Nasza "Piątka"

  • Próbny egzamin gimnazjalny

    Próbny egzamin gimnazjalny
    21.11.2017

    W dniach 22, 23 i 24 listopada 2017r. w naszej szkole dla uczniów klas trzecich gimnazjum zostaną przeprowadzone egzaminy próbne według poniższego harmonogramu:

    – 22 listopada (środa) – historia i wos oraz język polski
    – 23 listopada (czwartek) – przedmioty przyrodnicze oraz matematyka
    – 24 listopada (piątek) – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
    Gimnazjaliści! Trzymamy za was kciuki!!!smiley

  • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

    Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły
    21.11.2017

    Z okazji Dnia Patrona, w bibliotece - Oddział dla Dzieci kl. I-VI zorganizowano konkurs wiedzy o Władysławie Rawiczu.Uczestnicy konkursu - uczniowie kl. V i VI wykazali się bardzo dobrą znajomością biografii Władysława Rawicza.
    Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

    I miejsce - Oliwia Witczuk, kl. 6 c
    II miejsce - Wiktoria Czaplicka, kl. 5 c
    oraz Piotr Sikora, kl. 6 c

    III miejsce - Zuzanna Peciak, kl. 5 e

    Podczas akademii zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe uczniom, którzy zajęli czołowe miejsca w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom!

  • Dzień Patrona

    Dzień Patrona
    21.11.2017

    Dnia 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona Szkoły. z tej okazji odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie przybliżyli wszystkim postać Władysława Rawicza. Odpowiedzialni za uroczystość byli: p. Katarzyna Belowska - Harke, p. Barbara Pieńkowska, p. Agata Miatkowska, p. Anna Markiewicz - Onopiuk, oprawa muzyczna p. Katarzyna Jakoniuk - Wojtuś, dekoracja p. Dorota Kondraciuk. Apel uświetnili: Julia Węglewicz - skrzypce i Łukasz Dmowski - gitara. 

    Zdjęcia z uroczystości  do obejrzenia w albumie fotograficznym.

  • Zbiórka maskotek (i nie tylko…) dla dzieci z onkologii

    Zbiórka maskotek (i nie tylko…) dla dzieci z onkologii
    21.11.2017

    W minionych tygodniach Fundacja Mam Marzenie zorganizowała Dzień Pluszowego Misia. Nasza szkoła również przyłączyła się do zbiórki nowych zabawek, gier, książek, puzzli oraz materiałów plastycznych, które trafiły do chorych dzieci z oddziałów onkologicznych. Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się do tej szczytnej akcji, a w szczególności klasom: IB, IIIA, IIIB, IIIC, IIID, IVC, IVD, IVD, IVE, VA, VIA.

    Koordynatorzy akcji: p. Monika Mućko, oraz Samorząd uczniowski pod opieką p. Kamili Łobacz i p. Sylwii Gruszeckiej.

  • Konkurs "Memory Master”

    Konkurs "Memory Master”
    20.11.2017

    W dniu 16 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Memory Master”. Konkurs cieszył się niesamowitym zainteresowaniem, ponieważ ponad stu uczniów  wzięło w nim udział. Niezmiernie raduje nas fakt, że nasi wychowankowie nie boją się nowych wyzwań.  Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki uczestników smiley.

    Koordynatorzy konkursu

    Panie: Izabela Baranowska i Magdalena Kędzia

  • IV Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych i Wojskowych

     IV Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych i Wojskowych
    16.11.2017

    Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Natalia Woźnica otrzymała wyróżnienie w IV Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej i Wojskowej.

    Konkurs odbył się 16 listopada w Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach, a jego organizatorami były: w/w szkoła i Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Honorowym patronatem konkurs objął Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. W konkursie zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Siedlce w dwóch kategoriach wiekowych.

    Konkurs był propozycją na artystyczny sposób wychowania patriotycznego młodych Polaków. Celami konkursu były:
    •    wymiana doświadczeń pedagogicznych i integracja środowisk szkolnych,
    •    rozwijanie zainteresowań młodego pokolenia Polaków pieśnią patriotyczną i wojskową,
    •    kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny,
    •    poszerzenie edukacji patriotycznej o prezentację działań o charakterze artystycznym,
    •    upowszechnianie historii naszego kraju poprzez piosenkę,
    •    stworzenie uczniom możliwości zdrowego współzawodnictwa.

    Serdecznie gratulujemy Natalii i jej wychowawczyni, pani Ewie Misiak. smileyyes

  • Spotkanie z policjantem

    Spotkanie z policjantem
    15.11.2017

    W klasach 6,7 i 2,3 gim odbyły się spotkania z asp. szt. Sławomirem Stefaniakiem z KMP w Siedlcach. Prelekcje dotyczyły odpowiedzialności prawnej nieletnich, dopalaczy oraz bezpiecznego korzystania z internetu. Policjant wyjaśnił kim jest osoba nieletnia, jaka jest różnica między przestępstwem a wykroczeniem, jakie czyny karalne popełniane są najczęściej przez nieletnich oraz w jakich sytuacjach wszczyna się przeciwko młodym ludziom postępowanie o demoralizację. Uświadomił wszystkim, że z chwilą ukończenia 13 roku życia stajemy się odpowiedzialni za swoje czyny. Prelegent  zapoznał ze skutkami prawnymi posiadania, udostępniania i zażywania dopalaczy. Poruszył również problem przestępstw popełnianych przy użyciu internetu. Uczniowie zdali sobie sprawę z tego, iż akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji – również prawnych – takich działań. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali policjanta i zadawali pytania. Spotkania miały na celu uświadomienie młodym ludziom, że wybory których dokonują, powinny być przemyślane, aby uniknąć ich negatywnych skutków.

  • Złota Polska Jesień

    Złota Polska Jesień
    11.11.2017

     

    8 listopada w naszej szkole pod opieką p. Wioletty Góralewskiej i p. Wioletty Zaleszczyk  odbył się I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Złota Polska Jesień”.

    Celem konkursu było zwrócenie uwagi na piękno  jesieni w literaturze, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie uczniów poezją.

    Przybyłych gości powitała Pani W – ce Dyrektor Maria Kasjanowicz . Konkurs rozpoczął występ klasy IIIf o  takiej samej tematyce. Do konkursu przystąpiło dziewięciu reprezentantów szkół podstawowych  z klas I -III . Każdy uczestnik mógł zaprezentować jeden utwór poetycki. Naszą szkołę reprezentowała Alicja Więsak z klasy III F. W przerwie uczennice z kl. VIb: Weronika Trębicka i Zosia Zasuwik zaprezentowały układ gimastyczny. Wszystkim uczestnikom Pani Dyrektor Joanna Kowalska – Wróbel wręczyła nagrody rzeczowe i dyplomy.

     

    I miejsce - Zofia Sarnowska ze SP nr 10

    II miejsce – Martyna Matejek ze SP 12

                        Gabriela Łuka – STO

    III miejsce – Alicja Soszyńska – SP8

                         Damian Sopiński - SP6 

    Wyróżnienia:

    Alicja Więsak SP5,

    Alicja Jaczewska SP4,

    Maria Radzikowska SP7,

    Maya Chini SP9

     

    Gratulujemy wszystkim młodym artystom oraz dziękujemy nauczycielom za tak wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, do czego już teraz serdecznie zachęcamy.

  • Konsultacje dla rodziców.

    03.01.2018

    W najbliższy czwartek, 4 stycznia

    zapraszamy Rodziców uczniów na

    KONSULTACJE

    W godzinach 16:30 - 17:30

    Rodzice uczniów mogą omówić z nauczycielami

    wszelkie kwestie związane z wychowaniem i edukacją ich Pociech.

     

    Przydział sal poniżej:

    Przydział sal na konsultacje.

    (kliknij powyższy obrazek, aby zobaczyć tabelę w pliku PDF)

     



     

  • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – 11 LISTOPADA

    NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – 11 LISTOPADA
    10.11.2017

       Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości odbyły się w naszej szkole uroczyste akademie - dla klas młodszych i dla klas starszych. Ich scenariusze były dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności słuchaczy. Tego dnia w szkole wszystkich uczniów obowiązywał strój galowy. Niektóre klasy miały przypięte kotyliony.

       Młodsi uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej na trzeciej godzinie lekcyjnej, by obejrzeć, przygotowaną przez ich rówieśników, inscenizację. Miał ona kształt rodzinnego spotkania, w czasie którego babcia i dziadek opowiadali wnukom o tym, jak doszło do utraty przez Polskę niezależności, o trudnych latach niewoli i odzyskaniu przez naszą Ojczyznę niepodległości. Opowieść była ilustrowana wierszami i pieśniami patriotycznymi, a także piękną prezentacją multimedialną.

       Dzieci słuchały w wielkim skupieniu. Widać było, że ta „żywa” lekcja historii bardzo ich zainteresowała.

       Uroczystość przygotowały panie: Barbara Boruc, Janina Skowrońska – Rauba i Jolanta Pawlak ze swoimi klasami. Przepiękną dekorację wykonała pani Justyna Adamowicz.

       Na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej odbyły się akademie dla starszych uczniów.  Miały one charakter symbolicznego spaceru ulicami naszego miasta. Podczas niego przypomniane zostały sylwetki wielkich Polaków, walczących o wolność naszej Ojczyzny, którzy są patronami siedleckich ulic. Wykonawcy przypomnieli słuchaczom najważniejsze wydarzenia historyczne, związane z walką o niepodległość, i ich bohaterów. Szczególną uwagę poświęcono Tadeuszowi Kościuszce, którego 200. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, i Józefowi Piłsudskiemu w 150. rocznicę urodzin. Ilustracją do omawianych wydarzeń były wiersze, pieśni patriotyczne i prezentacja multimedialna ukazująca portrety wybitnych Polaków. Przesłaniem uroczystości były słowa: Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie. Siedlce pamiętają! MY PAMIĘTAMY!

       Akademię przygotowały panie: Elżbieta Tyrawska i Beata Matusik – Rolińska. Niezwykła oprawę muzyczną stworzyli soliści i chór pod kierunkiem pani Joanny Sadowskiej – Wołowskiej.

        Obsługą techniczną wszystkich uroczystości zajęli się uczniowie Jaś Michałowski i Adaś Solarczyk.

       Po akademiach zostały wręczone nagrody za zwycięstwo w okolicznościowych konkursach zorganizowanych na terenie naszej szkoły.

        11 listopada wraz z całymi rodzinami przyłączymy się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście.

                                                                                                             Elżbieta Tyrawska

  • Konkurs „MÓJ KRAJ - MOJA OJCZYZNA"

    Konkurs „MÓJ KRAJ - MOJA OJCZYZNA"
    09.11.2017

    Uczniowie klas1-3 i ich wychowawcy wzięli udział w  konkursie na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną nt. „MÓJ KRAJ - MOJA OJCZYZNA".
    Celem konkursu było wytworzenie w klasopracowniach nastroju radości i dumy z obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
    I miejsce sala nr 19 - klasy:  I a i III c
    II miejsce sala nr 16- klasy: I b i III b
    III miejsce sala nr 22 - klasy: III d i II a
    Gratulujemy uczniom i nauczycielom. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
    Organizator : J. Skowrońska- Rauba, B. Boruc.

     

  • Szanowni uczniowie, wkrótce odbędą się zawody w ramach

    XII Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "BÓBR".

    Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się do pana Krzysztofa Małaszka.

    Zapraszamy do udziału.


     

  • Klasa IVa na spacerze

    W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy IVa

    pod opieką Pana Grzegorza Matejczuka

    odbyli listopadowy spacer po Siedlcach.

    Jednym z punktów wyprawy była wizyta w Urzędzie Miasta.


     

  • Wycieczka klas 2a, 2b, 2c i 3a

    Krótka relacja z wycieczki autorstwa Oliwii Krasuskiej, Julii Grzesiewicz, Cezarego Bujalskiego i Patryka Taraszewskiego:

    "W środę 25 października uczniowie klas 2a, 2b, 2c i 3a wraz z Panią Katarzyną Terebus, Panią Barbara Murek i Panią Agatą Popławską-Jóźwiak udali się na szkolną wycieczkę do Warszawy. O 7:00 zebraliśmy się pod naszą szkołą. Do stolicy dojechaliśmy około 9:00. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Teatru Wielkiego. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tym miejscu i poznaliśmy kulisy powstawania przedstawień. Następnie udaliśmy się na spektakl po angielsku „Fahrenheit 451” do Studia Buffo. W przedstawieniu grali brytyjscy aktorzy. Później pojechaliśmy do Domu Spotkań z Historią na warsztaty o okupowanej Warszawie podczas II Wojny Światowej. Na koniec, w czasie powrotu, wstąpiliśmy do McDonalda. Po upływie około godziny wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w stronę Siedlec. O godzinie 19:30 rodzice odebrali nas spod naszej szkoły."

    I jeszcze wersja notatki „in English” by Oliwia Krasuska:

    "On Wednesday we were on a trip in Warsaw. It started at about 7 o'clock in front of
    our school. The journey by coach lasted about two hours. There were three teachers
    with us. At the beginning of our trip, we went to the biggest theatre in Poland.
    Firstly, we left our jackets in the cloakroom and saw the model of the theatre.
    Afterwards, we started exploring the theatre. We saw the backstage and the rehearsal
    stage. We were also able to see the place where they build scenography. There were
    funny posters all over the theatre. We saw a lift which was 30 square meters big.
    Finally we saw a fragment of a performance. It was so amazing. Next, we went to the
    Buffo Theatre to watch a play entitled "Fahrenheit 451". It was about burning
    books at 451 F. Secondly, we went to McDonald's restaurant because we were hungry.
    We had a meal which lasted about 1 hour. After that at about 5.30 we went to our
    coach and drove home. At 8 p.m we came back to Siedlce and we stopped in front of
    our school. Our parents collected us. We enjoyed the trip very much. We hope we will
    all be able to see the full performance in the first theatre in the future."


     

  • Konkurs informatyczny LOGIA 18

    Konkurs informatyczny LOGIA 18

    Już po raz dwudziesty czwarty, a w obecnej formule - po raz osiemnasty, w roku szkolnym 2017/2018 organizowany jest przez OEIiZK konkurs informatyczny dla uczniów mazowieckich gimnazjów zainteresowanych programowaniem. Jest to konkurs przedmiotowy Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

     

     

    Prosimy o zapoznanie się z pełnym Regulaminem Konkursu zatwierdzonym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

    Pierwszy etap Konkursu trwa trzy tygodnie, od 26 października do 16 listopada 2017 roku. Polega na samodzielnym rozwiązaniu testu obejmującego zagadnienia podstawy programowej przedmiotu Informatyka w gimnazjum oraz trzech zadań konkursowych z dziedziny grafiki oraz definiowania funkcji liczbowych w wybranym przez uczestników miejscu i czasie (np. w szkole, w domu).

    Udział w Konkursie wymaga:

    1. zgłoszenia Szkoły do Konkursu,
    2. samodzielnego zgłoszenia się każdego uczestnika do Konkursu,
    3. złożenia oświadczenia przez rodziców każdego uczestnika.

     

    Tegoroczne zadania z etapu szkolnego poniżej:

    LOGIA 18 - zadania I etapu

    Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!


     

  • Nie marnuj jedzenia

    17. października w ramach obchodów "Światowego Dnia Żywności",
    młodzież naszej szkoły uczestniczyła w marszu promującym oszczędzanie żywności.

    Przemarsz ulicami Miasta oraz happening na Placu Sikorskiego,
    pod hasłem: "Szkoła niemarnowania jedzenia"
    zorganizował Bank Żywności z Siedlec.

    Uczestnikami przemarszu były dzieci i młodzież z 11 szkół z Siedlec,
    powiatu siedleckiego, która o godz. 11.30 spotkała się na Skwerze Tadeusza Kościuszki,
    skąd przeszła chodnikiem przy ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego, Armii Krajowej
    oraz Józefa Piłsudskiego na Plac gen. Władysława Sikorskiego.

    Więcej szczegółów na temat akcji na stronie Urzędu Miasta Siedlce. Link poniżej:

    Nie marnuj jedzenia (www.siedlce.pl)

  • Wycieczka kl. 6a i 6d do Warszawy

    Wycieczka kl. 6a i 6d do Warszawy
    07.11.2017

    Naszą wycieczkę zaczęliśmy od Parku Trampolin „Hangar 646”, miejscu, które łączy rozrywkę ze sportem. Czekały tam na nas trampoliny różnego rodzaju, od rekreacyjnych po sportowe oraz poducha powietrzna do bezpiecznej nauki akrobacji, kosze do koszykówki, strefa do zbijaka, strefa z parkourowymi przeszkodami i ścieżka akrobatyczna.

    Potem udaliśmy się na „Niewidzialną Wystawę”  w niesamowite, interaktywne miejsce, gdzie wypróbowaliśmy, jak można radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi… Pod opieką niewidomych przewodników odwiedzaliśmy  specjalnie wyposażone i wyciemnione pomieszczenia. Można było doświadczyć jak poruszać  się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko. Pokazane zostały przedmioty, którymi posługują się osoby niewidome na co dzień. Dzięki tej wystawie możemy chociaż trochę zrozumieć świat osób  niewidomych.

    Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego - miejscu pamięci, które łączy historię z nowoczesnością.  Nowatorskie środki prezentacji pozwoliły w bardzo ciekawy sposób odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, oddać klimat tamtego czasu oraz pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Na uwagę zasługuje też fakt, że z muzeum możemy wziąć wiele broszur dotyczących powstania, na przykład kartki z kalendarza dzień po dniu opowiadające o walce polskich bohaterów. Po zwiedzaniu oglądaliśmy poruszający film pt. ,,Miasto Ruin”. To była bardzo ciekawa wycieczka smiley!

  • Mistrz czytania

    Mistrz czytania
    05.11.2017

    W dn. 3.11.2017, w bibliotece przeprowadzono szkolny etap konkursu Mistrz Czytania. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i sztuki interpretacji tekstu. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas 4-7, spośród których wyłoniono 2 zwycięzów. Uczennice Karolina Krasnodębska z kl. 4c i Zuzanna Peciak z kl. 5e będą reprezentowały szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Mistrz Czytania. Gratulujemy i życzymy powodzenia, a wszystkim czytającym serdecznie dziękujemy.

     

  • Świerki za makulaturę

    Świerki za makulaturę
    01.11.2017

    W dniach 25-30 października trwała w naszej szkole zbiórka makulatury w ramach akcji organizowanej przez Nadleśnictwo Siedlce. Za zebrane przez uczniów surowce otrzymaliśmy sadzonki świerka pospolitego, które przez Pana Janusza Mazurka zostały posadzone przy ogrodzeniu szkoły od ulicy Zbrojnej.

    Warto wiedzieć, że świerk uważany jest za drzewo sprzyjające koncentracji, a wypoczynek w jego cieniu może pomóc w przypadku trudności z nauką albo  w sytuacjach stresowych związanych z egzaminami (nie ma więc lepszego drzewa do posadzenia w okolicy szkoły smiley).

    Uczestnikom zbiórki dziękujemy, a wszystkich uczniów prosimy o uwagę - nasze świerki to na razie niewielkie drzewka.

    Nauczycielki przyrody: Wioleta Lubańska i Agnieszka Kowalczyk

  • Teleturniej wiedzy o świętych

    Teleturniej wiedzy o świętych
    31.10.2017

    Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych (przypadającej 1 listopada) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Teleturnieju wiedzy o świętych” (w poniedziałek, 30 października). Uczniowie klas od 4 do 7 uczestnicząc w różnych konkurencjach wiedzy, sprawności fizycznej pogłębiali swoje wiadomości o wybranych postaciach. Teleturniej miał być dla dzieci inspiracją w poznawaniu świętych i naśladowaniu ich życia, oraz pokazaniu, że w naszej chrześcijańskiej tradycji uroczystość Wszystkich Świętych jest zarówno dniem refleksji i zadumy, jak i dniem radosnym: że możemy się przebierać, dobrze bawić, powierzać opiece świętych, a także ich naśladować.

    Turniej był przygotowany i przeprowadzony przez ks. Mariusza Rompę, ks. Przemysława Świderskiego i p. Iwonę Krypę. Zdjęcia autorstwa p. Elżbiety Tyrawskiej w galerii.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
    ul. gen. Orlicz-Dreszera 3
    08-110 Siedlce
  • +48 25 794 34 01
    +48 25 794 34 02

Galeria zdjęć