Nasza "Piątka"

  • SPOTKANIE POETYCKIE Z LIDERAMI SGL „WITRAŻ”

    W piękny wtorkowy poranek - 11 czerwca br. odwiedzili naszą szkołę poeci Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”. Liderzy „Witraża” od lat wspierają rozwój twórczy i językowy młodzieży SP nr 5 w Siedlcach poprzez prowadzenie w szkole warsztatów i spotkań literackich, ciekawe prezentacje utworów dla społeczności uczniowskiej, wyzwalanie pasji twórczych i zainteresowań poezją, angażowanie uczniów do konkursów i imprez kulturalnych organizowanych przez Grupę oraz MOK. Za staraniem Pani Barbary Maksymiuk i Pana Krzysztofa Tomaszewskiego uczniowie naszej szkoły napisali wiele wzruszających utworów, które uwiecznione zostały w licznych zbiorkach i almanachach poetyckich.

    W towarzystwie animatorów „Witraża” oraz młodych adeptów pióra wychowankowie SP nr 5 spędzili wiele niezapomnianych godzin, a niektórzy z nich na stałe dołączyli do Siedleckiej Grupy. Witrażyści są naszą dumą i zawsze wyczekujemy ich z radością. Dzisiejsza wizyta Przyjaciół z „Witraża” również dostarczyła młodzieży wspaniałych wrażeń artystycznych i zaowocowała podjęciem przez niektórych uczniów wyzwań twórczych.  Organizatorem spotkania była pani Renata Żylak – nauczycie bibliotekarz. Dziękujemy naszym drogim gościom i czekamy na kolejne spotkanie w nowym roku szkolnym.

  • Mistrzowie kodowania z kl. 3a

    W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 3a brali udział w innowacyjnych lekcjach „Kodowanie w kl. 3a”, które miały na celu wprowadzenie najmłodszych uczniów w fascynujący świat programowania.

    Podczas zajęć uczniowie mieli okazję pracować z różnymi narzędziami i środowiskami programistycznymi. Zajęcia „Kodowanie w kl. 3a” były nie tylko edukacyjne, ale także bardzo angażujące i zabawne. Uczniowie rozwijali swoje umiejętności w zakresie kreatywnego myślenia, logicznego rozwiązywania problemów oraz współpracy w grupie. Te wartościowe doświadczenia z pewnością będą miały pozytywny wpływ na ich przyszłość edukacyjną.

  • PIERWSZAKI W MUZEUM REGIONALNYM

    Koniec roku się zbliża, pierwszaki wykorzystają każdą chwilę na ciekawe zajęcia poza szkołą. 11 czerwca 1a poznała historię siedleckiego ratusza zwanego Jackiem podczas lekcji muzealnej w Muzeum Regionalnym. Dzieci wykonały też makietę ratusza. Po zajęciach podziwiały wystawę PRL. Największą atrakcją były zabawki, dziwne telefony i ubrania. Zaskoczyły nas kolejki po chleb. Dobrze, że te czasy dawno minęły.

  • OGRODY POETYCKIE z udziałem znanej aktorki - Marii Pakulnis

    Głośnym wydarzeniem kulturalnym w naszym mieście było spotkanie  literackie nazwane „Ogrodami Poetyckimi”. To wspaniałe wydarzenie miało miejsce 28 maja bieżącego roku w parku miejskim . Uczestniczyła w nim wielka aktorka sceny polskiej – pani Maria Pakulnis. Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność poznać na żywo gwiazdę filmową i teatralną oraz wysłuchać, w jej mistrzowskim wykonaniu, ulubionych wierszy klasyków.

    Już po godzinie 10.00 klasa VI a wyruszyła z panią Renatą Żylak do parku Aleksandria. Był piękny, słoneczny dzień. Reprezentanci naszej szkoły dotarli zatem do parku w ustalonym czasie.  Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć utwory poetyckie uczniów siedleckich szkół piosenki śpiewane przez solistów SGL „Witraż”.  Kolejny etap uroczystości przeznaczono na prezentację utworów poetyckich przez panią Marię Pakulnis i omówienie przez nią sztuki interpretacji  tekstów literackich. Nie zabrakło też osobistych wspomnień aktorki z lat młodzieńczych oraz porad życiowych, jakże bezcennych dla współczesnej młodzieży. Warte zapamiętania są m. in. słowa: „ci co czytają i piszą poezje snują refleksje; odnajdują wtedy drogi do drugiego człowieka, dostrzegają drugiego człowieka obok siebie, przestają być obojętni na jego los”.  Po spotkaniu uczniowie mieli okazję  porozmawiać z panią Marią, zdobyć autograf aktorki, zrobić wspólne zdjęcia. Dzisiaj możemy poszczycić się pamiątkowymi fotkami
    z wielką gwiazdą polskiej sceny.

  • Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2024

    Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2024 w naszej szkole przedstawiają się następująco:

    - w kategorii Żaczek:

    Poławski Ignacy - bardzo dobry

    Żbik Oliwia - wyróżniony

    Jaśkiewicz Mateusz - wyróżniony

     

    - w kategorii Maluch:

    Piłat Oskar - bardzo dobry

    Czarnocka Alicja - wyróżniony

    Osiak Aleksander - wyróżniony

     

    - w kategorii Beniamin:

    Nowak Wiktor - wyróżniony

    Szymon Krystyan - wyróżniony

    Charczuk Aleksandra - wyróżniony

    Michowiecka Matylda - wyróżniony

    Jaworski Szymon - wyróżniony

    Dudziuk Katarzyna - wyróżniony

     

    - w kategorii Kadet:

    Pałubińska Nadia - wyróżniony

    Egier Lena - wyróżniony

     

    Gratulacje dla uczniów!!!!

  • Wycieczka do parku rozrywki "Majaland"

    W dniu 23.05.2023 r. uczniowie klas IId i IIe pod opieką Pań: Wioletty Kiełb, Wioletty Zaleszczyk, Magdaleny Protasewicz oraz Marty Tomczak uczestniczyli w wycieczce do parku rozrywki „Majaland”.

    Uczniowie z entuzjazmem korzystali z wielu atrakcji znajdujących się w tym miejscu. Na karuzeli Sky Fly dzieci mogły poczuć się jak piloci samolotów i z wysokości 22 metrów podziwiać piękną okolicę parku.

    Z Karuzeli Motyli niektórzy nie schodzili przez kilka kolejek. Rollercoaster Wikingów to prawdziwa przygoda! Z zawrotną prędkością pozwolił odkryć dzieciom mroczną jaskinię Wikingów.

    Wielki ślizg także cieszył się dużym zainteresowaniem oraz wiele innych,  równie wspaniałych atrakcji parku.

    Wyjazd okazał się fantastyczną przygodą jednak najważniejsze było to, że podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zacieśnić relacje, pokonać własne lęki, przeżyć niesamowite przygody oraz skupić się na tym, co lubią najbardziej... Na dobrej zabawie!

  • Wyniki konkursu matematycznego CHALLENGE EIGHT

    Wyniki konkursu matematycznego CHALLENGE EIGHT:

    III miejsce otrzymuje Igor Rydzewski kl. 8B

     

    Ogromne gratulacje!

  • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Angielski jest fun - tastyczny”

    W tym roku szkolnym nasz szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „ Angielski jest fun - tastyczny”. Była to dla nas niesamowita przygoda i już nie możemy doczekać się kolejnej edycji. Głównym celem projektu jest pokazanie uczniom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz zapoznanie dzieci i nauczycieli z ideą dwujęzycznego nauczania.

    Uczniowie klasy 2d, 2c, 2e, 3d uczęszczający na Zajęcia Rozwijające Umiejętności i Zainteresowania językiem angielskim pod opieką swoich nauczycieli: Monika Jakonik - Grabarska, Izabela Baranowska - Miszczuk, Katarzyna Belowska - Harke w ramach realizacji projektu wykonali następujące zadania (każda z grup zrealizowała minimum 6 zadań):

    - Zadanie nr. 17 „Książka o mnie” - stworzenie „Book about me”, w której dzieci podawały podstawowe informacje na swój temat np. wiek, ulubiony kolor, zabawka, zwierzątko, potrawa itp.

    - Zadanie nr. 30 „English Art” - przygotowanie wystawy prac oraz projektów związanych z dwujęzycznością. Wykonaliśmy piękne lapbooki, prezentujące znaki i symbole jesieni, jesienne ubrania, pogodę, warzywa i owoce oraz jesienne liście i ich opisy w języku angielskim.

    - Zadanie nr 5 „Multi - Kulti” - obejrzenie prezentacji multimedialnej oraz filmu o wybranym kraju anglojęzycznym, następnie rozmowa na temat informacji w nich zawartych, którą podsumowaliśmy rozwiązaniem Quizu wiedzy o Wielkiej Brytanii.

    - Zadanie nr 2 „Gazetka” - przygotowanie gazetki o krajach anglojęzycznych. Wybraliśmy USA raz UK. Wykonaliśmy gazetkę w naszej sali językowej oraz plakaty i lapbooki z opisem symboli tych krajów, słynnych miejsc, osób, tradycji, potraw, sportów, obchodzonych świąt itp.

    - Zadanie nr 21 „The Crown” - wykonanie korony królewskiej dowolną techniką plastyczną. Przy okazji tego zdania omówiliśmy drzewo genealogiczne Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.

    - Zadanie nr. 8 „Flaga maga” - stworzenie dowolną techniką flagi Wielkiej Brytanii. Podczas wykonywania tego zadania, omówiliśmy też położenie geograficzne, jak również symbole roślinne oraz patronów wszystkich krajów należących do UK.

    - Zadanie nr. 11 „Mam tę moc” - zorganizowanie konkursu piosenki. 

    - Zadanie nr. 22 „A Card to the Royal Family” - przygotowanie życzeń i wysłanie kartki do rodziny królewskiej. Były to życzenia z okazji Świąt Bożego narodzenia oraz Noworoczne. Każda pocztówka zawierała wyjątkową niespodziankę.

    - Zadanie nr. 10 „Kącik książki po angielsku” - stworzenie kącika książki angielskiej.

    Wśród naszych ulubionych książek znalazły się m.in.: „That’s not my T-Rex’’, „There was an old lady who swallowed the sea”, „Nursery rhymes for children”.

    - Zadanie nr. 7 „Bajkowe czary mary” - obejrzenie przez dzieci bajki anglojęzycznej i przygotowanie ilustracji do treści. Spodobały nam się przygody „Peppa Pig”. Razem z gąsienniczką „A very hungry caterpillar” powtórzyliśmy nazwy produktów spożywczych, dni tygodnia oraz omówilismy cykl życia motyla. Zagraliśmy w gąsienniczkowe BINGO, stworzyliśmy plakat i pacynki. Z kolei autor bajek Michael Rosen zabrał nas na pełną humoru i emocji wyprawę, podczas której szukaliśmy niedźwiedzia „We’re going on a bear hunt”.

    - Zadanie nr. 32  „Po śladzie” - odczytaliśmy wiersz o sowie i kotce „The Owl and the Pussy Cat” oraz ich podróży łódką, następnie napisaliśmy po śladzie kluczowe słówka, które pojawiły się w wierszyku i pokolorowaliśmy słowniczki obrazkowe.

    - Zadanie nr. 31 „Karaoke po angielsku” - okazji zbliżającego się Dnia Matki urządziliśmy karaoke i uczyliśmy się piosenek, m.in.: „You are my sunshine”.

    Koordynatorem Projektu była p. Monika Jakonik - Grabarska.

    Oto fotorelacja:

  • PIERWSZE PRAWO JAZDY

    Uczniowie klas IV przystąpili do egzaminu praktycznego na Kartę rowerową. Umiejętności i wiedzę sprawdzał pan Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

    Uczniowie byli świetnie przygotowani. Egzamin zdali śpiewająco!

    Serdecznie gratulujemy uzyskania uprawnień.

    Życzymy bezpiecznych wycieczek rowerowych! 

  • Wycieczka klasy 1a i 1b

    28 maja uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w podróży do przeszłości. A wszystko w Krainie Rumianku we wsi Hołowno.

    Dzieci przeniosły się do dawnego gospodarstwa wiejskiego, gdzie doiły krowę, ubijały masło w maselnicy, upiekły drożdżowe kukiełki. Nauczyły się prać kijanką i na tarze, wyciągały wodę ze studni za pomocą żurawia, prasowały żelazkiem na węgielki i na duszę. Zobaczyły narzędzia, których kiedyś używali rolnicy m.in. sierp, kosę, cep, żarna. 

    Po ciężkiej pracy z radością wróciły do teraźniejszości. Prosto na współczesny plac zabaw. Zmęczone  niezwykłymi wrażeniami ze smakiem zjadły kiełbaski z ogniska i chlebek posmarowany własnoręcznie ubitym masłem.

  • 31 maja sekretariat nieczynny

    Informujemy, że w dniu 31 maja 2024 r. sekretariat w szkole będzie nieczynny.

  • "Kosmiczny Maj w Bibliotece"

    Nasza wystawka książkowa przeniosła czytelników w kosmiczne rejony literatury. Znaleźliśmy dla nich najciekawsze książki o kosmosie oraz literaturę fantastyczną, a także przygotowaliśmy kreatywny stolik kosmiczny.

  • Dzień Mamy i Taty w klasie Ic

    27 maja w klasie Ic odbył się Dzień Mamy i Taty.

    Wspaniała publiczność nagradzała brawami każdego wykonawcę, było dużo wzruszeń i emocji.

    Występ trwał około 60 minut więc było co oglądać i czego słuchać. Oprócz wierszy i piosenek dzieci zaprezentowały dwa tańce.

    Rodzice pięknie podziękowali i pani i wykonawcom.

    To było niezwykle miłe spotkanie.

    Występ przygotowała pani J. Sadowska-Wołowska

  • "Ośmiu Wspaniałych"

    Gabriela Danilkiewicz laureatką XXX edycji
    Konkursu Ośmiu Wspaniałych w Siedlcach. 

    Celem Konkursu Ośmiu Wspaniałych jest upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu, promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnienie zachowań życzliwości na co dzień.

    27 maja w Białej Sali Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie w obecności m.in. Prezydenta Miasta Siedlce, Wiceprzewodniczącego Rady Miasta, Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej, dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców. Wyłoniono 5 laureatów i przyznano 5 wyróżnień.  Działająca w szkolnym wolontariacie, SU, organizacjach pozaszkolnych Gabrysia z wielkim zaangażowaniem przystępowała do wszystkich akcji charytatywnych organizowanych w szkole, lokalnie lub na skalę ogólnopolską. Realizowała projekty, prowadziła działalność edukacyjną, samopomocową i kulturalną również poza szkołą. Jej osoba została dostrzeżona i uhonorowana listem gratulacyjnym oraz nagrodami rzeczowymi. Listy gratulacyjne wręczono także rodzicom i dyrektorom szkół.

    Mamy "Wspaniałą" wśród nas. Gabrysi i Rodzicom serdecznie gratulujemy. Was zachęcamy do angażowania się w działania szkoły, pomagania potrzebującym. Pamiętajcie, że dobro, które dajemy innym, zawsze do nas wraca, a troska o drugiego człowieka sprawia, ze świat staje się lepszym. 

  • Zapisy do ŚWIETLICY SZKOLNEJ na rok szkolny 2024/2025

     

     

    Zapisy do ŚWIETLICY SZKOLNEJ na rok szkolny 2024/2025 będą trwały od 8.05.2024r. do 3.06.2024r.

    Należy dokładnie wypełnić kartę zapisu dziecka do świetlicy, następnie w określonym wyżej terminie dostarczyć dokumenty do :

    - sekretariatu szkoły lub wychowawców świetlicy.

    Nasi uczniowie objęci są opieką podczas zajęć pozalekcyjnych, mają aktywnie zorganizowany czas wolny i są nieustannie wspierani w rozwoju swoich zainteresowań.

    Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach

    oraz Zespół Wychowawców Świetlicy

    Karta zapisu do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2024/2025 można pobrać w linku poniżej:

  • Sztafeta Niepodległości 2024

    23 maja nasza szkoła - już tradycyjnie - była przystankiem Sztafety Niepodległości. 

    Fotorelacja autorstwa Andrzeja Jóźwiaka została dodana do albumu fotograficznego.

     

  • Tydzień Bibliotek w Naszej Szkole!

    Szkolna biblioteka przygotowała szereg wydarzeń promujących czytelnictwo i bibliotekę, które miały miejsce od 8 do 15 maja:

     

    Akcja "Bibliobudka" i "Czytam bo Lubię"

    Każdy czytelnik mógł wykonać sobie fotografię w niezwykłej scenerii: Fotobudce z książek lub w pięknej oprawie zatytułowanej „Czytam, bo lubię”.

    Zagadka Literacka

    Każdy uczeń mógł wziąć udział w  zabawie czytelniczej -zagadce literackiej, w której nagrodą była zakładka do książki.

    Wykreślanki Biblioteczne

    Tego dnia, każdy kto odwiedził szkolną bibliotekę, wypożyczył książkę lub rozwiązał wykreślanki biblioteczne z serii książek pt. „Czytam sobie” otrzymał słodki upominek.

    Kolorowanki z Bajek i Baśni, Mandale, Kolorowanki z akcji „Czytam sobie”

    Każdy czytelnik mógł otrzymać materiały edukacyjne wspierające dzieci w nauce czytania.

    Tablica informacyjna  "Niezwykłe Biblioteki Świata”

    Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych obchodach. To były radosne dni pełne czytelniczych emocji i kreatywności!

  • Egzamin ósmoklasisty 2024

    W dniach 14, 15, 16 maja 2024 roku zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty wg harmonogramu:

    z języka polskiego 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9.00 – 120 minut (możliwość wydłużenia do 180 minut)

    z matematyki 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9.00 – 100 minut (możliwość wydłużenia do 150 minut)

    z języka obcego nowożytnego 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9.00 – 90 minut (możliwość wydłużenia do 135 minut)

    Uczniowie pozostałych klas mają dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

  • Zebrania z Rodzicami 13.05.2024

    Zebrania z Rodzicami 13.05.2024

    Szanowni Rodzice

    W najbliższy poniedziałek, 13 maja 2024 roku,

    odbędą się zebrania z Wychowawcami.

    16:00 - klasy 1 - 4

    17:00 - klasy 5 - 8

     

    Poniżej przedstawiamy przydział sal na zebrania:

  • Rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2024/2025

    Szanowni Państwo, informujemy, że rekrutacja do szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 8 maja 2024 roku.

    Szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej, w załączniku do zarządzenia nr 35/2024 Prezydenta Miasta Siedlce z dnia 29 stycznia 2024r.

    Rejestracja wniosków w elektronicznym systemie rekrutacji do klas I szkoły podstawowej odbywa się za pomocą Kompleksowego Systemu Rekrutacji pod adresem:

    https://rekrutacje-siedlce.pzo.edu.pl/switcher-public/

    gdzie należy wybrać panel „Rekrutacja do szkół podstawowych"

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
    ul. gen. Orlicz-Dreszera 3
    08-110 Siedlce
  • +48 25 794 34 01
    +48 25 794 34 02

Galeria zdjęć