Nasza "Piątka"

  • Rajd Nadbużański

    W dniu 23 września 2024r. odbył się 43 Rajd Nadbużański, którego organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, oddział „Podlasie" w Siedlcach. Uczestnicy Rajdu pokonali trasę: Siedlce-Skrzeszew-Wirów-Dąbrowa, w tym 5 km pieszo na odcinku: Frankopol-Wirów Klasztor.

    Celem Rajdu było:

    - kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży szkolnej,

    - uczczenie 160 Rocznicy Powstania Styczniowego,

    - poznanie historii i tradycji Mazowsza i Południowego Podlasia,

    - poznanie obszaru Natura 2000,

    - współzawodnictwo drużyn o Puchar prezesa Zarządu Oddziału.

    W ramach współzawodnictwa odbył się konkurs krajoznawczo-historyczny, plener malarski, gry i zabawy: strzelanie z procy, rzuty beretem na odległość, rzuty oponą i kółkiem ringo do celu, konkurs piosenki przy ognisku (odśpiewanie piosenki „Płonie ognisko i szumią knieje").

    Do rywalizacji przystąpiły trzy siedleckie szkoły: SP2, SP5 i SP9.

    Drużyna z naszej szkoły wywalczyła I miejsce i zdobyła Puchar prezesa Zarządu Oddziału PTTK „Podlasie" w Siedlcach.

    Skład drużyny:

    Gabriela Bosek 7d , Gabriela Osińska 8c, Gabriela Oknińska 8b, Zofia Drygiel 8b, Amelia Nowak 8c, Wiktor Nowak 6d, Marek Szczepaniak 7d, Piotr Butkiewicz 7d, Wiktoria Wojtas 4d, Michał Piechotka 4d, Katarzyna Wolińska 4d, Olga Kubaj 4d, Lidia Skowron 4d, Maksym Shpylka 4d.

    Opiekunowie: Magda Protasewicz, Marcin Wasak.

    Komandorem Rajdu był Pan Grzegorz Matejczuk.

  • Bitwa na nakrętki

    Zachęcam całą społeczność szkolną, wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników do włączenia się do konkursu “Bitwa na nakrętki”. Konkurs jest akcją charytatywną Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. Celem wydarzenia jest pozyskanie funduszy na realizację celów statutowych Fundacji.

    W naszej akcji można zbierać:
    1) nakrętki butelek po napojach, wodach, płynach, szamponach, kawie, herbacie itd.,

    2) zatyczki, korki, przykrywki, dekle,

    3) łyżeczki, miarki np. na mleko, syropy itp.,

    4) opakowania po jajkach-niespodziankach.

    Kosze/ pudełka na nakrętki stoją w trzech miejscach w szkole: wejście A, świetlica, parter B.

    Finał Konkursu jest 9 czerwca 2025 r.  Zostaną nagrodzone 3 placówki, które zebrały największą ilość nakrętek.

    Zapraszam         

    opiekun  szkolnego wolontariatu

    Małgorzata Woźniak

  • Narodowe Czytanie 2024

    Szkoła Podstawowa nr 5 w Siedlcach od wielu lat uczestniczy w akcji czytelniczej organizowanej przez Prezydenta RP pod hasłem „Narodowe Czytanie”. W roku 2024 Kancelaria Prezydenta przekazała informację, że lekturą polecaną Polakom do wspólnego czytania jest „Kordian” Juliusza Słowackiego.

    Społeczność naszej szkoły dołączyła do „Narodowego Czytania” 18 września. Dzień zapowiadał się pięknie, świeciło słońce. Miejscem spotkania czytelniczego stał się więc główny dziedziniec szkoły, znajdujący się tuż przy Pomniku Powstańców Styczniowych. Informacje wstępne na temat autora, kontekstu historycznego i treści utworu przedstawił uczeń klasy VIII b. Następnie, wybrani lektorzy czytali obszerne fragmenty „Kordiana”. Młodzież ze starszych oddziałów szkolnych (VI – VIII) oraz nauczyciele mieli okazję wysłuchać utworu wielkiego wieszcza w pięknej prezentacji koleżanek i kolegów.

    W spotkaniu czytelniczym wzięła udział Pani dyrektor Joanna Kowalska - Wróbel, która swą obecnością podkreśliła znaczenie wydarzenia. Nad nagłośnieniem i sprzętem używanym podczas uroczystości czuwał Pan Marcin Wasak. Narodowe Czytanie 2024 w naszej szkole zostało przygotowane i poprowadzone przez nauczyciela bibliotekarza– Panią Renatę Żylak.

  • Pomoc powodzianom

    Drodzy Uczniowie, szanowni Państwo, Rodzice, koleżanki i koledzy Nauczyciele,
    zachęcamy całą społeczność naszej szkoły do włączenia się w akcję pomocy powodzianom z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, jaką zainicjował Prezydent Miasta Siedlce.

    Podajemy informację ze strony internetowej Miasta Siedlce: 

    W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Prezydent Miasta Siedlce postanowił włączyć się do pomocy i zorganizować zbiórkę darów dla powodzian.

    "Podjąłem decyzję o uruchomieniu zbiórki rzeczy pierwszej potrzeby dla poszkodowanych gmin. Pomoc z Siedlec trafi do gmin objętych powodzią, które najbardziej jej potrzebują", powiedział na spotkaniu Tomasz Hapunowicz. Artykuły dla osób poszkodowanych w powodzi można dostarczać do Ośrodka Sportu Agencji Rozwoju Miasta Siedlce.

    Prosimy o przynoszenie rzeczy zapakowanych zbiorczo, np. zgrzewki wody mineralnej. Będzie to duże ułatwienie przy dystrybucji darów.

    Osoby, które chcą wesprzeć pokrzywdzonych w powodzi, mogą przynosić pomoc rzeczową do Ośrodka Sportu AMRS przy ul. Bolesława Prusa 6. Zbiórka prowadzona jest w poczekalni lodowiska od poniedziałku do niedzieli (16-22.09.2024 r.) od godz. 9.00 do 19.00.

    Instytucje oraz przedsiębiorców chcących zaangażować się w materialną i niematerialną w pomoc powodzianom, prosimy o kontakt z Piotrem Woźniakiem, Naczelnikiem Gabinetu Prezydenta Miasta, tel. 601 704 804, piotr.wozniak@um.siedlce.pl.

    Zebrane rzeczy zostaną przekazane osobom z terenów dotkniętych powodzią.

    Najpilniej potrzebne są przede wszystkim:

    • woda butelkowana,
    • żywność długoterminowa,
    • artykuły suche oraz konserwy,
    • środki opatrunkowe (bandaże, plastry z opatrunkiem, sterylne opaski, kompresy, środki odkażające, wody utlenione),
    • artykuły higieniczne (pampersy dla dzieci i dorosłych, podpaski, tampony, papier toaletowy, chusteczki),
    • jedzenie dla dzieci (kaszki w proszku, mleko w proszku, soczki),
    • karma dla zwierząt.

     

  • Zebrania z Rodzicami 12 września (czwartek).

    Szanowni Rodzice

    W najbliższy czwartek, 12 września,

    odbędą się zebrania z Wychowawcami.

    16:00 - klasy 5 - 8

    17:00 - klasy 1 - 4

     

    Uwaga!
    O godzinie 17:40 spotkanie Przewodniczących Trójek Klasowych
    z Panią Dyrektor na małej sali gimnastycznej.

    (prosimy zabrać ze sobą protokoły wyboru Trójki Klasowej).

     

    Poniżej przedstawiamy przydział sal na zebrania:

  • Akademia inaugurująca NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025

    Dnia 2 września, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia inaugurująca nowy rok szkolny. Był to wyjątkowy moment, w którym cała społeczność szkolna mogła ponownie się spotkać po letnich wakacjach. Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję wspominać wakacyjne przygody oraz przypomnieć sobie zasady i normy panujące w szkole, które będą im towarzyszyć przez nadchodzące miesiące. 

    Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Joanna Kowalska-Wróbel, która w swoim przemówieniu zwróciła się do uczniów, rodziców i nauczycieli, życząc wszystkim sukcesów, wytrwałości oraz radości z codziennej nauki i pracy. Wspólnie uczciliśmy minutą ciszy pamięć śp. Ewy Maciejak, wieloletniej i cenionej nauczycielki fizyki, która na zawsze pozostanie w naszych sercach. 

    W tym roku przypada także 85. rocznica wybuchu II wojny światowej, najstraszliwszego konfliktu w dziejach ludzkości, który przyniósł ogrom cierpienia i zniszczenia. Podczas akademii wspomniano o tym tragicznym wydarzeniu, przypominając, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii i wyciąganie z niej lekcji na przyszłość. 

    Słowa wsparcia i podziękowania do społeczności szkolnej skierowała także Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Katarzyna Orzyłowska-Bojar. Jej wystąpienie podkreślało rolę współpracy i zaangażowania rodziców w życie szkoły. Podczas akademii Pan Wicedyrektor Robert Pierog wyczytał listę uczniów klas czwartych oraz przedstawił ich wychowawców, co było ważnym elementem tego wydarzenia, symbolizującym kolejny krok w edukacyjnej drodze naszych podopiecznych.

    Akademia została starannie przygotowana przez uczniów klas 7c, 7d i 8b pod kierunkiem Pani Katarzyny Belowskiej-Harke, Pani Agnieszki Wołek oraz Pana Rafała Kordowskiego. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Katarzyna Jakoniuk-Wojtuś, natomiast za piękne dekoracje odpowiadała Pani Marta Tomczak. Nagłośnieniem zajęli się Pani Anna Bielecka i Pan Marcin Wasak, a za obsługę techniczną odpowiedzialny był Pan Paweł Kulik. Całe wydarzenie zostało skrupulatnie udokumentowane przez Pana Andrzeja Jóźwiaka. 

  • Konkurs Poetycki pt. „Wiersz dla Jana Pawła II”

    ZAPROSZENIE do udziału w Konkursie

     

    REGULAMIN
     

    1. Organizatorami Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego pt. „Wiersz dla Świętego Jana Pawła II” jest Parafia św. Jana Pawła II w Siedlcach oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Siedlcach im. Władysława Rawicza.

    2. Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich szkół podstawowych Miasta Siedlce.

    3. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje JE ks. bp Kazimierz Gurda, Biskup Siedlecki i Prezydent Miasta Tomasz Hapunowicz.

    4. Cele konkursu:

    • przybliżenie dzieciom i młodzieży osoby Świętego Jana Pawła II,
    •  oddanie czci Ojcu Świętemu słowami poezji,
    • rozwijanie zamiłowania uczniów do twórczości literackiej,
    • stworzenie okazji do zaprezentowania talentów przez młodych adeptów pióra,
    • aktywne uczestniczenie młodych w obchodach 25-lecia wizyty apostolskiej Papieża w Siedlcach, przypomnienie uczniom o jubileuszu 10-lecia kanonizacji Ojca Świętego z nadzieją, że wspomnienia związane z tymi wydarzeniami i Osobą Papieża Polaka zainspirują do napisania pięknych wierszy dla Świętego,
    • włączenie dzieci i młodzieży z Parafii pw. Świętego Jana Pawła II w Siedlcach w świętowanie 10. rocznicy jej funkcjonowania.

    5. Uczestnik zgłasza do konkursu własny wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II. Zgłoszony utwór literacki nie może być wcześniej nagrodzony ani publikowany.

    6. Każda praca powinna być wydrukowana lub czytelnie napisana, musi zawierać niezbędne informacje
    o autorze: imię i nazwisko autora oraz dane adresowe (nazwa szkoły i klasy do której uczeń uczęszcza, telefon kontaktowy). Tak przygotowaną pracę należy umieścić w kopercie ostemplowanej pieczęcią szkoły (do której autor uczęszcza), a następnie dostarczyć do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach, z siedzibą przy ul. Generała Orlicz - Dreszera 3.

    7. Prace składamy w terminie 16.09.2024  - 30.09.2024, w godzinach pracy sekretariatu: 8.00 – 15.30.

    8. Organizatorzy nie zwracają dostarczonych wierszy i zastrzegają sobie prawo do ich publikacji bez wypłacania dodatkowych honorariów autorskich.

    9. Prace będą oceniane z uwzględnieniem następujących kategorii wiekowych autorów:

    • I kategoria - uczniowie klas I- IV
    • II kategoria – uczniowie klas V-VIII

    10.Ogłoszenie wyników nastąpi 10 października 2024 roku.

    11.Za zajęcie I, II i III miejsca w każdej kategorii przewiduje się cenne nagrody. Jury zastrzega sobie prawo przyznania nagród specjalnych, a także miejsc ex aequo.

    12.Wręczenie nagród i dyplomów pamiątkowych laureatom odbędzie się 13 października 2024 roku, w czasie uroczystych obchodów XXIV Dnia Papieskiego.

    13.W skład Jury wejdą: ks. Proboszcz Parafii św. Jana Pawła II, przedstawiciel Wydziału Edukacji UM, liderzy
    i instruktorzy SGL” Witraż”, nauczyciel SP nr 5 w Siedlcach.

    14.Zgłoszenie pracy do Konkursu jest tożsame z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu, wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika do archiwizacji fotograficznej (np. z uroczystości wręczenia nagród) czy publikacji utworu w pamiątkowym zbiorku.

  • TALENCIAKI 2024

    Nasza szkoła już po raz trzeci przystępuje do programu "Szkoły pełne talentów". Za produkty kupione w Lidlu będzie można zdobywać vouchery - "talenciaki" - które następnie klienci mogą przekazywać do szkół. Placówki będą z kolei wymieniać "talenciaki" na pomoce naukowe, sprzęt sportowy i elektroniczny. Nagród są dziesiątki: zaczynając od piłek, a kończąc na zaawansowanym sprzęcie multimedialnym. Akcja potrwa od 2 września do 31 października 2024 roku.

    W tej akcji klient nie ma materialnych korzyści z przekazywania "talenciaków" szkołom. Program stanowi wsparcie tylko dla zgłaszających się do niego placówek oświatowych. Każdy Talenciak to punkt dla wybranej placówki. Warto? Warto! Wszystkie nagrody wymienione za talenciaki wykorzystają nasi uczniowie do nauki czy zabawy. Talenciaki dostarczamy do specjalnych pudełek lub samodzielnie można je rejestrować na konto naszej szkoły.

    Zachęcam do udziału!

    Ewa Koć - opiekun Samorządu Uczniowskiego

  • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

    Inauguracja roku szkolnego 2024/25 w Szkole Podstawowej nr 5 w Siedlcach

    2.09.2024 r. poniedziałek:

    9:00 - Klasy 4 - 8 - Akademia na hali sportowej (po akademii spotkanie z wychowawcą)

    11:00 - klasy 1 - 3 - Akademia na hali sportowej (Zdjęcia do identyfikatorów będą robione 3,4,5. września wg załączonego harmonogramu: Harmonogram zdjęć )

    Uwaga:

    - w dniu 2.09 uczniowie odbierają podręczniki

    - informacja dotycząca odpłatności za obiady we wrześniu znajduje się w zakładce świetlica szkolna/stołówka

    - porpozycja wyprawki szkolnej dla ucznia klasy 1:  Propozycja_wyprawki_szkolnej.docx

    - przydział sal na spotkanie z wychowawcą po akademii:

     

     

  • Gotowi na Nowy Rok Szkolny!

    Drodzy Uczniowie i Rodzice,

    Choć pierwszy dzień nauki dopiero przed nami, nasza szkolna biblioteka już teraz jest gotowa! Przygotowaliśmy dla Was kompletne zestawy podręczników i ćwiczeń, które pomogą w nauce i zdobywaniu nowych umiejętności.

    Wszystkie podręczniki zostaną rozdane uczniom podczas spotkań z Wychowawcami, które odbędą się 2 września. Przypominamy, że istnieje obowiązek obłożenia książek w okładki oraz podpisania ich swoim imieniem, nazwiskiem i klasą. Dzięki temu zadbacie o ich dobry stan przez cały rok szkolny i unikniecie pomyłek.

    Życzymy Wam wszystkim wielu sukcesów i radości z odkrywania nowych rzeczy w nadchodzącym roku szkolnym!

  • Wykaz podręczników z religii w roku szkolnym 2024/25

    Poniżej zamieszczamy wykaz podręczników do nauki religii w roku szkolnym 2024/25

  • Zapytanie ofertowe

    Poniżej zamieszczamy treść zapytania w dokumencie pdf do ewentualnego pobrania.

  • Ewa Maciejak (1954 - 2024)

    "Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.
    Tak jakbyś nie chciała swym odejściem smucić…
    Tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania, 
    Że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić”

    Ks. J. Twardowski

     

    Z przykrością informujemy o śmierci naszej Koleżanki, wieloletniej nauczycielki fizyki-Ewy Maciejak.

    Odeszłaś cicho i niespodziewanie 9 lipca.

    Od wielu lat pracowała w naszej szkole, we wrześniu świętowałaby 45-lecie pracy zawodowej. Z pozoru zasadnicza i stanowcza, była człowiekiem o wielkim sercu. Opiekowała się Szkolnym Wolontariatem i współpracowała z Żoliborskim Stowarzyszeniem Dom-Rodzina-Człowiek, m.in. koordynując akcję „Nakrętka kręci się dalej”. W ten sposób dawała nadzieję osobom niepełnosprawnym i pozwalała im spełniać marzenia.

    W pamięci kolejnych pokoleń uczniów pozostanie jako człowiek wrażliwy na krzywdę innych, nieprzechodzący obojętnie wobec nieszczęścia. Młodzież uczyła się od niej odpowiedzialności, szacunku i bezinteresownej pomocy.

    Pani Ewa Maciejak pozwalała uczniom rozwijać ich zainteresowania, organizując liczne konkursy przedmiotowe. Współpracowała z Polskim Towarzystwem Fizycznym i Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

    Aktywnie działała też w Związku Nauczycielstwa Polskiego, dzieląc się doświadczeniem i służąc dobrą radą, zwłaszcza rozpoczynającym karierę zawodową. Jako związkowiec walczyła o prawa dla wszystkich nauczycieli. Brała udział w licznych akcjach protestacyjnych. Zarażała swoim optymizmem i chęcią działania.
    Taka właśnie pozostanie w naszej pamięci.

     

    Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy 
    i Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5

  • Zapytanie ofertowe - dostawa artykułów żywnościowych do szkolnej stołówki.

    Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 zaprasza do złożenia oferty cenowej na wykonanie:

    Sukcesywnej dostawy artykułów żywnościowych do stołówki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach.

    Ilość zamówionych produktów została wskazana w formularzu cenowym - załącznik oferty (wskazane w załącznikach od 2 do 10 do formularza ofertowego są wielkościami orientacyjnymi, przyjętymi w celu porównania ofert i wyboru najkorzystniejszej  z nich).

    Szczegółowe informacje (treść zapytania, oświadczenie, projekt umowy oraz załączniki) znajdują się w szkolnym Biuletynie Informacji Publicznej - adres ogłoszenia podany poniżej:

     

  • Akademia kończąca rok szkolny 2023/2024

    Każde zakończenie jest nowym początkiem”

                                                                                        R. W. Emerson

     

    Pod takim hasłem 21 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Siedlcach im. Władysława Rawicza miała miejsce uroczysta Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024, poprzedzona Mszą Świętą w Parafii św. Jana Pawła II.

    Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Joanna Kowalska-Wróbel przemówieniem, w którym powitała uczniów, wychowawców nauczycieli, rodziców, pracowników administracyjnych szkoły jak również p. Przewodniczącą Rady Rodziców Katarzynę Orzyłowską-Bojar i ks. dr Jarosława Oponowicza proboszcza parafii św. Jana Pawła II.

    Zakończenie roku szkolnego było wyjątkowym momentem, pełnym emocji, radości i refleksji. Uczniowie klas trzecich ukończyli etap edukacji wczesnoszkolnej a uczniowie klas ósmych stali się absolwentami naszej szkoły.

    Uczniowie z klas siódmych pożegnali swoich starszych kolegów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie przekazali sztandar młodszym uczniom.

     Pan Michał Markowski wyróżnił uczniów klas 4-8, wręczając statuetki za wybitne osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2023/2024.

    Pani Dyrektor i wychowawcy klas 8a p. Grzegorz Matejczuk i 8b p. Hanna Karpowicz wręczyli nagrody promowanym z wyróżnieniem uczniom i listy gratulacyjne rodzicom podkreślając osiągnięcia i zaangażowanie uczniów ich pracę i determinację  w trakcie roku szkolnego.Ósmoklasiści podziękowali dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły i rodzicom za trud i serce, życzliwość i wyrozumiałość, wskazywanie dróg i drogowskazów, dzięki którym doszli do tego etapu życia.

    Uczniowie klas siódmych pożegnali starszych kolegów, życząc im dostania się do wymarzonych szkół dedykując wiersze i piosenki oraz słowa św. Jana Pawła II: ”Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”

    Niech zaczynające się wakacje będą wspaniałym wypoczynkiem, niech każdy dzień wita wszystkich słońcem i pogodą ducha.

    Pani Dyrektor Joanna Kowalska- Wróbel oficjalnie zakończyła wzruszającą akademię.

    Uroczystość uświetniły przepiękne utwory wokalne  chóru i solistów klas 1-3 pod kierunkiem p. Joanny Sadowskiej – Wołowskiej.

    Akademię przygotowali uczniowie klas 3 i 7 pod kierunkiem nauczycieli: p. Beaty Matusik-Rolińskiej i p. Agnieszki Krasowskiej.

    Poczet Sztandarowy koordynował p. Grzegorz Wyżywniak. Udźwiękowienie p. Monika Grabarska-Jakonik i p. Anna Bielecka. Dekorację wykonała p. Marta Tomczak i nauczyciele świetlicy. Archiwizacją zajmował się p. Andrzej Jóźwiak natomiast przysposobieniem hali do uroczystości -p. Andrzej Pieńkowski i p.Paweł Kulik.

    Tekst-Beata Matusik-Rolińska

  • Wakacje!

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/24

    Zakończenie roku szkolnego w dniu 21 czerwca 2024

    8:30 - Msza św w Kościele św. Jana Pawła II (uczniowie udają się pod opieką rodziców/opiekunów)

    9:30 - Akademia dla klas 3 - 8 Hala Sportowa Po akademii spotkanie z wychowawcami (przydział sal poniżej)

    12:00 - Klasy 1 -2 spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych

     

     

  • „Czytaj i wejdź do gry”

    Jedną z akcji promujących czytelnictwo w szkole była  akcja "Czytaj i wejdź do gry". Jej celem było przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie uczniom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania.

     

    W ramach szkolnej akcji „ Czytaj i wejdź do gry” przygotowano:

    • Wystawę łącząca sport i czytelnictwo Strefa kibica tablicę informacyjną Czytaj i wejdź do gry (zalety uprawiania sportu i regularnego czytania)
    • Zajęcia sportowo-czytelnicze w kl. 4b i 4c Czytaj i wejdź do gry- rozgrzewka z książką. Inicjatywa,  która miała na celu nie tylko rozwijanie pasji czytelniczych, ale także promowanie zdrowego trybu życia i aktywności sportowej wśród dzieci i młodzieży. Przygotowano wiele atrakcji, m. in. zabawy ćwiczące koncentrację oraz koordynację ruchową, ćwiczenia ogólnorozwojowe z użyciem książki i piłki.

    Dnia 11 czerwca dziewczyny z klasy 7 zorganizowały zajęcia sportowe. Inicjatywa tego wydarzenia ma na celu połączenia dwóch pasji: sportu i czytania, które pozytywnie wpływają na rozwój każdego człowieka.  Podczas lekcji odbywały się różne ciekawe konkurencje w których należało popisać się swoją zwinnością, szybkością oraz motywacją do wygranej. Wszystkie zawodniczki sprawnie pokonały tor przeszkód odnosząc zadowalające wyniki. Cała grupa była zintegrowana i gotowa do wspólnego działania. 

    Gabriela Oknińska 7b

    • Głośne czytanie Lokomotywy i prezentacja  w kl. 1a  w ramach Tygodnia Głośnego Czytania:

    W dniu 10 czerwca uczennica klasy 7b Zofia Drygiel udała się do uczniów klasy 1a w ramach akcji ,,Tydzień głośnego czytania’’.  W celu zachęcenia dzieci oraz ich opiekunów do głośnego czytania książek oraz uświadomienia jak ważne jest czytanie dla Naszego rozwoju przeczytała im znany wiersz Juliana Tuwima pod tytułem ,,Lokomotywa’’.

  • Dzień Dziecka w Zalesiu Górnym

    3 czerwca 2024 r. uczniowie klas II c i III d, pod opieką swoich nauczycieli, świętowali Dzień Dziecka w Zalesiu Górnym.
    Podczas wspólnej wycieczki do Dzielnicy Filmowej dzieci wspaniale się bawiły na karuzelach, trampolinach, zjeżdżalniach i huśtawkach, uprawiały wspinaczkę, wspólnie rozegrały partię szachów  ogromnymi figurami na małym boisku.
    Zalesie przywitało nas słoneczną pogodą i żywicznym zapachem sosnowego lasu. Dzień był pełen aktywności, niezapomnianych wrażeń, spotkań z postaciami znanych bajek. Uczniowie mogli wczuć się w rolę baśniowych i filmowych bohaterów wędrując przez poszczególne sekcje scenografii obiektu. Zasiadały za sterami samolotu „Antek”, kierowały wozami wojskowymi, sportowymi czy limuzynami.

    Pod czujną opieką młodego naukowca uczestniczyły w zabawie z użyciem ciekłego azotu. Poznały tajniki praw fizyki oraz reakcji chemicznych, które mogły zaobserwować podczas wykonywanych doświadczeń. Na uczniów czekała także ścieżka edukacyjna, na której spotkali postacie dinozaurów i ogromne modele grzybów jadalnych i trujących wraz z opisami.

    Atmosfera wspólnej wycieczki była wspaniała, teren Dzielnicy Filmowej czysty i przyjazny naszym uczniom. Dzieci pełne radosnych wrażeń po fantastycznej zabawie, zakończyły swoją przygodę zakupem drobnych pamiątek i upominków dla rodziców.

  • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny - (Nie)zwykła matematyka

    W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 5 w Siedlcach wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „(Nie)zwykła matematyka” (II edycja). Chociaż matematyka nazywana jest „królową nauk”, uczniowie często pytają „do czego nam się ta wiedza przyda, po co się tego uczymy?”. W odpowiedzi na te pytania uczniowie szkoły wzięli udział w (Nie)zwykłej. Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową. Głównym jego celem było rozwijanie zainteresowania matematyką wśród uczniów poprzez nietypowe i kreatywne podejście do nauki, integracja wiedzy szkolnej i pozaszkolnej, pokazanie uczniom jak wspaniałym i wszechobecnym przedmiotem jest matematyka, kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

    Realizując zadania projektowe uczniowie doświadczali matematyki w życiu codziennym, ćwiczyli sprawność rachunkową, kreatywność, współpracę w grupie, myślenie logiczne. Projekt realizowany był w klasach 4-8 na lekcjach matematyki.

    W ramach projektu uczniowie mieli okazję eksplorować matematykę w sposób interaktywny i angażujący. Zamiast tradycyjnych lekcji, korzystaliśmy z różnorodnych metod nauczania, takich jak gry logiczne, zagadki matematyczne, eksperymenty, a nawet projekty artystyczne inspirowane matematyką.

    Od początku września 2023 r. do końca maja 2024 r. uczniowie pod opieką nauczycieli p. Stelli Duda, p. Ewy Koć i p. Wioletty Hołubiec zrealizowali poniższe zadania projektowe:
    Moduł I zadanie 7. Jak to przeczytać?
    Moduł I zadanie 9. Nielogiczne konstrukcje, czyli słów kilka o złudzeniach optycznych. Moduł II zadanie 8. Dzień Tabliczki Mnożenia.
    Moduł III zadanie 10.Organizujemy przyjęcie urodzinowe.
    Moduł IV zadanie 11. Historyczne budowle europejskie.
    Moduł IV zadanie 5. Szkieletowe konstrukcje
    Moduł VI zadanie 4. Matematyka w śniegu zaklęta.
    Moduł VI zadanie 5. Pikselowe obrazki.
    Moduł VI zadanie 6. Haft matematyczny.
    Moduł VI zadanie 12.Rysunkowe powtórzenie.
    Moduł VIII zadanie 3. Dzień Gier planszowych.
    Moduł X zadanie 3. Międzynarodowy Dzień Kropki –15 września.
    Moduł X zadanie 7. Dzień Niepodległości – 11 listopada
    Moduł X zadanie 16. Dzień Liczby Pi – 14 marca
    Moduł X zadanie 21. Wielkanoc.

    Miło nam poinformować, że starania uczniów nie poszły na marne i nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział w projekcie.

    Szkolnym koordynatorem była: p. Stella Duda, p. Ewa Koć i p. Wioletta Hołubiec Poniżej fotorelacja projektowa:

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
    ul. gen. Orlicz-Dreszera 3
    08-110 Siedlce
  • +48 25 794 34 01
    +48 25 794 34 02

Galeria zdjęć