Samorząd Uczniowski ogłasza akcję charytatywną WRZUĆ CUKIERKA DO PUDEŁKA RADOŚĆ DZIECI BĘDZIE WIELKA.
Na tę okoliczność organizujemy zbiórkę słodyczy (batonów, lizaków, czekolady, itp.).
W ubiegłym roku nasza szkoła zebrała i przekazała 44 kg słodyczy... To bardzo dużo.
Ciekawe czy w tym roku nazbieramy więcej...
Przyniesione słodycze proszę o dostarczenie do specjalnego pudełka, do sali nr 11B.
Pudełko ze słodyczami od SP5 zostanie przekazane dla Domu Dziecka "Pod Kasztanami" w Siedlcach, Domu Dziecka "Na Zielonym Wzgórzu" w Kisielanach, Siedleckiego Hospicjum Domowego dla dzieci oraz Domu Polskich Dzieci w Solecznikach na Litwie.
Zachęcamy do dzielenia się DOBREM i włączenia się do akcji.
Organizatorem Akcji Charytatywnej jest Szkoła Językowa Eurolingua.
Koordynator akcji w SP 5 Ewa Koć
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji klasa 3b uczestniczyła w grze terenowej „Biegająca Tabliczka Mnożenia”. Uczniowie podzieleni na 4 grupy musieli odszukać treść zadania i rozwiązać je w jak najkrótszym czasie. Nie było to takie proste, zadanie zostało podzielona na 10 fragmentów i ukryte na korytarzach budynku A. Każda grupa podołała.
Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty: aktywizuje uczniów, uatrakcyjnia zajęcia oraz sprzyja uczeniu się, a także kształtuje kluczowe wartości takie jak współpraca i rozwój społeczny.
Tabliczka mnożenia okazała się miłym wyzwaniem, a uczniom GRATULUJĘ i dziękuję za zaangażowanie.
W dniu 10 listopada br. wszystkie klasy ósme SP nr 5 w Siedlcach gościły w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczniowie poznali historię placówki oraz jej działy i zbiory. Ponadto, uczestniczyli w zajęciach na temat wyszukiwania w katalogach i zamawiania online książek oraz innych dokumentów bibliotecznych. Mieli też okazję obejrzenia ciekawych dokumentów regionalnych, prasy archiwalnej, a w czytelni - zbiorów podręcznych.
Na zakończenie, pracownicy MBP zachęcili młodzież do korzystania ze zbiorów książnicy miejskiej. Wyjście klas ósmych na zajęcia edukacyjne w Bibliotece Miejskiej to nasza wieloletnia tradycja. Nauczyciel bibliotekarz- p. Renata Żylak- organizuje takie lekcje, jako formę edukacji czytelniczo- informacyjnej dla najstarszych klas szkoły. Nie mogłyby one jednak dojść do skutku bez zaangażowania wychowawców. W tym roku bibliotekarza szkolnego wspierały panie: Hanna Karpowicz oraz Mirosława Sady. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca.
W piątek- 10 listopada 2023 roku- młodzież Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach wzięła udział w happeningu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klasy VIII a i VIII b byli pierwszymi, którzy posadzili biało - czerwone kwiaty, rozpoczynając tworzenie „PATRIOTYCZNEGO OGRODU” przy ławeczce Żeromskiego.
Kwiaty wykonane zostały z krepiny i materiału przyrodniczego przez uczniów Koła Przyjaciół Biblioteki. Nasza wycieczka patriotyczna była bardzo udana. Ładna pogoda i gorące serca uczestników sprawiły, że obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęliśmy pięknie i radośnie. Staliśmy się współtwórcami niezwykłej rabaty kwiatowej, utrzymanej w barwach narodowych. Wspaniale ozdobiła ona historyczną część miasta. Mieliśmy satysfakcję, że włączyliśmy się tę artystyczną inicjatywę placówki kultury, z którą jesteśmy bardzo zaprzyjaźnieni. Do uczestniczenia w happeningu młodzież zaangażowała p. Renata Żylak – nauczyciel bibliotekarz. Nad młodzieżą podczas wycieczki czuwały również: p. Hanna Karpowicz oraz p. Mirosława Sady.
Ważnym wydarzeniem artystycznym w naszym mieście był ostatnio spektakl pt. „Nie tylko u króla Stasia…”. Został wystawiony 9 listopada 2023 roku na deskach SALI WIDOWISKOWEJ „PODLASIE”. Widowisko zorganizowane zostało przez: Siedleckie Stowarzyszenie Literackie „ WITRAŻ” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.
Propozycja kulturalna bardzo nas zaciekawiła, zwłaszcza, że występy kostiumowe mamy okazję oglądać niezbyt często. Dodatkowym atutem uroczystości okazał się wstęp wolny. Pani Renata Żylak – bibliotekarka i animatorka kultury w szkole- postanowiła zabrać młodzież wszystkich klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach oraz wybraną klasę IV [na prośbę wychowawczyni] na spektakl w „PODLASIU”. Zarezerwowała u organizatorów 120 miejsc, które w wyznaczonym czasie skrzętnie zapełniliśmy. Występ okazał się bardzo wzruszający i pouczający dla młodego widza. Uczniowie mogli poczuć atmosferę obiadów czwartkowych u króla Stanisława, na które byli proszeni wybitni obywatele naszego kraju. Tym razem mieliśmy okazję poznać ludzi pióra, którzy dołączyli do kanonu zasłużonych dla Ojczyzny nieco później. Wśród nich oglądaliśmy: p. Halinę Poświatowską, p. Agnieszkę Osiecką, ks. Jana Twardowskiego, Witolda Gombrowicza, Krzysztofa Tomaszewskiego – współczesnego poetę i twórcę siedleckiego „Witraża”. Wyjątkowym talentem popisywali się na scenie dworzanie króla Stasia, którzy wspaniale zaprezentowali utwory goszczących na obiedzie literatów. O oprawę muzyczną inscenizacji zadbali: Kacper Jastrzębski- fortepian, Gabriela Woźnica i Jakub Soszyński – piosenki poetyckie. Uroczystość bardzo nam się podobała. Rozbudziła zainteresowania czytelnicze uczniów, ukazała piękno języka polskiego, uświadomiła młodzieży, że jego znajomość jest ważnym przejawem patriotyzmu. Wyzwoliła też refleksje o znaczeniu języka ojczyźnianego dla zachowania tożsamości narodowej.
Myślimy o Tobie, Polsko…
Te słowa stanowiły motto akademii, które odbyły się w naszej szkole 10 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas I – III spotkali się o godzinie 9.00, a uczniowie klas starszych o godzinie 11.00. Uroczystości rozpoczęły się wspólnie odśpiewanym „Mazurkiem Dąbrowskiego”. W ten sposób, podobnie jak w latach ubiegłych, włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, upamiętniającą odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.
Zaprezentowane montaże słowno – muzyczne przypomniały ważne wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia niepodległej Polski. Zostały one uczczone zapalonymi przez uczniów Światełkami Pamięci. Podkreślono również znaczącą rolę języka polskiego i siłę poezji, która łączyła Polaków i określała narodową tożsamość.
Ciekawą inicjatywą nawiązującą do dawnych tradycji było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Zaśpiewano: „Legiony”, „Przybyli ułani”, „Szara piechota”, „O mój rozmarynie” i „Białe róże”. Młodzież złożyła też kwiaty i zapaliła znicze przed pomnikiem Powstańców Styczniowych.
Akademie były bez wątpienia piękną lekcją historii. Lekcją pamięci i patriotyzmu. Lekcją z ważnym przesłaniem:
„Miłość do Ojczyzny to nie slogan. To dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. To obowiązek”.
Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie akademii:
Ewa Markiewicz
Magdalena Izdebska
Agata Popławska- Jóźwiak
Andrzej Jóźwiak
Joanna Sadowska - Wołowska
Katarzyna Jakoniuk – Wojtuś
Marta Tomczak – dekoracje
Anna Bielecka - nagłośnienie
Fotografie autorstwa Agnieszki Krasowskiej i Andrzeja Jóźwiaka.
8 listopada 2023 w Parku Wodnym Siedlce odbyły się Mistrzostwa Siedlec w pływaniu im. Marii Żyburowej.
Naszą szkołę reprezentował Julian Świderski uczeń kalsy 6 c i wywalczył tytuł Mistrza i Wicemistrza Siedlce rocznikach 2012 - 2011
Uzyskał następujące wyniki:
- 50 m styl dowolny - I miejsce 32,98
- 50 m styl klasyczny - II miejsce 42,78
Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy kolejnych sukcesów !!!
W dniu 7.11.2023r. uczennice i uczniowie podziwiali największą wystawę pod względem nie tylko powierzchni, ale i treści artystyczno - merytorycznych jaka kiedykolwiek odwiedziła Polskę pt.: "Van Gogh and friends" - The immersive experience.
Z wielkim zainteresowaniem i zachwytem w sposób wyjątkowy, emocjonalny i spektakularny odbyli niezapomniane podróż po świecie impresjonizmu, postimpresjonizmu i ekspresjonizmu korzystając z najnowocześniejszych technologii.
Następnie zwiedzali Stare Miasto i Muzeum Geologiczne.
Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy p. Beaty Matusik-Rolinskiej i p.Hanny Karpowicz.
Listopad jest takim miesiącem, który w sposób szczególny skłania nas Polaków do zadumy. Najpierw obchodzimy Zaduszki, Narodowe Święto Niepodległości, a potem nasza szkoła będzie obchodziła Dzień Patrona. Jesienne długie wieczory również sprzyjają nastrojowi refleksji i zadumy nad naszą historią. Dlatego poza wystawką książek dotyczącą 11 Listopada i postaci Józefa Piłsudskiego przygotowano wystawkę książek historycznych. Historia wcale nie musi być nudna! Jeśli chcecie się przekonać zapraszamy do naszej biblioteki oddział dla dzieci. Znajdziecie tu wiele ilustrowanych książek dla dzieci z humorem przekazujących ciekawostki z przeszłości. Świat królów, rycerzy i wynalazców jest bardzo blisko, wystarczy tylko przekroczyć próg naszej biblioteki i wypożyczyć książki.
Wybrane propozycje książek historycznych dla dzieci z naszych zbiorów:
Jagiełło pod... prysznicem
100 NA 100. ANTOLOGIA KOMIKSU
Była sobie dziewczynka
Opowieść o Januszu Korczaku. Człowiek, który stał się legendą.
Dzieje Polski. Opowiedziane dla młodzieży.
Seria „Ale historia…”:
Jadwiga kontra Jagiełło
Mieszko, ty wikingu!
Zygmuncie, i kto tu rządzi?
Seria „Zdarzyło się w Polsce”:
Husarskie skrzydła. 10 opowiadań z czasów Rzeczypospolitej Szlacheckiej
Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów
Piastowskie Orły. 10 opowiadań z czasów Piastów
Walka o wolność. Zdarzyło się w Polsce
Seria „Wielcy i sławni”:
Kim był Albert Einstein?
Kim była Maria Skłodowska-Curie?
Kim był Thomas Alva Edison?
Przyjdź, wypożycz, przeczytaj !
Zapraszamy
Michał Ładziak z kl. 7b przeszedł do II Etapu konkursu InstaLogik z bardzo dobrym wynikiem. Próg, który kwalifikował do II Etapu wynosi 210 punktów. Michał uzyskał 275 punktów z 300 możliwych, co stanowi 91,6 % udziału poprawnych odpowiedzi w 60 zadaniach, które rozwiązał.
Serdecznie gratulujemy Michałowi sukcesu.
Małe podsumowanie statystyczne. W 1. etapie sklasyfikowano 12626 osób z 1666 szkół. Do 2. etapu zakwalifikowano 6758 osób, z czego 5878 według klasyfikacji ogólnopolskiej i 880 osób według dodatkowej klasyfikacji geograficznej.
Progi punktowe dla poziomów nauczania na poziomie ogólnopolskim wyniosły:
Uczniowie z klasy 4a i 4b wzięli udział w Warsztatach w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z podziałem na grupy - Warsztat Charakteryzacja, Warsztat Kostiumy.
W Centrum Nauki Kopernik dzieci zwiedzały wystawy stałe. Niezapomniane przeżycie dostarczył seans w Planetarium pt."Rewolucja Kopernika".
Spacerkiem grupa udała się pod Pomnik Syrenki Warszawskiej.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domu!
Październik jest ważnym miesiącem dla każdej biblioteki szkolnej, bowiem to właśnie w tym miesiącu biblioteki obchodzą swoje święto. Oddział biblioteki dla dzieci młodszych z klas 1-5 po raz kolejny włączył się w obchody pod hasłem „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”. Święto miało na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W ramach obchodów zrealizowano następujące zadania:
I miejsce – Ewelina Teca kl. 2d
II miejsce – Hanna Piwowarczyk kl. 4c
III miejsce – Alicja Symanowicz kl. Ic
Wyróżnienie: Maria Lewandowska kl. 4b
I miejsce – Franciszek Stopniak kl. 5d
II miejsce – Antoni Stopniak kl. 3d
III miejsce – Juliusz Wierzejski kl. 4c
Podsumowując, uznajemy ten miesiąc za bardzo udany.
Laureatom gratulujemy.
Serdecznie dziękujemy za udział i wspólne świętowanie.
Okres przed świętami - Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku do nich, zapalenie zniczy.
Dnia 25 października uczniowie klasy II c i III d wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę szkolną do Warszawy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Podczas zwiedzania mogliśmy nie tylko oglądać eksponaty, lecz także samodzielnie eksperymentować.
Następnie udaliśmy się do Polskiego Radia, gdzie z bliska obserwowaliśmy pracę radiowców. Poznawaliśmy sekrety radia i uczestniczyliśmy w audycji na żywo dla dzieci.
Wycieczka była wspaniałym doświadczeniem i bardzo dobrą zabawą.
W dniach od 15 do 22 października w Siedlcach odbył się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej inspirowany postacią i naukami św. Jana Pawła II. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się również w te obchody uczestnicząc w konkursach organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach i Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach:
16 października uczennice klasy 7a: Nikola Witczuk i Natalia Klimek pod opieką ks. Krzysztofa Zawadzkiego uczestniczyły w Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. Uczennice zostały przygotowane przez p. Agatę Popławską –Jóźwiak.
17 października uczennice klasy 1a i 1b: Iwińska Nadia, Piłat Wiktoria i Kałan Michalina pod opieką p.Małgorzaty Borkowskiej wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Muzyczno-Plastycznym pt. „Posłuchaj- Poczuj- Namaluj”. Celem konkursu było samodzielne wykonanie pracy plastycznej podczas słuchania utworu. Nasza reprezentantka Michalina Kałan z kl. 1b otrzymała wyróżnienie – GRATULUJEMY
19 października uczniowie klasy VI c - Wiktor Rosa, Kamil Grzyb oraz Wojciech Zelent pod opieka p. Iwony Krypy wzięli udział w grze miejskiej pt : „ Siedleckimi Śladami św Jana Pawła II” zajmując 4 miejsce.
Mamy to! :)
Dzięki Wam, Kochani Rodzice i Przyjaciele naszej Szkoły, wyremontowaliśmy salę 15 i w końcu mamy pracownię muzyczną! :)
Czekaliśmy na tę chwilę ponad dwadzieścia lat, nasze marzenie w końcu się spełniło :)
Mamy salę, która zachwyca nowoczesnością, funkcjonalnością. Miejsce, w którym Uczniowie mogą rozwijać swoje talenty i realizować pasje.
Z całego serca dziękuję:
- Pani Dyrektor Joannie Kowalskiej – Wróbel, za przeznaczenie sali na pracownię, zaakceptowanie mojego projektu i nieocenione wsparcie na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia.
- Pani Małgorzacie Nowosielskiej – Spiritus movens całego projektu, bez której entuzjazmu i zaangażowania nie ruszylibyśmy z miejsca. Za pomoc we wszystkim. Od kwestii organizacyjnych, poprzez finansowe aż do budowlanych. Dziękuję :)
- Radzie Rodziców z Przewodniczącą, Panią Katarzyną Orzyłowską-Bojar za wsparcie finansowe.
- Panu Kamilowi Grochalowi – firma SPECBUD za ofiarowanie farb.
- Państwu Mańkowskim – CUKIERNIA PSZCZÓŁKA – za słodki poczęstunek (Uczennicom również :) )
- Pani Monice Gałachowskiej – za płyty do dekoracji.
- Pani Anecie Sadło za ufundowanie zestawu bum bum rurek.
A przede wszystkim najpiękniej dziękuję Rodzicom z klas 4B, 5C, 5D, 6B za zebranie funduszy na nową wykładzinę i trzy dni pracy przy odnawianiu sali. Od rana do późnych godzin wieczornych…
Dziękuję Paniom Aleksandrze Wasilewskiej i Emilii Stopniak.
Panom Danielowi Maścibrodzkiemu, Igorowi Duk, Krzysztofowi Piórko, Marcinowi Kozłowskiemu, Jarosławowi Duk, Bogdanowi Stopniakowi, Jarosławowi Wiszniewskiemu, Sylwestrowi Nowosielskiemu.
Tak wspaniali Rodzice, którzy z oddaniem i ofiarnością wspierają naszą Szkołę to prawdziwy skarb <3
Katarzyna Jakoniuk-Wojtuś z Uczniami
Fotorelacja z obchodów Dnia Edukacji Narodowej 2023 w naszej szkole została dodana do albumu fotograficznego.
Zapraszamy do obejrzenia.
Hałas jest jednym z problemów w naszej szkole, który doskwiera zarówno uczniom jak i pracownikom szkoły.
Długotrwałe przebywanie w hałasie powoduje wśród nauczycieli rozdrażnienie, bóle głowy, zmęczenie, utratę głosu oraz choroby krtani - które są wynikiem mówienia podniesionym głosem. Hałas w szkole wpływa również negatywnie na wydajność i komfort nauki uczniów. Najczęściej odczuwalnymi skutkami hałasu u dzieci są zmęczenie, rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją.
Regularne narażanie na wysoki poziom hałasu w szkole, w połączeniu z coraz liczniejszymi jego źródłami poza nią, zwiększają ryzyko uszkodzeń słuchu wśród uczniów i pracowników szkoły. Wszyscy podkreślają wpływ hałasu szkolnego jako czynnika stresującego, powodującego zarówno u uczniów, jak i nauczycieli stany rozdrażnienia, agresji, zmęczenia, braku koncentracji uwagi, a w konsekwencji wpływającego na efektywność ich pracy i nauki.
Progi hałasu:
W domu (norma): ok. 30 - 40 dB w zależności od pomieszczenia.
Klasy w przedszkolu (norma): 35 dB.
Klasy w szkole (norma): 35 - 40 dB.
Klasy w szkole faktycznie - średnie poziomy hałasu tła w klasach, tj. hałasu przenikającego do klas od wszystkich źródeł hałasu, wynoszą 40 - 50 dB i przekraczają normy tj. wartość 35 - 40 dB.
Kawiarnia, restauracja, sklep: 50 dB.
Odkurzacz, metro: 75 dB.
Przejeżdżający samochód ciężarowy: 80 dB.
Zagrożenie uszkodzeniem słuchu: od ok. 90 dB.
Alarm samochodowy: 90 dB.
Natężenie hałasu na przerwie szkolnej: 85 - 100 dB.
Dyskoteka: 100 dB.
Start samolotu: 120 dB.
Dźwięki powyżej 130 dB powodują trwałe uszkodzenie słuchu i zagrażają zdrowiu (choroby kardiologiczne i układu nerwowego).*
*informacje z portalu Librus
Biorąc pod uwagę powyższe informacje oraz wnioski z obserwacji przeprowadzonych wśród uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły podjęto działania dotyczące zmniejszenia hałasu w szkole. Projekt Działania dotyczące zmniejszenia hałasu w szkole w roku szkolnym 2023/2024 w SP 5 w Siedlcach będzie realizowany przez wszystkich nauczycieli i uczniów. Program został zamieszczony w zakładce Dokumenty szkoły.
Drodzy Młodzi Programiści i Informatycy!
Ruszyły konkursy informatyczne. Poniżej garść szczegółów na ich temat:
Konkurs LOGIA 24
W celu udziału w konkursie:
Uwaga! Dostęp do rozwiązywania testu i wysyłania rozwiązań zadań będzie możliwy po zatwierdzeniu przesłanej Karty zgłoszenia.
Poniżej zamieszczam regulamin oraz terminarz konkursu.
InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.
Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania.
Konkurs został podzielony na trzy etapy:
Rejestracja uczniów na konkurs trwa do końca pierwszego etapu, czyli do 30 października 2023 g. 20:00.
Konta nauczycieli i rodziców z poprzednich edycji są nadal aktywnie - nie trzeba rejestrować się ponownie.
Natomiast konta uczniów z poprzednich edycji zostały wyłączone.
Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba aby uczestnika zgłosił rodzic lub nauczyciel.
Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie mogą się zgłaszać do Krzysztofa Małaszka.
Jak widać trwa już pierwszy etap. Zadania etapu dostępne są w poniższym linku: