W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu proponujemy uczniom grę, która w ciekawy sposób przekazuje ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
Interlandia to gra przygodowa, dzięki której poznawanie zasad bezpieczeństwa w Internecie i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności to interaktywna zabawa. W trakcie gry dzieci zmagają się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczą się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie.
W takich krainach jak:
WIEŻA SKARBÓW
KRÓLESTWO ŻYCZLIWOŚCI
GÓRA UWAŻNOŚCI
RZEKA RZECZYWISTOŚCI
młody użytkownik Internetu dowie się, jakie niebezpieczeństwa czyhają każdego dnia i jak ich unikać. Zapraszamy do zabawy.
Kliknij w link poniżej:
W ramach szkolnego programu "Trzymaj formę " uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt.: "Aktywność fizyczna kluczem do zdrowia".
Uczennice: Karolina Wąsowska kl. 7a zajęła I miejsce, Lena Kozieł kl. 7c - II miejsce i Agata Zacharczuk kl. 7a - III miejsce.
Prace plastyczne uczniów zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Gratulujemy!
Klasa IIa wraz z wychowawcą Joanną Sadowską - Wołowską nagrała słuchowisko na podstawie baśni J.Ch. Andersena "Królowa Śniegu" w adaptacji p. Joanny, która także odpowiadała za realizację dźwięku. Wcześniej nagrana była część pierwsza a teraz druga. W projekcie wystąpił gościnnie p.Grzegorz Matejczuk, za co bardzo dziękujmy. Słuchowisko ma zachęcić do czytania i pracy twórczej. Poza tym jest to wspaniała forma pracy przez zabawę.
J. Sadowska - Wołowska
Startujemy z Konkursem Pho3nix Kids i akcją charytatywną na rzecz WOŚP największego sportowego konkursu dla szkół podstawowych pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Uczniowie!!! Im większa frekwencja, tym większa szansa na zdobycie nagród indywidualnych oraz zebranie 1 000 000 od Fundacji Pho3nix na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Każdy aktywny w aplikacji uczeń to 5 PLN na konto WOŚP.
Konkurs stanowi rywalizację międzyszkolną, polegającą na zebraniu jak największej liczby kroków przez uczniów każdej szkoły, a odbywa się w terminie: 24 stycznia – 6 lutego 2022.
APLIKACJA MOBILNA PHO3NIX KIDS
Konkurs przeprowadzony będzie w całości w darmowej aplikacji mobilnej Pho3nix Kids. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play (dla telefonów z systemem Android) oraz AppStore (dla telefonów z systemem iOS). Można ją znaleźć wpisując w Google Play lub AppStorze frazę „Pho3nix Kids”.
Każdy użytkownik podczas pierwszego logowania wybiera z listy placówkę, której jest uczniem. Wybór szkoły jest warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w rywalizacji na kroki.
Szkoły rywalizują o miano najaktywniejszej.
Do wygrania setki opasek sportowych Huawei Band 4 dla każdego ucznia szkoły.
Razem możemy Więcej.
ZACZYNAMY! Zachęcamy całą społeczność szkolną!
opiekun szkolnego wolontariatu p. Małgorzata Woźniak
oraz koordynator akcji p. Rafał Kordowski
INSTRUKCJA REJESTRACJI UCZNIA W APLIKACJI PHO3NIX KIDS w pliku poniżej:
6 stycznia 2022 r. kolejny już raz ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku hasłem orszaku były słowa: "Dzień dziś wesoły". Uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły z kl. IIe i VIb, razem z opiekunami: p. Moniką Całka-Stanczuk i p. Dorotą Sosnowską.
O Kasi Żur można napisać wiele dobrego, ale przede wszystkim to, że jest skazana na sukces. Potwierdza to jej wspaniały występ w konkursie kolęd ,,Moje Betlejem", organizowanym przez MOK w Siedlcach, gdyż w pięknym stylu wyśpiewała tam pierwsze miejsce!!!
W konkursie piosenki świątecznej w języku angielskim organizowanym przez SP nr 11, w znaczący sposób wyprzedziła innych wokalistów, profesjonalnie prezentując trudny utwór, zdobywając tym samym nagrodę GRAND PRIX!!!
Wielkie gratulacje i czekamy na więcej! Brawo Kasiu!
Opiekunem Kasi jest p. Joanna Sadowska-Wołowska
Gdy człowiek umiera, nie pozostaje po nim nic na tej ziemi, nic oprócz dobra,
które uczynił innym.
(Jan Kiepura)
ur. 4.11.1934 – zm. 27.11.2021
(Jasienica) (Siedlce)
W listopadzie 2021 roku pożegnaliśmy w siedleckiej Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP Panią Teresę Płotczyk wieloletną nauczycielkę muzyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Siedlcach. Ze względu na ograniczenia covidowe pogrzeb był cichy i skromny. Zmarłą żegnała rodzina, reprezentacje: nauczycieli z SP-5, zespołu „Chodowiacy” oraz SP w Krzesku, a także sąsiedzi, przyjaciele, koleżanki i koledzy z pracy.
Pani Teresa była związana z naszą szkołą 20 lat: od 1971 roku do czasu przejścia na emeryturę w 1991 roku. Najpierw współpracowała w niepełnym wymiarze godzin na zastępstwie, a następnie od 1976 roku na pełnym etacie.
Stworzyła w szkole chór składający się ze 100 dziewcząt z klas starszych. Zdobywała z nim wielokrotnie pierwsze miejsca w konkursach szkolnych chórów a capella, a także liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół, pod kierunkiem Pani Teresy, brał udział we wszystkich szkolnych akademiach, zawsze przyjmowany z wielkim entuzjazmem i oklaskiwany, uświetniał też szereg uroczystości miejskich.
Po odejściu na emeryturę Pani Płotczyk współpracowała jeszcze z zespołem „Chodowiacy”. Miała zaszczyt witać wraz z nimi Papieża Jana Pawła II na lotnisku Okęcie, gdzie chór zaśpiewał dla Ojca Świętego „Pożegnanie Ojczyzny”. Pracowała również w Szkole Podstawowej w Krzesku.
Jej pracę doceniły władze oświatowe i nasze miasto. Została odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony dla Województwa Siedleckiego, nagrodami Kuratora Oświaty i Dyrektora.
W pamięci nauczycieli i uczniów pozostanie jako osoba niezwykle charyzmatyczna, obdarzona dużym poczuciem humoru, która trzymała swoich uczniów twardą ręką, ale potrafiła zarazić swoją miłością do muzyki wielu wychowanków i swoich następców.
Tak wspomina Panią Teresę Urszula Chruściel wychowawczyni „Śpiewających klas” w SP-5, obecnie emerytka prowadząca kobiece zespoły wokalne w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie i Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach, działające przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku: Gdy rozpoczęłam pracę w „Piątce”, uczyłam klasy I –III. Szczególną uwagę zwracałam na rozśpiewanie maluchów. Bardzo się w to zaangażowałam. Występowały na akademiach, apelach, imprezach dla rodziców. Obserwowałam wtedy moją starszą koleżankę p. Teresę Płotczyk. Prowadzony przez Nią chór, którego słuchałam na akademiach, prezentował poziom artystyczny, jakiego w tamtym czasie nie osiągnął żaden inny. Podziwiałam Jej pracę i przygotowanie uczniów. Była dla mnie autorytetem i wzorem. Namaściła mnie na swoją następczynię. Mówiła, że jestem rozśpiewana, młoda i …szczupła. Dobrze będę wyglądać, dyrygując chórem. Na pewno sobie poradzę! Myślałam, że nigdy się na to nie odważę. Dzisiaj często występuję z moimi zespołami i uśmiecham się, myśląc o pani Teresie. Jest w moich najpiękniejszych wspomnieniach.
A oto kilka wypowiedzi nauczycieli i uczniów z publikacji, która ukazała się w 2012 roku z okazji jubileuszu naszej placówki: „80 lat Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach”.
Chcę również wspomnieć o osiągnięciach naszego chóru prowadzonego przez panią Teresę Płotczyk. Nie było takiej drugiej szkoły w mieście, która posiadałaby, tak pięknie śpiewający, stuosobowy chór. (dyr. Alina Przybylska)
Muszę jeszcze wspomnieć o pani Teresie Płotczyk, bez udziału której nie wyobrażam sobie żadnej ważniejszej uroczystości szkolnej… (dyr. Marek Sztandera)
Mama śpiewała w szkolnym chórze, prowadzonym przez panią Teresę Płotczyk, który zdobywał czołowe miejsca w konkursach chórów szkolnych na szczeblu ogólnopolskim. (Wojtek Kiersztyn o mamie Iwonie)
Niezapomniane były również lekcje z panią Płotczyk, które kojarzą się tacie nie tylko ze śpiewem. Dyscyplina, jaką wprowadziła nauczycielka na lekcjach, nie zawsze budziła aprobatę uczniów. Jednak dzisiaj, z perspektywy czasu, tata i jego koledzy wyrażają się o p. Płotczyk z szacunkiem i sympatią. (Anna Markiewicz o tacie Grzegorzu)
Pani Tereso! Pozostanie Pani w naszych sercach i naszej pamięci!
Elżbieta Tyrawska
Do wspomnień dołączamy wywiad z Panią Teresą Płotczyk, przeprowadzony z okazji osiemdziesięciolecia Szkoły Podstawowej nr 5 przez Elżbietę Tyrawską.
Grupa świetliczaków ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach w grudniu zakończyła I moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego " Podróże małe i duże".
Poznaliśmy i zaprojektowaliśmy chmurkę Tosię. Wspólnie przeczytaliśmy lekturę Adama Bohdaja "Pilot i ja". Pokolorowaliśmy i uzupełniliśmy lekturnik. Zaprojektowaliśmy plakat zachęcający do czytania papierowych książek. Zapoznaliśmy się z zawodem pilota. Pokolorowaliśmy kolorowanki tematyczne. Wykonaliśmy zakładki do książek.
Zespół uczniów z klasy 8 A wziął udział w projekcie edukacyjnym w ramach Konkursu Wiedzy o Mazowszu pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Poniżej prezentacja podsumowująca projekt.
Przy powrocie do nauki stacjonarnej jest możliwość, aby uczniowie przeprowadzili krótkie zajęcia w młodszych klasach, poświęcone turystyce na Mazowszu.
Grzegorz Matejczuk
17 grudnia w naszej szkole odbył się
IV Bożonarodzeniowy Turniej Piłki Siatkowej
o Puchar Dyrektora Szkoły.
Do rywalizacji przystąpiły 22 drużyny w trzech kategoriach:
- 10 drużyn dziewcząt z klas 7-8,
- 8 drużyn chłopców z klas 7-8,
- 4 drużyny dziewcząt z klas 4-6.
Turniej odbył się na hali sportowej, jednocześnie na czterech boiskach do mini siatkówki.
Sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego.
Po emocjonującej rywalizacji wyniki końcowe przedstawiają się następująco:
DZIEWCZĘTA KLAS 7-8
1 miejsce klasa 7B I
2 miejsce klasa 8E
3 miejsce klasa 8D
CHŁOPCY KLAS 7-8
1 miejsce klasa 8C
2 miejsce klasa 7F xyz
3 miejsce klasa 8E
DZIEWCZĘTA KLAS 4-6
1 miejsce klasa 5A
2 miejsce klasa 6A
3 miejsce klasa 6B
Zawodnicy nagrodzeni zostali pucharem, medalami, koszulkami i cukierkami ufudowanymi przez Państwa Aleksandrę i Łukasza Witczuków oraz Panią Dyrektor Joannę Kowalską-Wróbel.
G R A T U L U J E M Y !!!
"Wesołych Świąt - dla każdego z nas".
Dziękujemy Świetliczakom ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach za nominowanie do challenge'u.
Meldujemy wykonanie zadania,
życząc pełnych radości, miłości i zdrowia Świąt Bożego Narodzenia.
17 grudnia uczniowie klasy 4c przygotowali montaż słowno - muzyczny wprowadzający nas w przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu na "Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową"!
Dla uczniów klas 1-3 został ogłoszony KONKURS PLASTYCZNY na pracę pt. „Baśnie i legendy z całego świata”.
Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej dotyczącej dowolnej baśni lub legendy. Komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor Joanna Kowalczyk, Anna Stąsiek, Agnieszka Wołek wyłoniła laureatów. Prace były oceniane pod względem samodzielności, estetyki i oryginalności wykonania. Wyniki:
I miejsce ex aequo: – Hubert Maciejewski 1d i Julia Anna Pawluk kl. 3c
II miejsce ex aequo: – Igor Pietraszek 2d i Nina Kuberska 2d
III miejsce – Filip Miernicki 2e
Wyróżnienie: Michał Piechotka 1d, Ala Żurawska 1d, Matylda Dubas 2e, Alicja Czarnocka 1a, Antoni Stopniak 1d.
Dla uczniów klas 3, 4 i 5 został ogłoszony KONKURS LITERACKI na pracę pt. „Baśnie i legendy z całego świata”, którego celem było zachęcenie do aktywności twórczej, rozwijanie umiejętności pisarskich, promocja szkolnych talentów literackich, propagowanie czytelnictwa oraz korzystania z biblioteki szkolnej. Konkurs polegał na napisaniu pracy: baśni lub legendy. Komisja konkursowa w składzie: Hanna Karpowicz, Beata Spyrzewska, Agnieszka Wołek wyłoniła laureata. Prace były oceniane pod względem poprawności stylistycznej, językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej, a także oryginalności.
Laureatką konkursu została Gabriela Bosek z kl. 4d.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursach, a zwycięzcom gratulujemy!
W piątek, 17 grudnia miało miejsce wręczenie nagród z Wielkiego Konkursu Plastyczno-Graficznego na LOGO biblioteki Szkoły Podstawowej nr 5. Konkurs objęła patronatem Pani Dyrektor Joanna Kowalska-Wróbel.
W wyznaczonym terminie wpłynęło do organizatora 9 prac z klas 1-3 oraz 49 prac z klas 4-8. Wykonano je ciekawymi technikami plastycznymi lub metodą grafiki komputerowej. Bogactwo pomysłów i barw przedstawionych w pracach świadczą o dużej wyobraźni i zdolnościach twórczych naszych uczniów.
Nad prawidłowym przebiegiem i rozstrzygnięciem konkursu czuwała komisja w składzie: p. wicedyrektor Joanna Kowalczyk, p. Renata Żylak, p. Beata Matusik – Rolińska, p. Agnieszka Wołek. Przy ocenie prac Komisja Konkursowa wzięła pod uwagę: trafność realizacji tematu, technikę i samodzielność wykonania, nowatorstwo pomysłów oraz ogólny wyraz artystyczny.
Komisja wyłoniła laureatów:
I miejsce - GRAND PRIX : Natalia Szczepaniak kl. 6 A
II miejsce ex aequo: Aleksandra Belniak kl.7 B i Mateusz Maliszewski kl. 8 A
III miejsce ex aequo: Dorian Dąbrowski kl. 1 D i Marcin Złoch kl. 6 A
Wyróżnienie: Lena Kozieł kl. 7 C
Logo wykonane przez Natalkę Szczepaniak stanie się wizytówką biblioteki SP nr 5 w Siedlcach. Gratulujemy:)
Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły dla klas IV odbył się 22 listopada 2021r. Konkurs został przeprowadzony w formie online. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z wszystkich klas IV naszej szkoły.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Jan Jastrzębski kl. 4a
II miejsce – Aleksandra Klimek kl. 4e
III miejsce ex aequo – Katarzyna Dudziuk kl. 4c i Wojciech Zacharczuk kl. 4c
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy posiadanej wiedzy o Patronie Szkoły i osiągniętego sukcesu.
Skąd się bierze ciepło? Jak ogrzewana jest woda w kranie? Jak nie marnować ciepła? Czym ogrzewali się ludzie pierwotni? Na te pytania odpowiadały dzieci z kl. IIe wraz z wychowawcą Moniką Całką-Stańczuk, realizując projekt eduk. - ekologiczny pt. LEKCJE CIEPŁA (PGE). Przez eksperymenty, doświadczenia, audiobooka uczniowie stali się odpowiedzialnymi użytkownikami energii.