1 kwietnia wiosenna aura zrobiła primaaprilisowy żart - napadało śniegu. Naprawdę byliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej na spotkaniu z pisarką Agnieszką Tyszką. Autorka książek dla dzieci zdradziła nam tajemnicę swojego sukcesu. Było poetycko i bajecznie .
Ucz.kl. I b, wych. Ewa Markiewicz
Ucz. Kl. II d, wych. Janina Skowrońska - Rauba
Jak co roku nasi uczniowie włączyli się w ogólnoświatową akcję, która odbywa się pod hasłem „Zaświeć się na niebiesko”. W tym właśnie dniu wszyscy ubrali się na niebiesko, wyrażając solidarność z osobami zmagającymi się z takim problemem.
Uczniowie klasy VIII D Klaudia Bojar, Roksana Radomska, Sandro Radomski oraz Julia Ożarek wraz z opiekunem Panią Miłosławą Ewą Wrzosek wydali kolejną gazetkę matematyczną „Gwiazdka do pierwiastka”.
Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany na pomoc Ukrainie.
JESTEŚCIE NAJLEPSI!
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Dołącz do naszej akcji.
Ponieważ 2 kwietnia to sobota, zachecamy, aby 4 kwietnia (w poniedziałek) przyjść do szkoły w niebieskich strojach. Koszulki, spodnie, spódniczki, bluzy, skarpetki - wszystko w niebieskich odcieniach. Uczniowie, którzy będą ubrani w całości na niebiesko nie będą pytani.
ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO
Samorząd Uczniowski
Pedagodzy szkolni
Pedagodzy specjalni
DZIESIĘĆ RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O SPEKTRUM AUTYZMU
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mimo że świadomość istnienia tego zaburzenia wzrasta, wiedza na jego temat nadal jest niewystarczająca. Poniżej zatem – na dobry początek – dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć o autyzmie:
1. Autyzm to nie choroba, lecz całościowe zaburzenie rozwoju. Nie da się go wyleczyć, można jednak osobie z autyzmem stworzyć satysfakcjonujące warunki do rozwoju i życia.
2. Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie relacji z innymi. Sprawiają one, że dla osób z tym zaburzeniem odnalezienie się w różnych sytuacjach społecznych stanowi wyzwanie. Trudności występują na trzech poziomach: wzorów komunikacji społecznej, budowania relacji z otoczeniem oraz wzorów aktywności i zainteresowań.
3. Osoby ze spektrum autyzmu często rozumieją zdania i słowa w sposób dosłowny. Nie rozpoznają przenośni, przysłów czy metafor i trudno im zrozumieć, co ma na myśli osoba posługująca się nimi. Przez to nie zawsze potrafią dostrzec intencje innych osób.
4. Bardzo często osoba z autyzmem nie potrafi opowiedzieć o własnych odczuciach, lecz sygnalizuje je zachowaniem. Nie odczytuje także intencji znaków i gestów z zewnątrz, a także nie rozumie języka ciała czy tonu głosu rozmówcy.
5. Osoby ze spektrum autyzmu nierzadko w zaburzony sposób posługują się językiem –nielogicznie konstruują wypowiedź, powtarzają słowa czy zwroty wypowiedziane przez rozmówcę (to zjawisko nazywamy echolalią). Język osoby z autyzmem nie zawsze będzie więc w pełni zrozumiały.
6. Osobie ze spektrum autyzmu dużą trudność może sprawiać utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Nie jest to działanie umyślne – osoby z autyzmem nie rozumieją jego znaczenia. Patrzenie na rozmówcę może utrudniać osobie z autyzmem skoncentrowanie się na jego wypowiedzi.
7. Jedną z cech autyzmu jest występowanie sztywnych, powtarzalnych wzorców zachowań i niechęć do zmian. Każda zmiana w życiu osoby z autyzmem powoduje u niej zaburzenie poczucia bezpieczeństwa.
8. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego na około 150 dzieci – a ten odsetek stale rośnie. Autyzm zalicza się do chorób cywilizacyjnych. ONZ uznaje go za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
9. Jak mówić o autyzmie, aby nie stygmatyzować? Mówmy o osobie „z autyzmem”, nie „autystycznej”. Autyzm jest tylko jedną z całego zestawu unikalnych cech człowieka, nie jest cechą definiującą. Zatem nie oceniajmy, nie szufladkujmy.
10. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu symbolizuje kolor niebieski. Nie ma jednoznacznego wytłumaczenia dla tego symbolu: z jednej strony to kolor niewinności i nadziei, z drugiej strony jest on powszechnie kojarzony z chłopcami, których jest znacznie więcej wśród dzieci z autyzmem niż dziewczynek. Aby pokazać solidarność z osobami z autyzmem, miasta podświetlają budynki na niebiesko.
Uwaga!!!
Autyzm to również inne zaburzenia ze spektrum w tym Zespół Aspergera (ZA).
Uczniowie klas 5 na zajęciach plastyki poznawali rodzaje kompozycji.
Wykonali prace plastyczne w kompozycji symetrycznej (lustrzanej).
Dzień bez plecaka opanował polskie szkoły! To zabawa, w której uczniowie przychodzą do szkoły jak zwykle przynosząc ze sobą to, co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka ani torby. Muszą wykazać się inwencją i trochę pogłówkować. Im bardziej oryginalny pomysł, tym lepiej.
W piątek 25 marca Samorząd Uczniowski oraz pedagodzy szkolni zorganizowali taki dzień i w naszej szkole. Jak widać na zdjęciach, pomysłów nie brakowało. Brawa za pomysłowość!
24. marca odbyły się miejskie zawody dla klas 7 i 8 w piłce siatkowej.
Miejscem rywalizacji była Szkoła Podstawowa nr 1 w Siedlcach.
Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn: SP 1, SP 5, SP 9, SP 10, SP 11, SP 12.
Po emocjonującej rywalizacji nasza szkolna reprezentacja, pod opieką pani Magdy Protasewicz, zajęła najwyższe, czyli 1. miejsce!
G R A T U L U J E M Y !!!
Uczniowie klasy I d i II c wzięli udział w praktycznych zajęciach, które miały na celu przybliżenie tematu ciepłownictwa. Bardzo ciekawe doświadczenia dotyczące rozpalania ognia za pomocą kory i krzesiwa przeprowadził pan Grzegorz Matejczuk.
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych rr 5 im.gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach we współpracy z Dyrektorem Instytutu Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach ogłaszają I Międzyszkolny Konkurs Programistyczny “KodKot”.
Konkurs adresowany jest do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych.
Celem konkursu jest promocja nauki programowania oraz rozwój i wsparcie talentów programistycznych wśród młodych ludzi.
Organizatorzy serdecznie zapraszają
młodych i zdolnych programistów do uczestnictwa w konkursie !
Warto zwalczyć o atrakcyjne nagrody!
Termin nadsyłania prac w I etapie konkursu to 4.04.2022r.
Szczegóły dostępne na stronie --> KodKot - informacje
18 marca 2022 r. odbyły się szkolne eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja na wesoło”, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 8 w Siedlcach.
Komisja składzie: Hanna Karpowicz, Monika Jakonik – Grabarska, Julita Poszalska, oceniła prezentacje 12 uczniów klas pierwszych i przyznała następujące nagrody:
Laureaci:
Jakub Bosek klasa I B
Zuzanna Wasiluk klasa I D
Wyróżnienia:
Pola Maros klasa I B
Antoni Stopniak klasa I D
Wszyscy uczniowie pięknie się zaprezentowali i ich występy bardzo podobały się komisji oceniającej oraz pozostałym dzieciom. Laureaci wezmą udział w etapie międzyszkolnym konkursu.
Serdecznie gratulujemy. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.
W poniedziałek 21 marca założyliśmy do szkoły kolorowe, niepasujące skarpetki. Wyglądało to bardzo zabawnie i wprawiło nas w dobry nastrój. Możecie to zobaczyć na zdjęciach.
Dziękujemy wszystkim, którzy wyszperali z szuflad skarpety i potrafili śmiać się z samych siebie.
Dzieci z kl. II e zainspirowane lekturą Justyny Bednarek pt. "Niesamowite przygody 10 skarpetek", wykonały pacynki z zagubionych skarpetek. Własnoręcznie przyszyły guziki (dla niektórych było to wielkie wyzwanie), użyły włóczki i kolorowych materiałów. Po skończonej pracy, odegrały scenki. Okazało się, że życie prowadzone przez skarpetki potrafi być... bujne i zaskakujące!
Monika Calka-Stanczuk
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.
Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.
W tym roku nasza szkoła włącza się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki” Pamiętajmy, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.
Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa będzie założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcemy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.
Samorząd Uczniowski, Pedagodzy Szkolni
Uczniowie klasy II c uczcili Dzień Kobiet w Kulinarnym Poddaszu w Siedlcach, gdzie poznali kuchnię meksykańską. Samodzielnie przygotowali deser i quesadillę. Z dużą wiedzą o Meksyku, najedzeni i z upominkami wrócili do szkoły. Taka forma nauki sprawia najwięcej radości.
2 marca uczniowie klasy II b i II c byli na całodniowej wycieczce w Lublinie. Zwiedzili Stare Miasto, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Muzeum Regionalnym Cebularza. Jednak największe wrażenie zrobił na nich spektakl pt. "O Krasnoludkach i sierotce Marysi" w Teatrze Muzycznym. Po przedstawieniu uczniowie mieli możliwość spotkania z aktorami, otrzymali autografy i zrobili pamiątkowe zdjęcia.
Dnia 2. marca 2022 roku uczniowie klasy 8E przygotowali apel poświęcony Żołnierzom Wyklętym, mający na celu przybliżenie sylwetek niektórych z nich.
Rekrutacja do szkół podstawowych na rok szkolny 2022/2023
rozpocznie się 5 maja 2022 roku.
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
Szkoła Podstawowa nr 5 przystępuje do akcji „SIEDLCE SOLIDARNE Z UKRAINĄ”.
Ukraina jest w stanie wojny i potrzebują naszej pomocy.
Potrzebne są :
1. Artykuły higieny i czystości, wszelkiego rodzaju chemia gospodarcza – żele pod prysznic, proszki do prania, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, podpaski, pieluchy dla dzieci
2. Koce i ręczniki (nowe)
3. Odzież (m. in. bielizna osobista-nowa)
4. Zabawki (nowe)
Szkoła nie prowadzi zbiórki żywności i środków medycznych - tym zajmują się inne instytucje.
Osoby odpowiedziane w szkole: p M. Woźniak - wolontariat i p. K. Łobacz - Opiekun SU
8 lutego 2022 r. obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Jako nauczyciele, rodzice i opiekunowie zdajemy sobie sprawę, jak wiele niebezpieczeństw czyha na dzieci w sieci i jak trudno je przed nimi ustrzec. Od wielu lat podejmujemy szereg działań, aby zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczne korzystanie z Internetu.
Zachęcamy do zapoznania się z programem edukacyjnym dla dorosłych. krótkie, animowane filmiki w atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do zaangażowania się w „życie internetowe dzieci”. Wskazują również na najważniejsze zagrożenia w sieci.
Projekt edukacyjny „Zostań znajomym swojego dziecka” adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.
Dzieci coraz więcej czasu spędzają w Internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w Internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić dorosłych do aktywnego uczestniczenia w internetowym świecie podopiecznych oraz przyglądania się jak wygląda ich aktywność i czy nie zagraża ich poprawnemu rozwojowi.
Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez instytut badawczy NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
Kliknij w link poniżej: