – wycieczka do Londynu
Niech się zapisują Ci, co jadą!
Nasz zespół w składzie:
Aleksandra Chojnacka
Marta Górecka
Agata Podgórzak
Amelia Szostek
Julia Zybertowicz
Julia Mućko
Natalia Niedziółka
Nadia Błaszczyk
Natalia Świętochowska
Aleksandra Rucińska
Sandra Ługowska
Julia Grzesiewicz
Oliwia Krasuska
Magda Mazurek
pod opieką i kierownictwem Pani Edyty Jarząb,
zdobył I miejsce w XVI Festiwalu zespołów tanecznych Cheerleaders.
Poniżej zamieszczamy film z występu, autorstwa Pana Janusza Mazurka.
G R A T U L U J E M Y !!!
W najbliższym czasie w Warszawie
odbędzie się kilka bardzo interesujących koncertów:
27 marca (19:00) -> X Ambasadors - klub Stodoła
4 kwietnia (18:30) -> Editors - Progresja
14 kwietnia (20:00) -> Kensington - Palladium
16 kwietnia (19:00) - > Awolnation - Klub Proxima
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/18 niektórzy uczniowie naszej szkoły pracowali z aplikacją Insta.Ling ucząc się nowego słownictwa z języka angielskiego.
Insta.Ling jest aplikacją internetową do nauki słówek w językach obcych oraz ortografii języka polskiego.
Nauczyciel przydziela słówka z omawianego w szkole materiału, a uczniowie, razem z Insta.Ling, powtarzają je w domu.
Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia.
W projekcie brali udział uczniowie pań: Barbary Banaś, Magdaleny Kędzi, Katarzyny Belowskiej-Harke, Anny Markiewicz-Onopiuk, Izabeli Baranowskiej oraz pana Rafała Kordowskiego.
Szczególne podziękowania za pracę należą się uczniom pana Kordowskiego, którzy swoją systematycznością wypracowali Złoty Certyfikat.
Tylko 100 szkół w całej Polsce otrzymało takie wyróżnienie.
Gratulacje!
W ramach realizowanego w naszej szkole programu Trzymaj Formę uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie wiedzy dotyczącym zasad właściwego odżywiania się.
Największą znajomością tematu wykazali się następujący uczniowie:
Klasa czwarta
I miejsce: Jagła Maria
II miejsce: Oniszk Kacper
III miejsce : Podstawka Igor
Klasa piąta
I miejsce: Karnaszewska Karolina
II miejsce: Dziewulak Błażej
III miejsce: Dudzińska Karolina
Klasa szósta
I miejsce: Małgorzata Kukla
II miejsce: Magda Walczak
III miejsce: Piotr Sikora
Zwycięzcom konkursu gratulujemy! Wszystkich uczniów zachęcamy do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się.
Organizatorzy konkursu: p. Wioletta Lubańska, p. Agnieszka Kowalczyk.
We wtorek 13 marca uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Anną Markiewicz, Panią Sylwią Gruszecką, Panią Izabelą Baranowską oraz Panią Anetą Gil udali się na szkolną wycieczkę do Warszawy. Główną atrakcją był spektakl pt. "My Sister Syria", będący analizą obecnego kryzysu migracyjnego w Europie i jego korzeni na Bliskim Wschodzie. Sztuka skłoniła wszystkich uczestników do głębokiej refleksji. Uczestnicy mogli również sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w praktyce. Spektakl wywarł na nas duże wrażenie.
Dnia 7 marca biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Jego celem było rozbudzanie zainteresowania twórczością Astrid Lindgren i sprawdzenie stopnia znajomości książki „Dzieci z Bullerbyn”. Do konkursu przystąpiły klasy trzecie. Zadaniem uczestników było odpowiedzieć na pytania dotyczące utworu. Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Lena Kozieł kl. 3c
II miejsce - Weronika Teca kl. 3a i Lena Żelazo kl. 3d
III miejsce - Hanna Ławecka kl. 3c
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Zapraszamy na kolejne przygody z książką.
Dzieci z zerówki zgłębiając tematykę lasu i jego mieszkańców odwiedziły Nadleśnictwo Siedlce i miały możliwość uczestniczenia w zajęciach przyrodniczych, prowadzonych przez panią leśnik Reginę Klimaszewską. Mali przyrodnicy rozpoznawali gatunki drzew oraz zwyczaje zwierząt zamieszkujących tereny leśne.
Pani leśnik opowiadała, jak rozpoznać poszczególne tropy zwierzyny, rozróżnić odgłosy dzikiej zwierzyny i zachować się podczas spotkania z dzikimi mieszkańcami lasu. Dzieci miały możliwość obejrzenia nasion drzew i dotknięcia wielu skarbów lasu. Słuchały też odgłosów ptaków i zwierząt m.in. jelenia, wilka, rysia. Na koniec spotkania odbył się mini quiz, a dzieci zostały obdarowane zakładkami z Nadleśnictwa Siedlce.
Zimą dzieci z zerówki obserwują zmieniającą się przyrodę. Wszystkie swoje spostrzeżenia zamieniają w kolorowe prace. Podsumowując zagadnienia o teatrze wykonały z łyżek kukiełki Jasia i Małgosi. Wykorzystując rolki papieru powstały oryginalne koty, psy i nawet krokodyl.
W styczniu bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. W. Rawicza w Siedlcach wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej Olimpus z języka angielskiego i matematyki. Miło jest nam poinformować, że osiągnęli znakomite wyniki.
Tytuł laureata uzyskali:
JĘZYK ANGIELSKI:
Dominika Uss kl. 2b – 8 miejsce
Adrianna Borodziuk kl. 2c – 9 miejsce
Michał Korbel kl. 2c – 10 miejsce
MATEMATYKA:
Wojciech Wielgosz kl. 4c – 9 miejsce
Klaudia Radomyska kl. 4c – 9 miejsce
Wiktoria Duda kl. 7c – 8 miejsce
Aleksandra Marcysiak kl. 2c – 6 miejsce
Łukasz Dmowski kl. 3b – 5 miejsce
Paweł Rubaj kl. 3b – 7 miejsce
Michał Krzyżaniak kl. 3a – 10 miejsce
Koordynatorami konkursu były p. Barbara Banaś i p. Stella Duda
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!