Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach w ogólnopolskim konkursie „Olimpusek” z edukacji wczesnoszkolnej. Konkurs „Olimpusek” polegał na pisemnym rozwiązaniu sprawdzianu składającego się z 21 pytań. Pytania konkursowe zawierały co najmniej jedną prawidłową odpowiedź. Treść sprawdzianów była dostosowana do obowiązującej podstawy programowej i uwzględniała elementy edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej.
W konkursie wzięło udział prawie 24 tysiące uczniów z całego kraju, z tego 5462 dzieci z woj. mazowieckiego. Tytuł laureata z zakresu edukacji wczesnoszkolnej zdobyła:
1. Aleksandra Belniak z klasy IIIb - (10 miejsce w Polsce)
Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy polskiego podziemia, którzy w latach 1943 – 1963 nie pogodzili się z okupacją niemiecką ani radziecką oraz wprowadzanym systemem komunistycznym w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Mordowani byli zarówno przez okupantów jak również przez podległe ZSRR służby polskiego komunistycznego aparatu represji.
W tegorocznych siedleckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyła również delegacja z naszej szkoły – pani wicedyrektor Maria Kasjanowicz oraz poczet sztandarowy pod opieką pana Grzegorza Wyżywniaka.
Cała społeczność szkolna oddała hołd „
Uroczystość dla klas 0 – 3 przygotowali uczniowie klasy I c oraz III a, pod kierunkiem pani Marioli Rymuzy - Sztandery oraz pani Hanny Karpowicz. Oprawę muzyczną poprowadziła pani Urszula Chruściel. Montaż słowno - muzyczny uświetniła grą na gitarze pani Iwona Krypa.
Uroczystość dla klas starszych również okazała się wyjątkowym apelem. Była to nie tylko klasyczna prelekcja połączona z recytacją wierszy i prezentacją multimedialną ukazującą walkę polskiego podziemia o niepodległość, ale także przepiękne wykonania piosenek przez naszych uzdolnionych uczniów: Natalkę Woźnicę z kl. 1a, Gabrysię Woźnicę z kl. 6a, Igę Bielecką, Oliwię Wrzosek z kl. 6c, Asię Dmowską z kl. 4e i wspaniałą Zosię Chojecką z kl. 4d. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 6a oraz 7c pod kierunkiem p. Agnieszki Wołek i p. Grzegorza Wyżywniaka. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była p. Adrianna Burdzicka, za nagłośnienie p. Marcin Wasak, za dekorację p. Joanna Borkowska. Relacja fotograficzna - p. Elżbieta Tyrawska. Obsługa techniczna: Wiktoria Duda z kl. 7c, Adaś Solarczyk z kl. 6c oraz Jaś Michałowski z kl. 7b. Specjalne podziękowania dla p. Urszuli Chruściel i p. Iwony Krypy.
Wszystkim wykonawcom gratulujemy przepięknego występu! Zdjęcia z wydarzenia w albumie fotograficznym.
19 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 11 im. Jana Pawła II odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce IV Międzyszkolny Konkurs Muzyczno - Plastyczny ,,Posłuchaj – Poczuj – Namaluj”. Konkurs skierowany był do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z Siedlec. Dzieci malowały obrazy do muzyki J. F. Haendla ,,Muzyka na wodzie”. Najpierw wysłuchały dzieła muzycznego, a następnie przy jego dźwiękach wykonywały twórczą interpretację plastyczną.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice Amelia Nowak z klasy I c – wychowawca Mariola Rymuza – Sztandera i Nadia Stoszewska z klasy I a – wychowawca Ewa Misiak. Obie uczennice są bardzo uzdolnione plastycznie. Wyróżnienie w tym konkursie udało się zdobyć Nadii Stoszewskiej z klasy I a. Gratulujemy.
Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. Tego dnia ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę" - wiersz, podziękowanie albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami.
Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Tak właśnie było w naszej „Piątce". Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Od samego rana wszystkim mocniej biły „serducha", gdyż z niecierpliwością czekali na walentynkową pocztę!
I Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas VI organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach oraz Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VI szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Miasto Siedlce
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz odpowiednimi załącznikami.
Z ogromną radością informujemy, że duża grupa uczniów naszej szkoły otrzymała tytuły laureatów oraz wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Memory Master”.
A oto nasi zwycięzcy:
Laureaci II stopnia:
Klasy 4:
Sebastian Kapitan
Katarzyna Kajka
Anna Łuka
Klasy 5
Olivier Chorchos
Patryk Marciniak
Jakub Jaśkiewicz
Klasy 6
Maciej Drozdowski
Kacper Gajowniczek
Aleksandra Łokietek
Julia Maliszewska
Klasy 2 gimnazjum
Adrianna Borodziuk
Klasy 3 gimnazjum
Wiktoria Dybciak
Laureaci III stopnia
Klasy 4
Adam Bielański
Klasy 5
Gabriela Kobylińska
Wiktor Hanisch
Wiktoria Kraszeninnikowa
Natalia Kukla
Emilia Kozielska
Klasy 6
Jakub Kapitan
Klasy 7
Aleksandra Gospodarczyk
Klasy 2 gimnazjum
Martyna Wymiatał
Michał Korbel
Aleksandra Marcysiak
Klasy 3 gimnazjum
Agata Podgórzak
Aleksandra Oknińska
Wyróżnienia
Klasy 4
Kacper Oniszk
Piotr Olędzki
Klasy 5
Iga Staręga
Aleksander Kajka
Natalia Kędzierska
Marta Krasnodębska
Dominika Pietraszek
Marta Szymczuk
Natalia Baka
Maciej Boruta
Jadwiga Korbel
Klasy 2 gimnazjum
Justyna Włodarczyk
Maksymilian Mistewicz
Julia Ziemniewicz
Klasy 3 gimnazjum
Julia Kamont
Magdalena Niźnikowska
Natalia Niedziółka
Aleksandra Kaniewska
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Koordynator p. Izabela Baranowska
Komenda Miejska Policji w Siedlcach wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną od początku stycznia 2018 r. realizują wspólny program profilaktyczno - edukacyjny dla przedszkolaków i dzieci pod nazwą „Czytam – wiem – jestem bezpieczny”. Jedno ze spotkań w ramach tego projektu odbyło się 06. 02., a uczestniczyli w nim uczniowie klasy III B Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach im. W. Rawicza.
Podczas spotkania dzieci z klasy III B ww. szkoły rozmawiały z organizatorami o bezpieczeństwie w ruchu drogowy, oraz o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu w szkole, domu i na podwórku. Uczestnicy obejrzeli krótkie filmy dotyczące prawidłowego zachowania na drodze, jak też właściwego zachowania w trakcie spotkania nieznanego im psa lub jak bezpiecznie postępować w przypadku kontaktu ze środkami pirotechnicznymi w postaci petard i fajerwerków. Zajęcia dla uczniów poprowadzili wspólnie pani Magdalena Sutryk – pracownik siedleckiej biblioteki oraz podinsp. Jerzy Długosz wraz z dzielnicowymi KMP Siedlce: asp. szt. Andrzejem Celińskim oraz mł. asp. Krzysztofem Zalewskim. Podczas dzisiejszych zajęć najmłodsi mieli okazję poznania lektur tematycznie związanych z omawianymi zagadnieniami.
autor: podinsp. Jerzy Długosz
Tekst i zdj. ze str. KMP Siedlce
W holu głównym naszej szkoły (w budynku B) zostały wystawione prace uczniów wykonane podczas zajęć Koła Plastycznego. Zajęcia prowadzone przez p. Beatę Matusik - Rolińską odbywają się raz w tygodniu. Bierze w nich udział 30 dzieci z klas 4-7. Uczniowie poznają techniki plastyczne ponadprogramowe takie jak: malarstwo olejne, akrylowe, pastele suche z fiksatywą, pastele olejne, monotypie, woskowanie itp. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach: aktywnie rozwijają swoje zainteresowania, doskonalą umiejętności oraz wzbogacają i rozszerzają doświadczenia w zakresie warsztatu plastycznego.
Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w poniedziałek, 5 lutego. Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie tańczących dzieci można było znaleźć barwne motyle, dobre wróżki, księżniczki, Batmanów czy Spidermanów. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Serdeczne podziękowania dla nauczycieli i rodziców czuwających nad dobrą zabawą wszystkich dzieci!
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.
DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
(kliknij obrazek, aby powiększyć)
31 stycznia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Sportowego 2017. Puchary i statuetki wręczali prezydent Wojciech Kudelski, wiceprezydenci: Anna Sochacka i Piotr Niewiadomski oraz Przewodniczący rady Miasta Henryk Niedziółka. Puchary i statuetki odebrali wyróżniający się sportowcy, trenerzy i działacze sportowi. Nagrodzono także placówki biorące udział we współzawodnictwie szkół.
We współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych nasza placówka - SP5 zajęła I miejsce, w kategorii gimnazjów I miejsce zajęło PG6. Pamiątkowe statuetki odebrała dyrektor Joanna Kowalska-Wróbel i nauczyciel wychowania fizycznego p. Grzegorz Staręga.
Sportowcem roku 2017 w Siedlcach został zawodnik klubu UKS RAWA Siedlce - Maciej Staręga. Wyróżnienie w kategorii „Trenera Roku 2017” otrzymał Grzegorz Staręga - UKS „Rawa”
Sportowcom życzymy dalszych sukcesów.
Szczegółowe wyniki WSPÓŁZAWODNICTWA SZKÓŁ 2017
SZKOŁY PODSTAWOWE:
1. SP 5
2. SP 9
3. SP 10
Gimnazja
1. PG 6
2. PG 1
3. PG 2
(Tekst i zdjęcia ze str. UM Siedlce oraz portalu Podlasie 24)
W dniu 5.02.2018r. /poniedziałek/ odbędą się zebrania z Rodzicami.
Godz. 16:30 klasy 5 - 7 SP oraz 2 - 3 Gim
Godz. 17:30 klasy 0 - 4 SP
Przydział sal na wywiadówki będzie zamieszczony na tablicy ogłoszeń oraz drzwiach wejściowych.
Serdecznie zapraszamy Rodziców.
Z okazji 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, 30 stycznia o godz. 12.00 pod pomnikiem Patrona Szkoły Podstawowej nr 5 – Władysława Rawicza, cywilnego Naczelnika Województwa Podlaskiego w powstaniu, odbyła się akademia. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością władze naszego miasta z Prezydentem Miasta Wojciechem Kudelskim. Społeczność szkoły na czele z dyrektor Joanną Kowalską - Wróbel, dyr. Joanną Kowalczyk i dyr. Marią Kasjanowicz reprezentowały wybrane klasy.
Władze Miasta i uczniowie w hołdzie Powstańcom złożyli kwiaty i zapalili znicze, a prezydent Siedlec wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Mimo niesprzyjającej, wietrznej pogody panował gorący nastrój. Uczniowie przedstawili krótki rys historyczny i recytowali wiersze patriotyczne. Piękną oprawę muzyczną stworzyli soliści i chór szkolny.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego i było największym w XIX w. polskim zrywem narodowym. Choć pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar, w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
Warto przypomnieć, że pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym został wzniesiony 31 maja 1925 roku. Stanął on na miejscu straceń powstańców z Siedlec i okolic. Pomnik zaprojektował siedlczanin inż. Wacław Piasecki. Znajduje się na nim inskrypcja: „Powstańcom 1863 r. na tym miejscu przez najeźdźców w obronie Ojczyzny straconym.” Wymienione także zostały nazwiska i daty śmierci dziewięciu straconych tu bojowników. Władysław Rawicz Naczelnik Cywilny Województwa Podlaskiego d. 21 XI 1863 r.; Mikołaj Moritz d. 9 III 1863 r.; Aleksander Olszewski d. 9 III 1863 r.; Aleksander Czarnecki (Bończa) d. 15 VI 1863 r.; Konstanty Micewicz d. 15 VII 1863 r.; dr Władysław Czarkowski (Czajka) d. 29 VII 1863 r.; Adam Radowicki d. 24 VIII 1863 r.; Felix Obniski d. 5 X 1863 r.; Ignacy Fr. Więckowski d. 10 XII 1863 r.
W 1932 r. samorząd miejski wybudował obok pomnika budynek szkolny. Mieszcząca się w nim Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała imię Władysława Rawicza. Do patrona „Piątki” nawiązuje także w swojej nazwie działający tu, a znany w całym kraju z sukcesów narciarzy, Uczniowski Klub Sportowy „Rawa”.
Uroczystość została przygotowana przez: p. Marię Staręgę, p. Grzegorza Staręgę, p. Joannę Sadowską – Wołowską (chór), p. Izabelę Baranowską (sztandar szkoły), p. Marcina Wasaka i p. Krzysztofa Małaszka (nagłośnienie) oraz p. Elżbietę Tyrawską i p. Andrzeja Jóźwiaka (relacja fotograficzna). Zdjęcia z wydarzenia w albumie fotograficznym.
Dnia 10 stycznia 2018 odbyło się szkolenie "eTwinning" dla nauczycieli. eTwinning to platforma współpracy dla pracowników szkół z krajów europejskich, którzy komunikują się, realizują projekty na dowolne tematy oraz dzielą się wiedzą i doświadczeniami, poznając w ten sposób inne kraje i kultury poprzez tą platformę. eTwinning promuję współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych(
Szkolenie przeprowadziła Pani Gracjana Więckowska z Krajowego Biura eTwinning w Warszawie, a koordynatorem w szkole był Pan Rafał Kordowski.
Harmonogram rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych zamieszczony jest na stronie Miasta Siedlce.
Bezpośredni link do strony:
http://www.siedlce.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=195
11 stycznia w naszej szkole odbył się I Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach. Uczniowie przygotowywali się do niego przez kilka tygodni. W klasach, pod czujnym okiem wychowawców rozgrywano partie mające na celu wyłonienie 2 najlepszych graczy - reprezentantów klasy w rozgrywkach szkolnych.
Zgodnie z regulaminem spośród 48 uczestników, grających w dwóch kategoriach wiekowych:
kl. I – III i IV – VI, pierwsze pary zawodników dobrano losowo, a rozgrywki odbyły się systemem pucharowym. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwali nauczyciele organizujący turniej: p. Monika Zaczkiewicz i p. Robert Pierog.
Celem naszego turnieju jest popularyzacja gry w warcaby wśród dzieci i młodzieży, o czym pięknie mówiła Pani V-ce Dyrektor Maria Kasjanowicz, która otworzyła dzisiejsze rozgrywki oraz wręczała zwycięzcom puchary, dyplomy i nagrody.
Lista zwycięzców:
kategoria klas I – III
I MIEJSCE Adam Czarnocki, kl. I d
II MIEJSCE Michał Snopczyński, kl. III d
III MIEJSCE Natalia Leszczyńska, kl.III c
kategoria klas IV – VI
I MIEJSCE Miłosz Wójcikowski, kl. VI b
II MIEJSCE Bartosz Pogonowski, kl. IV f
III MIEJSCE Wojciech Kubaj, kl. VI c
Zwycięzcom I Turnieju Warcabowego o Puchar Dyrektora Szkoły serdecznie gratulujemy!!!
14 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Nadleśnictwo Siedlce „Owady leśne i rola leśników w ochronie lasu”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas V-VI oraz klasy VII i gimnazjum. Do rywalizacji przystąpiło 219 uczniów z okręgu obejmującego teren Nadleśnictwa Siedlce. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej (test wiadomości) oraz praktycznej (rozpoznawanie gatunków owadów). Uczennica naszej szkoły, klasy VI b Aleksandra Łokietek zajęła w konkursie III miejsce zaś uczeń klasy III a Piotr Jastrzębski otrzymał wyróżnienie. Ponadto Aleksandra Łokietek i Justyna Włodarczyk otrzymały wyróżnienia specjalne za bezbłędne rozpoznanie gatunków owadów w konkursie. 11 stycznia br. w siedzibie nadleśnictwa odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. Laureatom serdecznie gratulujemy !!!!!!!!!
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kowalczyk
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Kasia Żur znalazła się w gronie laureatów konkursu organizowanego przez STS , „Kolędować Małemu”. Uczennica pięknie wykonała nastrojową kolędę „Kołysanka dla Jezuska”. Opiekunem jest p. Joanna Sadowska-Wołowska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.