Nasza "Piątka"

  • Konkursy informatyczne

    Drodzy Młodzi Programiści i Informatycy!

    Ruszyły konkursy informatyczne. Poniżej garść szczegółów na ich temat:

     

    Konkurs LOGIA 24


    1. Konkurs Informatyczny LOGIA dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych jest konkursem przedmiotowym Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
    2. Konkurs obejmuje i poszerza treści podstawy programowej przedmiotu informatyka w szkole podstawowej.
    3. Konkurs polega na samodzielnym rozwiązywaniu testu dotyczącego treści zawartych w podstawie programowej przedmiotu informatyka w szkole podstawowej i zadań algorytmicznych z zakresu grafiki oraz przetwarzania napisów i list w języku programowania Python.
    4. Od 2 października uczestnicy mogą zakładać konta na platformie konkursowej.
    5. Etap szkolny startuje 2 listopada, a kończy się 22 listopada o 14°° (dostęp do testu online zamyka się 21 listopada o 14°°).

    W celu udziału w konkursie:

    • uczeń zakłada konto na platformie https://konkursy.oeiizk.edu.pl,
    • pobiera (w dziale Organizacja) i drukuje Kartę zgłoszenia do konkursu Logia, na której rodzice (opiekunowie prawni) wyrażają zgodę na udział w konkursie,
    • oświadczenie jest poświadczane przez szkołę,
    • uczeń wysyła skan zgłoszenia za pomocą formularza na platformie konkursowej (w dziale Organizacja).


    Uwaga! Dostęp do rozwiązywania testu i wysyłania rozwiązań zadań będzie możliwy po zatwierdzeniu przesłanej Karty zgłoszenia.


    Poniżej zamieszczam regulamin oraz terminarz konkursu.


    InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

    Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.

    Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania.

     

    Harmonogram InstaLogik V edycja 2023/2024

    Konkurs został podzielony na trzy etapy:

    • Etap 1, termin 2 października - 30 października 2023, godz. 20:00
    • Kurs przygotowujący do 2 etapu (czas realizacji nie mniej niż 3 tygodnie)
    • Sesja próbna przed 2 etapem, termin 30 listopada 2023, godz. 17:00 – 18:00
    • Etap 2, termin 9 grudnia 2023, godz. 10:00 – 11:30
    • Kurs przygotowujący do 3 etapu (czas realizacji nie mniej niż 3 tygodnie)
    • Etap 3, termin 9 marca 2024, godz. 10:00 – 11:30

     

    Rejestracja

    Rejestracja uczniów na konkurs trwa do końca pierwszego etapu, czyli do 30 października 2023 g. 20:00.

    Konta nauczycieli i rodziców z poprzednich edycji są nadal aktywnie - nie trzeba rejestrować się ponownie.

    Natomiast konta uczniów z poprzednich edycji zostały wyłączone.

     

    Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba aby uczestnika zgłosił rodzic lub nauczyciel.

    Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie mogą się zgłaszać do Krzysztofa Małaszka.

     

    Jak widać trwa już pierwszy etap. Zadania etapu dostępne są w poniższym linku:

  • Dzień Edukacji Narodowej 2023

  • Dzień Uśmiechu i No BackPack Day 2023

    W piątek, 6 października, świętowaliśmy Światowy Dzień Uśmiechu połączony z No BackPack Day, czyli dniem bez plecaków.

    Tego dnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ubrali się na żółto.

    Przyszli też bez plecaków, a wszystkie potrzebne zeszyty i książki mieli spakowane w coś innego niż zwykle...

    Zobaczcie jaki to był fajny dzień – poniżej kilka zdjęć...

    Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tego dnia i dekorowaniu szkoły należą się uczennicom i uczniom z klasy 5C oraz 8B.

  • Klasy IIb i IIIb z wizytą w LOT

    Uczniowie z klasy 2 b i 3b mieli możliwość zwiedzenia LOT-u od "zaplecza".

    Niezapomnianym wrażeniem było zobaczenie z bliska samolotów w hangarach.

    Dzieci miały również szkolenie o bezpieczeństwie w czasie lotu.

    Później udaliśmy się na jesienny spacer po Łazienkach Królewskich.

    Było super!!

  • NARODOWE CZYTANIE 2023

    Akcja czytelnicza NARODOWEGO CZYTANIA organizowana jest co roku przez Parę Prezydencką RP. Lekturą tegorocznej -12 edycji NARODOWEGO CZYTANIA jest powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.

    Nasza szkoła od lat kultywuje tradycję Narodowego Czytania. Dziewiętnastego września 2023 roku lektorzy z klas VI -VIII zaprezentowali społeczności szkolnej wybrane fragmenty dzieła Elizy Orzeszkowej. Młodzież z uwagą wysłuchała pięknego czytania koleżanek i kolegów. Wszystko odbywało się na żywo, w scenerii, którą p. Renata Żylak z Kołem Bibliotecznym przygotowała specjalnie na tę okoliczność.
    Za podłączenie sprzętu nagłaśniającego odpowiadała
    p. Anna  Bielecka. Całą akcję czytelniczą na terenie szkoły zorganizowały: p. Renata Żylak i p. Beata Spyrzewska.
    Należy podkreślić, że takie spotkania pozwalają poznawać literaturę, integrują społeczność szkolną, uczą uważnego słuchania, rozbudzają wyobraźnię i zainteresowania, doskonalą umiejętności czytania, urozmaicają edukację szkolną.

  • Światowy Dzień Uśmiechu w kolorze żółtym

    Uwaga! Uwaga!

    Wzorem ubiegłych lat, jutro obchodzimy w szkole Dzień Uśmiechu!

    Zachęcamy do szerokiego uśmiechania się do wszystkich oraz żółtego ubioru lub ubioru z żółtymi elementami!

    Poza tym, ten dzień to także Dzień Bez Plecaka!

     

    Dobrej zabawy!

  • Dzień Chłopaka - kl. 1a

    Dzień Chłopaka klasa 1a obchodziła w Kulinarnym Poddaszu. Podczas warsztatów w tym cudownym miejscu uczniowie wykonali samodzielnie musztardę, przygotowali hot dogi, dekorowali donaty. Poznali smaki i miejsca pochodzenia rożnego rodzaju kiełbas.

    Nie była to jednak tylko uczta kulinarna. Dzieci utrwaliły znajomość numerow alarmowych i wykonały lizaki policyjne. Te oryginalne zajęcia bardzo się nam podobały.

  • CAŁA PIĄTKA CZYTA DZIECIOM - czytaMY GŁOŚNO UCZNIOM

    Dziękujemy nauczycielom, którzy włączyli się w szkolne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

    Dzień ten świętujemy rokrocznie 29 września. Przypominamy wówczas, że głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole oraz buduje silną więź między dorosłym a dzieckiem.

    Nauczyciele poświęcili 5-10-15 min. lekcji na poczytanie uczniom na głos książek dostarczonych do pokoju nauczycielskiego. Ten dzień był również okazją do częściowego zaprezentowania społeczności szkolnej bogactwa i różnorodności naszego księgozbioru.

    Nauczyciele stanęli na wysokości zadania, bowiem aż w 23 klasach czytali uczniom fragmenty wybranych książek. Wśród nich, największą popularnością cieszyły się: seria Mikołajek, książki o psach - Pięciopsiaczki, Najwierniejsi przyjaciele, Był sobie pies, Dżok – legenda o psiej wierności, książki Grzegorza Kasdepke – Kacperiada, Bon czy ton, biografie - Kim był Albert Einstein?, Kim była Maria Skłodowska-Curie?, a także Opowiadania z morałem, Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, Opowiadania z Doliny Muminków.

    Wielką radością inicjatorek akcji są wypożyczenia czytanych przez nauczycieli książek oraz rosnące nimi zainteresowanie wśród uczniów, stąd ogromne podziękowania kierujemy do nauczycieli, którzy zechcieli przyłączyć się do głośnego czytania.

    Cieszymy się, że nasi nauczyciele aktywnie promują czytanie wśród dzieci i młodzieży i angażują się w proponowane przez bibliotekę inicjatywy.

    biblioteka kl. 1-5

  • Rodzina Ulmów - miłosierni Samarytanie

    W naszej szkole SP nr 5 w Siedlcach w związku z Beatyfikacją rodziny Ulmów uważanej w Polsce za symbol pomocy Żydom i męczeńskiej śmierci podczas niemieckiej okupacji została przygotowana tablica upamiętniająca oraz przeprowadzono tematyczne lekcje.

    10 września 2023 r. –  papież Franciszek beatyfikował męczenników Wiktorię i Józefa Ulmów z siedmiorgiem dzieci.

    24 marca 1944 r. w okupowanej przez Niemców Polsce we wsi Markowa, za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom została rozstrzelana rodzina Ulmów-  Józef i jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży oraz ich sześcioro  dzieci.

    Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów. Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego. Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia zagłady.

    Wiktoria i Józef Ulmowie byli zwykłą rodziną. Józef prowadził małe gospodarstwo rolne, Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi. Mieli sześcioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię, a pod sercem Wiktorii siódme nienarodzone dziecko. Charakteryzowali się wieloma pasjami. Pan Józef rozwijał swoje zainteresowania sadownictwem, hodował jedwabniki, miał własny warsztat stolarski i garbarski. Jego pasją było jak na tamte czasy zajęcie niezwykłe – fotografowanie. Józef dzielił się swoimi umiejętnościami z innymi ludźmi. Wiktoria Ulma pochodziła z wielodzietnej rodziny. Kształciła się w ówczesnym Uniwersytecie Ludowym w Gaci. Oboje małżonkowie pracowali i udzielali się w Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej „Wici”. Ich codzienność była przesycona modlitwą i pracą. Tradycyjna wiara, niedzielny udział we Mszy Świętej oraz życie Ewangelią przyniosło owoc w postawie miłosiernej wobec potrzebującej pomocy w czasie okupacji niemieckiej Żydom.

    Od grudnia 1942 roku do tragicznej egzekucji 24 marca 1944 r. w domu Ulmów otrzymywało schronienie ośmioro Żydów, którym groziła zagłada z rąk Niemców. Dziś możemy czerpać z przykładu Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci.

    Świętość w pokorności i cichości codziennego trudu. Przykład Błogosławionej rodziny, niech będzie dla nas wzorem do naśladowania.

    “Nikt nie ma większej miłości od tej,
                                       gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”                           

    (J 15, 13)

    Zespół katechetyczny SP nr 5 w Siedlcach

  • Sprzątanie świata łączy ludzi

    Od 30 lat, w każdy trzeci weekend września, wolontariusze w Polsce wychodzą w teren, by oczyścić swoje najbliższe otoczenie z porzuconych w naturze śmieci.
    Hasło 30. Akcji: Sprzątanie świata łączy ludzi, niech zachęci nas wszystkich do udziału w tej potrzebnej i szlachetnej akcji.

    Zaprośmy swoje rodziny, przyjaciół, znajomych, koleżanki i kolegów ze szkoły!                                   

    Weekendowe spacery obowiązkowo w rękawiczkach ochronnych i z workami na śmieci - tak najmodniej, my już zaczęliśmy!

  • Wycieczka kl. 2B - Komenda Miejska w Siedlcach

    W pierwszych dniach września klasa II b zwiedziła Komendę Miejską Policji w Siedlcach. Uczniowie zobaczyli z bliska pracę policjantów, mogli z nimi porozmawiać i wziąć udział w zajęciach na terenie komendy. W tym samym dniu, bok budynku Biblioteki Miejskiej dzieci spotkały się z Prezydentem Miasta - Panem Andrzejem Sitnikiem,  miały możliwość  rozmowy i zadania interesujących pytań.

  • Zapytanie ofertowe

    Poniżej treść w dokumencie PDF (ok. 170kB):

    zapytanie-badania-okresowe_2023-2024.pdf

  • Szkoły pełne talentów

    SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW

    Szanowni Państwo,

    Nasza szkoła przystąpiła do akcji

    SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW!

    Bardzo prosimy i zachęcamy do ZBIERANIA TALENCIAKÓW przy okazji zakupów w sieci sklepów Lidl i przekazywania ich na konto naszej szkoły.

    O co chodzi?

    1. Robimy zakupy w sklepie za min 50 zł

    (w naszych zakupionych produktach jest minimum jedno warzywo bądź owoc).

    2. Otrzymujemy TALENCIAKA - papierowy kupon.

    UWAGA! Możemy otrzymać dodatkowy kupon, kupując towary oznaczone hasłem „dodatkowy TALENCIAK”

    3. Możemy go przynieść do szkoły i umieścić w specjalnym pudełku do zbierania Talenciaków

    (w szkole są 3: w pokoju nauczycielskim, przy sklepikach)

    4. Możemy od razu aktywować na stronie lidl.pl/szkoły, wykorzystując kod numeryczny lub skanując kod QR i przypisać je do naszej szkoły: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach

    5. TALENCIAKI zgromadzone na internetowym koncie naszej szkoły wymienimy na ATRAKCYJNE WYPOSAŻENIE SZKOLNE.

    Akcja trwa do 5 listopada 2023 roku

    W zeszłym roku talenciaki zostały wymienione na piłki do piłki nożnej, piłki do siatkówki, zestawy gier planszowych do świetlicy, zegary do nauki dla całej klasy oraz zestaw muzyczny. Wszystkie rzeczy wykorzystują na co dzień uczniowie SP5

    Zachęcamy CAŁĄ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ

    do udziału w akcji : )

     

    https://www.lidl.pl/c/szkoly/s10012469

  • Akcja WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

  • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

    Fotorelacja z uroczystości Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

    została dodana do albumu fotograficznego

     

    Zapraszamy do obejrzenia

    :)

     

  • Wykaz podręczników do religii na rok szkolny 2023/2024

    Wykaz podręczników do religii na rok szkolny 2023/2024.

    Poniżej lista w dokumencie PDF. 

  • Fotorelacja z zakończenia roku szkolnego 2022/2023

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.

    Galeria ze zdjęciami autorstwa Andrzeja Jóźwiaka "Zakończenie roku szkolnego 2022/2023" została dodana do albumu fotograficznego w naszym serwisie.

  • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

    Co dzień, gdy przejdziesz próg, jest tyle dróg, co w świat prowadzą

    I znasz sto mądrych rad, co drogę w świat wybierać radzą

    I wciąż, ktoś mówi ci, że właśnie w tym tkwi sprawy sedno

    Byś mógł, z tysiąca dróg wybrać tę jedną.

    Wojciech Młynarski

    Trudno się z tym pogodzić, ale nadszedł koniec roku szkolnego 2022/2023.

    Trudno, ponieważ był to rok pełen sukcesów, niezwykłych przeżyć i osiągnięć w zakresie nauki i sportu . Akademię kończącą rok szkolny tradycyjnie przygotowali uczniowie klas ósmych. Przeżyliśmy niezwykłe chwile pełne nostalgii i wzruszeń.

    Pani dyrektor Joanna Kowalska - Wróbel oraz wychowawcy klas wręczyli nagrody uczniom wyróżniającym się wynikami w nauce i zachowaniu, listy gratulacyjne i podziękowania dla rodziców zaangażowanych w życie szkoły.

    Nasza szkoła w tym roku odniosła wyjątkowy sukces. Zdobyliśmy I miejsce w ogólnej punktacji ligi przedmiotowej. Uczniowie, którzy na ten sukces zapracowali to: Aleksandra Belniak, Aleksander Boruc, Lidia Cybulska, Natalia Grochowska, Aleksandra Kleszcz oraz Karolina Wąsowska. Serdecznie gratulujemy!

    Nasi najlepsi zostali uhonorowani złotymi tarczami, które będą pamiątką na lata.

    Po części oficjalnej nadszedł czas na montaż przygotowany przez uczniów klas ósmych. Złożyły się na niego wiersze, piosenki oraz etiudy muzyczne. Absolwenci podziękowali nauczycielom i wychowawcom za wieloletni trud, życzliwość i wsparcie.

    Ósmoklasistom życzymy sukcesów w nowych szkołach, a wszystkim uczniom i nauczycielom zasłużonego odpoczynku i samych słonecznych dni.

    Hanna Karpowicz

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

    ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

    Zakończenie roku szkolnego 2022/23 odbędzie się 23 czerwca 2023 na Hali Sportowej:

    godz. 8:30 - klasy 5 - 8

    godz. 10:30 - klasy 1 - 4

    Po uroczystej akademii spotkanie z Wychowawcami w salach lekcyjnych wg. załączonego harmonogramu.

    W dniu 22 czerwca Msza św. na zakończenie roku szkolnego

    godz. 9:20 klasy 5 - 8

    godz. 10:30 klasy 1 - 4

    Uczniowie udają się pod opieką uczących Nauczycieli lub Rodziców ( w przypadku gdy nie mają jeszcze lekcji)

  • Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUSEK z języka angielskiego

    Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Antoni Stopniak z klasy 2 d, został laureatem 1 miejsca tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUSEK z języka angielskiego.

    Trzecie miejsce w swoich kategoriach wiekowych otrzymali uczniowie: Maciej Ładziak z klasy 2 b oraz Klara Fierasiewicz z klasy 3 c.

    Laureatką 5 miejsca została Alicja Czarnocka z klasy 2 a.

    Tytuł laureata w tym roku zdobyli również:

    1. Weronika Dmowska z klasy 1e

    2. Bianka Skwira z klasy 2 c

    3. Laura Burak z klasy 2 c

    4. Oskar Piłat z klasy 2 c

    5. Natalia Hawryluk z klasy 2 c

    6. Stanisław Karpiarz z klasy 3 b

    7. Jakub Starnacki z klasy 3 d

    8. Wiktoria Bieńko z klasy 3 a

    9. Aleksander Toczyski z klasy 3 b

    10. Juliusz Wierzejski z klasy 3 c

    Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy uzyskania wysokich wyników, cieszymy się razem z Wami i życzymy dalszych sukcesów!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
    ul. gen. Orlicz-Dreszera 3
    08-110 Siedlce
  • +48 25 794 34 01
    +48 25 794 34 02

Galeria zdjęć