Dnia 23 października 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z przedstawicielem WORD. Podczas tego spotkania uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdni. Pogadanka była bardzo aktywna. Na koniec spotkania dzieci otrzymały zestawy elementów odblaskowych. Informacje i zdjęcia (dostępne w galerii) od nauczyciela techniki p. Moniki Mućko.
Miło nam poinformować, że w poniedziałek (23 października) w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyły się oficjalne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wyróżniający się nauczyciele szkół i przedszkoli otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Siedlce za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Wśród 60. nagrodzonych znalazła się piątka nauczycieli naszej szkoły: p. Joanna Sadowska - Wołowska, p. Agnieszka Wołek, p. Monika Zaczkiewicz. p. Krzysztof Małaszek i p. Grzegorz Staręga. Zdjęcia z uroczystości w galerii.
Nauczyciele bibliotekarze SP nr 5 – Oddział dla Dzieci – klasy I-VI składają podziękowania wszystkim, którzy przekazali dary książkowe. Dary te wzbogaciły zbiory biblioteczne i będą służyły wielu Czytelnikom.
Darczyńcy – Uczniowie SP nr 5 wraz z Rodzicami
Joanna Dmowska – kl. 4e
Marcin Złoch – kl. 2a
Dominik Złoch – kl. 6b
Eliza Maleńczyk – kl. 5c
Ida Terpiłowska – kl. 2a
Anna Ogrzebacz – kl. 5b
Roksana Radomska – kl. 4d
Sandro Radomski – kl. 4d
Filip Uruszczak – kl. 4d
Aleksandra Kleszcz – kl. 3b
Piotr Chmielewski – kl. 4b
Karol Chmielewski – kl. 6b
Zofia Jasińska – kl. 7d
Zapraszamy do udziału w akcji "Drzewko za makulaturę" organizowanej przez Nadleśnictwo Siedlce. Uzyskane w zbiórce drzewa ozdobią teren wokół szkoły. Makulaturę przynosimy do 30 października do sali 27.
Celem akcji jest upowszechnianie dobrych zwyczajów związanych z dbaniem o środowisko naturalne poprzez segregację odpadów i recykling oraz uświadamianie o skutkach zaśmiecania lasów. Jest to jednocześnie promocja drewna jako surowca odnawialnego, służącego do produkcji papieru. Nie zwlekaj, drzewa są dobrem bezcennym!
Z okazji święta bibliotek szkolnych - 23.10.2017 roku – w naszej placówce zorganizowano uroczystości popularyzujące książkę, bibliotekę i czytelnictwo. Koło Przyjaciół Biblioteki, pracujące pod kierunkiem p. Renaty Żylak, przedstawiło społeczności szkolnej inscenizację pt. „Sąd nad książką” oraz przygotowało zakładki do lektur z aforyzmami zachęcającymi do odwiedzania biblioteki i czytania. Zakładki rozdano młodzieży i nauczycielom oglądającym przedstawienie. Po spektaklu , pani dyrektor Joanna Kowalska-Wróbel powitała uczestników SZKOLNEGO MARATONU CZYTELNICZEGO i dała sygnał do jego rozpoczęcia. Jako pierwsi w MARATONIE wystartowali uczniowie klasy VI b z prezentacją książki pt. : „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Zmagania czytelnicze poszczególnych klas trwały do godz. 15:00. Uczniowie wykazali wysoki poziom umiejętności czytelniczych i przedstawili ciekawe propozycje książkowe. Od kolejnego dnia aż do końca roku szkolnego zmagania czytelnicze będą kontynuowanego w zaciszu czytelni i własnych domów. W czerwcu zostaną wyłonieni i nagrodzeni mistrzowie czytania SP nr 5 w Siedlcach. Zdjęcia z obchodów w galerii.
Zapraszamy do biblioteki po książki :)
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym „Ilustracja do mojej ulubionej książki”, a uczniowie klas IV-VI – w konkursie literacko-plastycznym „Biblioteka moich marzeń”.
Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:
klasy I-III
I miejsce – Weronika Teca, kl. 3a
II miejsce – Hubert Izdebski, kl. 2b
III miejsce – Wiktoria Kurek, kl. 3d
wyróżnienia:
Karolina Wąsowska – kl. 3a
Julia Flisiak, kl. 3d
klasy IV-VI
I miejsce – Aleksandra Wakuła – kl. 5c
Zuzanna Peciak – kl. 5e
II miejsce – Weronika Wyszomirska – kl. 5c
III miejsce – Małgorzata Rybaczewska – kl. 5b
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział!
W środę, 18 października uczniowie czterech klas szóstych obejrzeli spektakl pt. „ Skąd nasz ród?” prezentujący historię narodu i państwa polskiego. Przedstawienie ukazało to co najbardziej charakterystyczne dla naszego kraju – waleczność, patriotyzm, pokojowe współistnienie i przenikanie się różnych kultur, tradycji i religii.
Jest rok 964. Książę Mieszko obraduje ze swoimi doradcami o przyszłości kraju. Rozległe tereny różnorodność plemion i zagrożenia zewnętrzne sprawiają, że jest bardzo zatroskany o losy swojego księstwa. Zdania są podzielone, co sprawia, że władca postanawia zapoznać się z opinią ludu. Przebiera się więc za wędrowca i wyrusza w podróż po książęcych, grodach. W drodze natyka się na grupę zwiadowców – Wikingów, którzy, planując najazd na tereny Polan, potajemnie zbierają informacje o historii i obyczajach Słowian. Wypytują także Mieszka, co staje się pretekstem do przedstawienia legend założycielskich państwa polskiego.
Opowieść prostego wędrowca sprawia na Wikingach wielkie wrażenie – postanawiają zaniechać najazdu na tak godne i bitne plemiona i raczej zaciągnąć się pod znaki walecznego księcia, gdyż to prędzej zagwarantuje im łupy i sławę. Wieści o czynach Mieszka docierają już bowiem do krańców Europy.
Mieszko, pełen refleksji nad swoim państwem i wsparty na duchu postawą (nieświadomych, z kim mają do czynienia) Wikingów, postanawia wzmocnić kraj poprzez unię z cywilizacją chrześcijańską. Zaczyna się nowa era…
INSPIRACJE LITERACKIE:
– Wanda Chotomska: „O Popielu i Mysiej Wieży”,
– Marian Orłoń: „O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach”,
– Gall Anonim: „O Piaście, synu Chościska”,
– Paweł Jasienica: „Polska Piastów”,
– J.I Kraszewski: „Stara Baśń”.
Wczoraj, 17 października z okazji Światowego Dnia Żywności, w Siedlcach odbył się happening zachęcający do rozsądnych zakupów i niewyrzucania jedzenia pod hasłem „Szkoła niemarnowania jedzenia”. Organizatorem wydarzenia był Bank Żywności w Siedlcach. Patronat honorowy sprawował prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski. W inicjatywie wzięła udział ponad setka dzieci i młodzież z siedleckich i garwolińskich szkół, w tym przedstawiciele Szkolnego Wolontariatu.
Przed Magistratem z dziećmi, młodzieżą oraz organizatorami akcji spotkali się: prezydenci Miasta - Anna Sochacka, Wojciech Kudelski i Jarosław Głowacki. Prezydent Wojciech Kudelski pogratulował uczniom zaangażowania w promowaniu słusznej idei oszczędzania żywności.
Wyniki najnowszego badania „Nie marnuj jedzenia 2017” wskazują, że niemal 35% Polaków wyrzuca żywność - głównie pieczywo i wędliny. Najczęstszym powodem jest przegapienie terminu przydatności do spożycia oraz kupowanie zbyt dużej ilości produktów. Zjawisko marnowania żywności dotyczy nie tylko osób dorosłych. Żywność marnują też dzieci.
Pamiętaj! Nie wyrzucaj jedzenia!
Informacje o odpłatności za obiady w listopadzie zamieszczone są w zakładce stołówka.
Przeciętny nauczyciel mówi.
Dobry wyjaśnia.
Znakomity nauczyciel daje przykład,
Ale ten wielki inspiruje.
Wiliam Arthur Ward
W piątek, 13 października w Szkole Podstawowej nr 5 w Siedlcach odbyły się trzy akademie z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystości zostały przygotowane przez p. Izabelę Melcarz i p. Wiolettę Góralewską (klasy I-III) oraz p. Agatę Jóźwiak – Popławską i p. Marzenę Staręgę (klasy IV – VI i VII – II, III ).
W uroczystościach wzięła udział dyrekcja, nauczyciele szkoły i oczywiście dzieci oraz młodzież. Pani dyrektor Joanna Kowalska – Wróbel dziękowała wicedyrektorom, nauczycielom oraz pracownikom administracji za trud i codzienną pracę oraz wkład w edukację i wychowanie.
Tradycją stało się już, że w tym dniu wyróżniający się nauczyciele otrzymują Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Z wielką radością informujemy również, że Nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce zostali uhonorowani p. Krzysztof Małaszek, p. Joanna Sadowska- Wołowska, p. Grzegorz Staręga, p. Agnieszka Wołek, p. Monika Zaczkiewicz.
Uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny. Dużym aplauzem widzowie nagrodzili występ gimnastyczek przygotowanych przez p. Magdę Protasewicz. Oprawę muzyczną przygotował chór pod kierunkiem p. Joanny Sadowskiej – Wołowskiej (klasy młodsze) i p. Katarzyny Jakoniuk – Wojtuś (klasy starsze). Dekorację wykonała p. Monika Zaczkiewicz.
Zdjęcia z uroczystości są do obejrzenia w galerii - album fotograficzny. Fot. p. E. Tyrawska i p. A. Markiewicz - Onopiuk.
We wtorek, 10 października 2017r. uczniowie klasy 6c oraz 6d wzięli udział w prelekcji poprowadzonej przez p. Artura Ciołka – funkcjonariuszaSłużby Więziennej.
Tematem spotkania były zagrożenia związane z cyberprzemocą. Pan Artur omówił, jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać nas w Internecie. Ostrzegał uczniów przed pochopnym udostępnianiem swoich danych osobowych oraz zdjęć na portalach tj. „Facebook” czy „Instagram”.
Uczulił uczniów, aby bezwzględnie ograniczyli zaufanie do osób poznanych w sieci. Cyberprzemoc na pozór niewinna może wyrządzić ogromne szkody, ponieważ bez naszej wiedzy kompromitujące materiały, przerobione zdjęcia czy filmy mogą dotrzeć w krótkim czasie za pomocą Internetu do wielu osób.
Na zakończenie spotkania uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły
życzymy
takich marzeń które dają sie urzeczywistnić,
wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności,
entuzjazmu w przekazywaniu wiedzy,
zrozumienia w oczach uczniów,
a także wiele radości i pomyslności w życiu osobistym.
Dyrekcja, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski
W sobotę, 7 października w Siedlcach zaczęły się Dni Papieskie, mające podtrzymać pamięć o postaci św. Jana Pawła II.
W miniony weekend (7-8 października) w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się się z tej okazji międzynarodowy turniej szachowy oraz montaż słowno – muzyczny (8 października) przybliżający postać wielkiego świętego – naszego rodaka św. Jana Pawła II.
Apel poświęcony papieżowi odbył się również dnia 9 października dla społeczności szkolnej.
Uroczystość została przygotowana przez uczniów pod kierunkiem p. Iwony Krypy, ks. Mariusza Rompy i p. Beaty Spyrzewskiej we współpracy ze scholą parafii pw. św. Jana Pawła II, której opiekunem jest p. Robert Gryczka. Dekorację wykonała p. Beata Matusik – Roilińska.
Zima to bardzo trudny czas dla bezdomnych zwierząt. Pomóżmy im przetrwać ten trudny okres. Przyłączcie się do akcji pomocy zwierzętom znajdującym się pod opieką SMZ Psiemiatycze.
Gromadzimy karmę suchą i mokrą, środki owadobójcze (przeciwpchelne, przeciwkleszczowe), używane, ale w dobrym stanie koce, pościel, ręczniki, smycze, obroże, zabawki, smaczki, podkłady higieniczne, ręczniki papierowe, itp. Zgromadzone rzeczy przekazujemy p. Izabeli Baranowskiej do sali nr 17 i do p. Agnieszki Lewockiej do sali nr 21. Akcja trwa do końca października.
Zwierzęta, mimo, że nie potrafią podziękować, będą Wam bardzo wdzięczne. Przyłączmy się do akcji!!!
W minionym tygodniu w naszej szkole odbyło się głosowanie na Przewodniczącego Samorządu Szkolnego po przeliczeniu głosów wyniki przedstawiają się następująco:
PRZEWODNICZĄCA Aleksandra Rucińska
ZASTĘPCA Karolina Kurowska
ZASTĘPCA Dominik Szymański
Zwycięzcom gratulujemy!!!!!!
W dniach 7 i 8 października br. w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego zorganizowano w naszej szkole XV Międzynarodowy Turniej Szachowy "Równe szanse". Turniej zgromadził 80 szachistów i szachistek z Polski i Białorusi, w tym aż 60 szachistów z listy rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. Patronat honorowy nad turniejem objęli Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.
Na szczególną uwagę zasługuje udział naszej uczennicy Marii Sobieszczańskiej z klasy 4d, która w kategorii dziewcząt klasy 4 - 5 zajęła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu.